На кожному кроці у Барселоні тільки й чути: «Гауді»
Біля мерії – бордель... Релігійні святині «уживаються» із легальною марихуаною, а сімейні пари – із геями й лесбійками
Щороку туристична мапа відкриває для мене нове місто Європи. Цього разу вибір впав на Барселону. На Різдвяні свята пильнувала за знижками на авіаквитки — і за півроку вже ніжилася у сонячних променях столиці іспанської Каталонії.
Наш скромний готель був поруч із головною вулицею Барселони, Ла-Рамбла. За кілька кроків — міська Ратуша і… бордель. У вікні стоїть така собі копія Мерилін Монро і виглядає свого «президента». Помітивши камеру, дівчина не ніяковіє, а навпаки, махає ручкою, вітається… Неподалік — магазинчик, де вільно торгують марихуаною. Ще за кілька кроків — метро. Та ви б ніколи не здогадалися, що у тому місці вирує «підземне» життя, бо ніде не чути шуму, нема тітоньок-перекупниць. А просто серед вулиці стоїть скляна будка. Це ліфт під землю. Натискаєш кнопочку, і за мить спускаєшся у метро. Купувати квитки вигідніше гуртом: 10 поїздок, взятих відразу, коштують як 4 окремі.
Вуличками гуляють і діти, і дорослі, і старі (зустріла цілу групу туристів з Німеччини з паличками!), і люди в інвалідних візках. На обличчях останніх я бачила лише усмішки. Неповносправних батьків діти возять на виставки у музеї, екскурсії містом, в океанаріум… Також вільно у Барселоні почуваються пари нетрадиційної орієнтації — як чоловіки, так і жінки.
Впирається Ла-Рамбла у море, точніше, морський порт. Вулицю увінчує пам’ятник Христофору Колумбу — легендарному мореплавцю, який був на службі в іспанської Корони та відкрив Америку. Це одна з найбільш відвідуваних статуй Барселони. Також вона є нагадуванням, що Колумб бував у Барселоні, у королеви Ізабелли I і короля Фердинанда II. Автори композиції у середині колони спорудили ліфт, що дозволяє дістатися ніг мореплавця та оглянути місто з висоти 60 метрів. Колумб тримає витягнутою праву руку. Його вказівний палець скерований у море. Гіди люблять запитувати туристів: «Як ви думаєте, куди показує Колумб?». У відповідь майже стовідсотково чують: «На Америку». Виявляється, зовсім ні: перст мореплавця вказує на Майорку. За однією з версій, Христофор Колумб народився саме на цьому острові.
Та чи не найбільше усіх туристів у Барселоні вражають творіння знаменитого архітектора Антоніо Гауді. Він жив на зламі ХІХ та ХХ століть і був новатором у своїй справі. Його творіння зажили світової слави.
«Природа не знає прямих ліній», — любив повторювати митець. А тому будинки Гауді химерні. У них не побачите звичайних кутів. Дахи, балкончики чи комини хвилясті, з вигинами. Нереально гарні! Завдяки цьому митцю у Барселоні звичними стали дахи-дракони, балкони-черепи, колони-стовбури дерев, приміщення-печери, квіти, застиглі у рельєфній кераміці… Гауді у своїх будинках обходився без несучих стін. Усередині все викладено особливою каталонською плиткою. Тож всередині прохолода тримається навіть за неймовірної іспанської спеки. І досі тут обходяться без кондиціонерів.
Легенда свідчить, що якось під час відзначення першої роботи Гауді йому сказали: «Не знаємо, кому вручаємо диплом, — генію чи божевільному». Час показав, що генію! Серед найвизначніших будівель Гауді — дім Міла, Бальо, Вісенс… Та найбільшою окрасою Барселони, яку їдуть побачити з усього світу, є Храм Саграда Фамілія.
Одним з визначних творінь Гауді є будинок відомого каталонського промисловця того часу Гуеля. Дім тримають високі колони та арки, через які просто у вестибюль колись в’їжджали гості на кінних екіпажах. Замість підвалу Гауді спорудив… «парковку» для карет зі стайнями! У центральній залі встановили орган унікальної конструкції, а інші кімнати розташували по колу навколо неї. Дах будинку теж незвичний. На ньому немає димарів чи коминів, замість них — казкові різнобарвні скульптури, інкрустовані шматочками різноколірної кераміки.
