За «зневагу» до влади в Росії штрафуватимуть
Сайти, які поширили «неправдиву» інформацію, прокуратура закриватиме без рішення суду
Президент Росії Путін підписав так звані закони про fake news, що передбачають покарання за поширення в інтернеті неправдивих новин, а також за зневаження в Інтернеті російської влади. (Тиждень тому ці закони ухвалила Державна дума, а згодом — Рада Федерації). Драконівські закони, що фактично забороняють будь-яку критику влади в інтернеті, розкритикувала навіть Рада з прав людини при президенті РФ. На думку її експертів, відтепер лише Генпрокуратура і Роскомнадзор матимуть доступ до «абсолютної правди». А той, чия думка їм не сподобається, ризикує нарватися на великий штраф, а то й сісти за ґрати.
Згідно з новими законами, державний медіа-регулятор, Роскомнадзор, «без затримки» блокуватиме інтернет-сайти з «неправдивою інформацією, що, маючи суспільне значення, поширюється як така, що гідна довіри». За публікацію такої неправдивої, на думку Роскомнадзору, інформації, передбачені штрафи у розмірі до півтора мільйонів рублів (близько 600 тисяч гривень). За інтернет-інформації, у яких помітять «явний брак поваги» до влади, також штрафуватимуть, і навіть можуть заарештувати на 15 діб. Такі інформації сайт, який їх поширив, повинен буде за наказом Роскомнадзору негайно видалити. Якщо відмовиться, то медіа-регулятор цей сайт заблокує.
Цікаво, що обидва закони передбачають блокування забороненого вмісту лише за ініціативою прокуратури, без рішення суду… Закони про fake news розкритикувала навіть Рада з прав людини при президенті РФ. Як зазначили її експерти, цілком імовірною буде ситуація, коли особа, переслідувана за поширення «неправдивої» інформації, насправді мала усі підстави їй довіряти. Справді, наприклад, місцеві ЗМІ повідомили про авіакатастрофу й припустили, посилаючись на показання свідків, що усі члени екіпажу й пасажири загинули. Інші ЗМІ, або ж приватні особи на своїх сторінках у Фейсбуці, інформацію про кількість жертв поширили. А потім виявилося, що хтось із пасажирів вижив, і виходить, що усі поширили fake news, які «створили загрозу життю й здоров’ю громадян» (а ну як хто мав серцевий напад?). За бажання цю історію можна підігнати й під поширення інформації, яка може призвести до «масових порушень громадського порядку». Бо ж раптом хтось обуриться на авіакомпанію чи диспетчерів і вийде на одиночний пікет протесту…
Критикуючи закон про покарання за зневаження російської влади, Рада з прав людини послалася на конституцію РФ, зокрема на її статтю, що гарантує свободу слова. Рада нагадала, що у російському праві вже існують інші санкції за «вираз у неналежній формі явного браку поваги до держави й суспільства», зокрема відповідні статті адміністративного й кримінального кодексів. Але цих санкцій путінському режиму вже замало… От цікаво, якщо хтось поширить інформацію про те, що у Путіна і «Єдиної Росії» впав рейтинг, це можна буде розцінити як «зневагу» до влади? Авжеж. «Абсолютна правда», на сторожі якої стоятимуть Генпрокуратура й Роскомнадзор, негативних оцінок російської влади не передбачає.
А тим часом…
Міністерство оборони РФ хоче мати власну інтернет-мережу, ізольовану від світової. Газета «Известия», посилаючись на джерела у військових структурах, повідомила: створення такої мережі триватиме близько двох років. За інформацією «Известий», уже цього року мінборони РФ планує прокласти в Арктиці спеціальні кабелі. Сервери ізольованого Інтернету будуть власністю військового відомства. Закритий російський Інтернет матиме власну пошукову систему й власну систему ідентифікації користувачів, яка не дозволить обмін даними з глобальним Інтернетом.