«Коли дитині виповнюється 18 років, батьки можуть попросити її… заплатити за проживання в їхньому будинку»
Щоб успішно інтегруватися у норвезьке суспільство, іноземцю бажано не тільки досконало опанувати мову, а й… навчитися кататися на лижах
З норвежцем Ветлем Стюберюдом — студентом університету Осло — ми познайомилися в ГО «Українсько-Скандинавський Центр», де хлопець провів презентацію системи освіти у Норвегії (від школи до університету).
«Норвезька молодь не поспішає здобути вищу освіту. Університетів у країні — менше 10, — каже Ветле. — Випускник школи не мусить відразу вступати до університету. Може влаштувати собі так званий gap year (перерву у навчанні після закінчення школи і перед вступом в університет) та подумати над тим, ким хоче стати. Якщо вирішить не здобувати вищої освіти, виконуючи просту роботу, у Норвегії буде отримувати гідну заробітну плату і не почуватиметься приниженим. Ми — мінімалісти у своїх поглядах та цілях. Для нас не важливі багатство чи влада. Не любимо вихвалятися або виставляти щось напоказ. Радіємо з того, що маємо. Ніхто не має на меті мати найдорожчий мобільний телефон чи автомобіль».
Норвежці — домосіди. Навіть молодь
«Звісно, молоді люди люблять проводити час у кафе. Можемо навіть випити чогось міцного. Але зазвичай воліємо залишатися вдома, — розповідає студент. — Хлопці обожнюють грати у комп’ютерні ігри, дівчата — робити макіяж і ходити на шопінг, але, мабуть, у вас теж (сміється). Дівчата більш комунікабельні і товариські, ніж хлопці».
«Темний бік» Норвегії
У Норвегії депресія — поширене явище. Доволі серйозною є також проблема вживання наркотиків та алкоголю. Звичайно, уряд намагається вплинути на ситуацію. В Осло, столиці Норвегії, на вулицях нерідко можна зустріти людей, особливо молодих, у стані алкогольного сп’яніння (хоча алкоголь у Норвегії надзвичайно дорогий. — Авт.) чи під дією наркотиків. В інших містах та у сільській місцевості проблема не настільки гостра.
Здоров’я — на першому місці
Більшість норвежців веде здоровий спосіб життя. Люди займаються спортом і стежать, аби їхнє харчування було збалансованим. «Помітив, що в Україні ти крутий хлопець, якщо у тебе є гроші, золотий годинник і дорогий автомобіль, — дивується Ветле. — У Норвегії ти крутий, якщо ти — у хорошій фізичній формі!». Норвежці займаються різними видами спорту, але найбільше полюбляють лижі та футбол. Ходять у тренажерний зал. Студенти, які займаються ігровими командними видами спорту (гандбол, футбол тощо) і демонструють значні успіхи, можуть отримати стипендію".
Свій до свого по своє
«Ми досить закрите суспільство. У країні діють жорсткі соціальні норми і правила, за якими ми живемо. Ми — конформісти, — визнає норвежець. — Якщо іноземці відповідають цим нормам і дотримуються цих правил, то стають членами нашого суспільства. Зокрема, людині слід одягатися подібно як норвежці, мати схожі хобі, вміти кататися на лижах і розмовляти на теми, на які полюбляють розмовляти норвежці. У нас є особливий культурний контекст. Якщо скажете щось таке, що не відповідає соціальним стандартам, вас можуть виключити з багатьох соціальних груп. Часто іноземці, які до нас приїздять на постійне місце проживання, не знають норвезької мови і не вчать її. Не хочуть інтегруватися. Як з ними можна потоваришувати, якщо ми не можемо з ними навіть спілкуватися?».
Під вінець — не раніше, ніж у 26 років
Багато пар роками живе, не оформлюючи стосунків. Для норвежців це — нормально. Батьки не тиснуть, навпаки, кажуть, що спочатку треба здобути освіту і знайти роботу. Жінки, як правило, народжують після 30-ти. У типовій норвезькій сім’ї найчастіше виховується одне-троє дітей. «Помітив, що в Україні хлопці шукають собі молодших дівчат. У нас зазвичай одружуються однолітки або пара приблизно однакового віку», — каже студент.
Стосунки з батьками — прохолодні
Норвежці — індивідуалісти. «Не цінуємо родину так сильно, як ви, — визнає Ветле. — Батьки не строгі з малими дітьми, мало їх контролюють, а коли ті виростуть, — не втручаються в їхнє життя. Дітей змалку вчать правильного поводження з грішми — не брати їх у батьків, а старатися самому заробити. У заможних норвезьких сім’ях батьки не потурають забаганкам дітей, як я це часто спостерігаю в Україні. Якщо синові чи доньці виповниться 18 років, батьки можуть сказати, щоб платили за проживання в їхньому будинку». До речі, якщо дівчина переїжджає жити до свого хлопця, часто повинна платити йому оренду за проживання у його квартирі.
Ставлення до українців
«Українці більш відкриті і привітні, ніж норвежці. У нас людина може прийти і не привітатися, піти і не попрощатися. Тут такого не спостерігав. Ще мені подобаються ваші сімейні цінності», — зізнається хлопець. «Не люблю вашу країну через корупцію і низький рівень життя. Ще у вас низький рівень безпеки, неякісні їжа і вода. У Норвегії можна пити воду з-під крана і нічого не боятися. Коли я приїжджаю в Україну, п’ю лише бутильовану воду», — додає студент.
Що норвежцям відомо про Україну? Небагато. Дехто думає, що Україна — це частина Росії. Загалом знають, що це країна десь біля Росії і що тут іде війна.
«Громадянська чи з Росією?» — запитуємо. «Загалом люди не вникають — війна і все», — каже Ветле…