Подібним чином Гауді прикрасив і парк, названий на честь Гуеля. У ньому теж є химерні будиночки, 150-метрова лавка-змія та колони-пальми, що стоять похило, проте міцно тримають на собі великі конструкції… Усе оздоблено керамікою.
Парком Гуеля можна гуляти годинами! Його поділено на рівні: платний і безкоштовний. У платний квитки розкуповують буквально за пів години від відкриття. Та весь комплекс можна оглянути безкоштовно, якщо заходиш до 8-ї години ранку, поки закриті каси. Вас не затримає охорона. А от якщо прийшли після восьмої та не вдалося купити квитка, то жодну групу чи людину поза лімітом не пустять.
На кожному кроці у Барселоні тільки й чути: «Гауді». Прогулявшись містом, відразу стає зрозуміло: його слід у житті міста історичний. До скону скільптор працював над тим, щоб Барселона розквітла, стала неповторною в Європі. Однак останні роки життя Гауді був відлюдником і вів майже чернечий спосіб життя. Його полонила праця над єдиним проєктом — Храмом Саграда Фамілія. Робота поглинула майстра настільки, що зовсім забув про себе, свій зовнішній вигляд. Траплялося, перехожі сприймали великого митця за жебрака й подавали йому милостиню. Так було й трагічного літнього ранку 1926 року. Неподалік Сагради архітектора збив трамвай. Та водій таксі відмовився везти травмованого до лікарні, думаючи, що це просто якийсь старець. І Гауді помер… Кажуть, саме через це пізніше міське таксі Барселони «перефарбували» у траурний чорний колір. Лише дверцята залишили жовтими. Так є й донині.
Не могла я оминути в Барселоні й музей одного з найвидатніших художників ХХ століття Пабло Пікассо. Тим більше, вхід сюди, як і в чимало інших державних закладів культури Барселони, для журналістів безкоштовний.
Експерти називають Пікассо найдорожчим художником у світі. І найплодовитішим — за 78 років творчості створив понад 147 800 творів мистецтва. Особливо мене зачепила картина «Меніни» — пародія на відомий твір Дієго Веласкеса. Героїв полотна — королівську родину — Пікассо вирішив перенести у свій «вимір», зобразивши у техніці «кубізм». Замість облич, рук, очей героїв бачимо дивні ромбики та кубики. Часом важко впізнати у зображуваному людину. А собака подібна на щура, бо нанесена на полотно взагалі схематично… Не дивно, що художника-генія називали божевільним. Та саме такі речі принесли йому славу й багатство.
Пікассо любив здійснювати ексцентричні вчинки, щоб привернути увагу преси. Таким чином підтримував інтерес до власної персони. Йому було важливо бути екстравагантним, небуденним в усьому… А ще він любив повторювати: «Життя продовжують лише жінки і праця». Та його пасії додавали: «Насамперед страждання жінок, бо вони митця надихали». Є відомості, що з 15 років Пабло став завсідником борделів. У його творчості значне місце відведено «сексуальним» мотивам. Палко віддавався коханню. Причому завжди його половинками ставали дами, значно молодші за нього. Навіть у похилому віці, маючи за 70, був із 30-річними… У майбутньому деяких жінок Пікассо чекала важка доля. Одна з них повісилася в гаражі свого будинку, інша напередодні відкриття чергової виставки художника застрелилася у власному ліжку, ще одна померла у психіатричній лікарні…
А який фантастично гарний палац Монжуїк! Біля нього — співочі фонтани, побачити які їдуть туристи з усього світу. Величне Олімпійське містечко, арена Кориди, на якій тепер розміщені торгові центри. Я побувала в одному з найбільших океанаріумів Європи, з’їздила на гору Монсеррат і вклонилася одній із найвеличніших християнських святинь — Чорній Мадонні. Посмакувала свіжими заморськими фруктами, придбаними фактично за копійки на ринку Бокерія, насолодилася співом папужок, яких там на пальмах — як у нас горобців на липах, та чистотою. Бо в місті щовечора асфальт миють шампунем!
Сподобалася у Барселоні їжа. За 10−12 євро можна смачно повечеряти й випити келих доброго вина. Ціни на іспанські делікатеси у магазинах прийнятні, тож гріх не спробувати на смак та не привезти додому шматочок справжнього хамона…
Усі фото авторки