Розвалюху перетворив на школу і відроджує професії, що зникають
Ентузіаст із Підкарпатського воєводства перетворив регіон на туристичну «родзинку»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378751/shkola-pisk.jpg)
Підкарпатське воєводство завжди вабило любителів активного відпочинку. Взимку тут можна покататися на лижах, а влітку промчати з вітерцем чудовими велотрасами Green Velo, які останніми роками набувають широкої популярності. Тож вихідні, щоб пізнати найближчий до нас регіон, де живе багато українців, можна провести з користю. І якщо вам хтось скаже, що там нема аж надто багато архітектурних «родзинок», не вірте. І «родзинки» там є, і такі цікаві розваги, про існування яких я ще донедавна навіть не здогадувалася.
кОЛИ директор представництва «Польська Організація Туристична» в Україні Влодзімєж Щурек попередив нас, групу українських журналістів, що після обіду нас чекає подорож велодрезинами, я, чесно кажучи, не особливо зраділа. Перспектива 12 кілометрів крутити педалі на якійсь вузькоколійці, що тягнеться Бещадським лісом, мене зовсім не тішила. А чорні хмари на небі все згущувалися і згущувалися, лякаючи холодним дощем і пронизливим вітром.
Наш бусик підкотив до залізничної станції. Всередині — хтось «припаркував» велосипед, на тлі якого всі хотіли сфотографуватися, а поруч, у касі, продавали квитки. Такі маленькі, коричневі, які видавали на поїзд ще у минулому столітті.
Двоє молодих хлопців-інструкторів розповіли нам, як поводитися під час руху. Дві особи мають крутити педалі, а дві — відпочивати під час руху на металевій лавці. Я відразу зайняла місце на лавці. Боялася, що не впораюся, бо інструктор казав, що треба буде крутити педалі під гору приблизно 3 кілометри.
Як тільки дали команду рушати, наш «ешелон» помаленьку покотився рейками. Десь на другому чи третьому кілометрі я попросилася «за кермо». Боже, який це кайф! Задоволення ще більше, ніж від їзди на велосипеді. І вже пожаліла, що відразу не захотіла крутити педалі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/Drez-1.jpg)
Це вже потім ми довідалися, що 108 лінія — найкрасивіша залізниця у Польщі — була створена у 1872 році із центральною станцією в Угерцях-Мінеральних. Колись перевозили ліс цією колією, а після Другої світової війни, зрозуміло, залізничне полотно виявилося нікому не потрібним і заросло чагарниками. Кілька років тому ентуазіст і любитель рідного краю, місцевий вчитель музики Януш Демкович вирішив відновити залізничне полотно і поставити кілька велодрезин для туристичних мандрівок. Працює велодрезинна залізниця від квітня до кінця жовтня.
Нам дали легший маршрут і значно коротший — на 12 кілометрів. Як для «чайників». Але є і складніший, протяжністю 40 кілометрів.
Ми проїхали шість кілометрів, після чого наші інструктори рукою дали команду «Стоп!». Завершилася половина маршруту. Поки хлопці розвертали техніку, ми мали змогу зробити кілька фотографій, і вже не могли дочекатися, коли ж рушимо знову. Вітер розгойдував хмари, і складалося враження, що вони нависли прямісінько над нашими головами. За якусь хвилину полив дощ. І не просто полив, а ляскав по обличчю величезними бульбашками. Пригадалися слова якоїсь непорядної російської пісні: «А я шпарю — ветер в харю…». Але ми не здавалися і мчали до кінцевої станції. Потім здогадалися, що маємо у торбинках парасолі. Двоє крутили педалі, а двоє тримали над нашими головами парасольки.
Коли під’їжджали до маленького вокзальчика, з якого розпочиналася наша подорож, засвітило сонце. «Хлопці, а можна ми ще раз 12 кілометрів проїдемо», — просилися ми у польських провідників. Та на пероні вже чекала на велодрезини інша група.
Але на цьому наша мандрівка в Угерцях-Мінеральних не закінчилася. Януш Демкович, високий молодик в окулярах, повіз нас у школу. Це ще одна культурна «родзинка» у цьому селищі, в яку цей інтелігентний ентузіаст вдихнув нове життя. Річ у тім, що зруйнований будинок у центрі селища нікому не був потрібний. І пан Януш, порадившись з дружиною Маґдою і батьками, вирішив викупити цю розвалюху. Не брав грошей на відновлення старої школи у Євросоюзу, а позичив у банку величезну суму. Попри величезний ризик, розумів, що взявся за добру справу. Сільські ентузіасти, коли побачили, як кипить робота, потягнулися допомагати, бо бачили, що вчитель музики хоче зберегти культуру і побут предків. Тому в одній кімнаті зробили школу, де стоять дерев’яні парти, — такі, за якими ще сиділи у 50−60-х роках минулого століття. Сюди приходить вчитель і навчає каліграфії! «Так, — каже пан Януш, — саме каліграфії. Бо теперішні діти взагалі не вміють писати. А наш вчитель навчає правильно виводити кожну літеру ручкою з металевим пером, яке треба вмокнути у чорнильницю».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/IMG_0847.jpg)
В іншій кімнаті, що стала майстернею з гончарного мистецтва, навчають працювати з глиною і ліпити горнятка, горщики, тарілки. А третя кімната — це кухня. Тут працює клас, у якому діти і дорослі хочуть навчитися пекти справжній хліб. Вчаться місити тісто, пекти вироби у печі і на печі. Особливо пісні житні балабушки, які викладають на металеву поверхню печі.
А щоб зрозуміти, для чого повернули до життя стару школу і відродили професії, які зникають, на другому поверсі показують фільм, знятий за сценарієм Януша Демковича. У стрічці дівчинка розпитує свого дідуся і про гончарне мистецтво, і про хліб, і про каліграфію. Дитина дивується: кому це потрібно? А дідусь дає усьому пояснення.
Гостинний господар запросив групу українських журналістів на вечерю у свій маєток Zagroda Magija (що перекладається Zagroda — ферма, а слово Magija від перших літер її власників — Маґда і Януш), який також перетворив на туристичну атракцію. Стара двоповерхова будівля, на першому поверсі якої кухня і величезний банкетний зал. Страви тут готують дружина і мама Януша. Нам подали помідорову зупку, картоплю з м’ясом і дуже смачний пляцок до чаю.
Половина нашої групи залишилася ночувати у цьому старому будинку, збудованому з модрини ще у 1905 році, другий поверх якого обладнаний під готель. Будинок Маґда і Януш викупили у старого вчителя. На будівлю претендували й інші люди, але професійна солідарність взяла гору. Тож старенький вчитель продав свою власність молодшому колезі. У покоях нема телевізорів (Wi-Fi, правда, хоч слабенький, але є), бо, за словами господаря, люди у Бещадах повинні відпочити від цивілізації, забути про свої проблеми і насолодитися природою. На території — такі ж дерев’яні будиночки для гостей. Навколо ліс, у якому ростуть гриби, чорниці і живуть дикі тварини.
Любителям гірських лиж взимку також буде що робити на цій території. Влітку тут можна відпочити на озері, що поблизу маєтку, і забути про все на світі. Бодай на кілька вихідних…
Фото автора і Юлії Косинської
Угерці-Мінеральні, Польща