Передплата 2025 ВЗ

«Україна відкрила всім очі на те, як інтенсивно витрачаються снаряди на полі бою»

«Який сенс мати тисячі гаубиць і танків, якщо промисловість не встигатиме з боєприпасами?» — запитує голова Бюро нацбезпеки Польщі

Польща підписала контракти на закупівлю близько 700 нових самохідних гаубиць, зокрема південнокорейських K9. Фото defence24.pl.
Польща підписала контракти на закупівлю близько 700 нових самохідних гаубиць, зокрема південнокорейських K9. Фото defence24.pl.

«Широкий резонанс мала в Польщі заява голови Бюро національної безпеки (BBN) про те, що Війську Польському вистачить боєприпасів лише на п’ять днів оборони (якби Польщу атакувала росія. — А. Є.), — пише з посиланням на РАР польський портал tvp.info. — Як пояснив генерал Даріуш Луковський, коли йдеться про деякі зразки бойової техніки, особливо старої, пострадянської, боєприпаси для якої більше не виробляють, то це не перебільшення».

«Голова BBN при цьому нагадав, що зараз оснащення польської армії, особливо артилерія, пере­живає швидку трансформацію, — зазна­чає tvp.info. — Приклад — закупівля близько 700 нових самохідних гаубиць, польських «Крабів» і південнокорейських K9, а також швидке виведення з експлуатації постра­дянської техніки, наприклад, самохідних гаубиць 2S1 Goździk.

«Для деяких зразків техніки ми просто не виробляємо боєприпасів, тож поступо­во відмовляємося від них, зокрема пере­даючи Україні», — розповів генерал Луков­ський.

Голова BBN зазначив, що саме повно­масштабне вторгнення росії в Україну та його перебіг показали Польщі, а також ін­шим країнам-членам НАТО, що витрата артилерійських боєприпасів під час бойо­вих дій є значно вищою, ніж вважали ра­ніше.

«Треба по-новому підійти до методики розрахунку цього так званого нормативу, — каже генерал Луковський. — Він не змі­нився. Але усі тепер запитують, чи пра­вильно був розрахований? Чи спрацюють оцінки, що певної кількості боєприпасів нам вистачить на місяць чи довше, у кон­тексті такої війни, яка триває в Україні?».

За словами Луковського, найбільшим викликом є зараз забезпечення польської армії достатніми запасами боєприпасів ка­лібру 155 мм, стандартного для артилерії країн НАТО. Генерал нагадав, що боєприпа­си цього калібру з’явилися в польській армії лише кілька років тому, коли на озброєння надійшли перші «Краби», а старі зразки бо­йової техніки використовували пострадян­ські боєприпаси — калібру 152 мм.

«Поява самохідних гаубиць „Краб“ і K9 запроваджує абсолютно нову динамі­ку, — наголосив голова BBN. — Ми високи­ми темпами нарощуємо нашу артилерію — і це проблема, тому що нас не влашто­вують темпи, якими зростають запаси боєприпасів». Попри те, що міністерство національної оборони Польщі вже підпи­сало багато контрактів на постачання боєприпасів, «треба нарощувати потенціал у цій сфері, причому він не може ґрунтува­тися лише на закупівлях за кордоном… Ви повинні мати як запаси снарядів, так і по­тужності для їх виробництва».

«Може так статися, що те, чого, як ми припускали, має вистачити на 30−40 днів (ідеться про боєприпаси в разі нападу на Польщу росії. — А. Є.), вистачить тіль­ки на 10−20 днів», — зазначив генерал Лу­ковский. Такого ж висновку, за його слова­ми, дійшли збройні сили й влада союзних держав, зокрема Великої Британії і Німеч­чини.

«Наші потреби в боєприпасах швид­ко зростають, — констатував голова Бюро нацбезпеки Польщі. — Але чому наша про­мисловість реагує на ці потреби так по­вільно?». Ідеться не лише про нові ар­тилерійські снаряди калібру 155 мм, а й про 120-міліметрові снаряди для тан­ків Leopard 2, K2 і Abrams, які має Військо Польське.

Наприкінці 2023 року міноборони укла­ло з Польською групою озброєнь (PGZ) контракт на поставку 300 тисяч 155-мм боєприпасів. «Ці поставки тривають, контракт має бути реалізовано до 2029 року, — зазначив Луковський. — Нам по­трібна потужна підтримка з боку про­мисловості, але ми все ще не задоволені такими темпами поставок. Шансом при­скорити цей процес є спеціальний закон (його готують з ініціативи міноборони), що дозволить скоротити критичні для безпе­ки й оборони інвестиційні процеси».

«Туреччина й Південна Корея присут­ні в Польщі щонайменше два роки, про­понують різні типи рішень для виробни­цтва боєприпасів, — нагадав голова BBN. — Але я досі не чув про підписання якоїсь угоди, хоча всі говоримо про те, наскіль­ки важливим є виробництво боєприпа­сів… Дратує, що цей процес просувається настільки повільно. Який сенс мати тися­чі гаубиць і тисячі танків, якщо промис­ловість не встигатиме з виробництвом боєприпасів? Україна відкрила очі всім країнам НАТО — на те, як інтенсивно витра­чаються снаряди на полі бою».