Був Радом промисловим – став туристичним
Провінційне польське містечко хоче наздогнати Краків, Вроцлав, Львів...
Останніми роками польський Радом, що за сто кілометрів від Варшави, робить впевнені кроки на шляху до конкуренції з такими туристичними мекками, як Краків, Гданськ, Вроцлав… За підрахунками місцевих готельєрів, торік до Радома приїхало понад десять тисяч туристів (для порівняння, у Львові — близько двох мільйонів гостей). З часу відкриття авіарейсу зі Львова (з червня 2016 року) щомісяця Радом відвідують 500−600 гостей із Західної України. Є також туристи з Києва та центру України. Журналіст “ВЗ” подорожувала новим авіарейсом до Радома, щоб оцінити його сервіс, подивитися, чим живе повітове містечко на річці Млєчна.
… Тур стартував із львівського аеропорту. Квиток зі Львова до Радома — 150 злотих (1050 гривень) в один бік. Перевізник — авіакомпанія Sprint air. Пасажирів возять (двічі на тиждень — щочетверга та щонеділі) на повітряному судні Saab 340, в якому лише 32 місця. Хтось із колег нашої групи пожартував: “Який маленький літачок! Він схожий на автобус з крилами”. Авіаполіт був комфортним, година зі Львова до Радома промайнула як мить.
У львівському та радомському аеропортах — посилені заходи безпеки. Під час проходження контролю мою колегу Галину Ярему змусили роззутися, щоб пройти через рамку. Оскільки вона була одягнена у светр з металевим декором, спрацював червоний сигнал. Галину довго обшукували з ніг до голови. На зворотному шляху під “шмон” працівників відділу безпеки летовища потрапила і я. Під час так званого рентгену в моїй дамській сумці виявили щось підозріле. Сумку перерили повністю… Заглянули у гаманець, косметичку, ключницю. У Радомському терміналі паспортний контроль тривав досить довго — близько п’яти хвилин на кожну особу. Сканували кожну візу, особливо єгипетські та угорські. Очікування в черзі можна компенсувати кавою та чаєм, які безкоштовно можна собі зробити у залі паспортного контролю.
Радом відвідала у рамках восьмого Форуму туристичних журналістів «Україна — Польща», який організувала Польська Туристична Організація. У програмі — зустріч з віце-президентом Радома, прогулянка центральними вуличками міста, огляд експозицій унікального музею — Центру сучасного мистецтва “Електростанція” (єдиний у світі музей модерного стилю, що постав із занедбаної електростанції), музею радомського села, музею Яцка Мальчевського, де експонують картини, а також джазовий фестиваль. Особливо запам’ятався драйвовий джаз з позитивними емоціями, аплодисментами та польською гостинністю. Організатори концерту зі сцени оголосили, що в залі присутні друзі зі Львова, Рівного, Івано-Франківська, Києва.
Як сказав “ВЗ” віце-президент Радома з культурних та освітніх питань Кароль Семік, Радомський джазовий фестиваль — не випадковість. Радом робить ставку на культурного туриста, відтак організовує чимало культурних заходів: від концертів до кінофестів. Розвивається також пізнавальний, діловий та екотуризм. “70% місць у літаках рейсу Львів-Радом — заповнені, — каже Кароль Семік. — Є тенденція до збільшення пасажиропотоку. Зі Львова до Радома зараз приїжджає переважно молодь, яка здобуває тут освіту”.
— В яких міжнародних туристичних виставках бере участь Радом, щоб залучити більше гостей?
— Туриста залучаємо насамперед завдяки культурі та творчості. Організовуємо у Радомі фестивалі, шоу. Маємо свій театр, який виїжджає на різні фестивалі. До нас приїжджають інші театри. У нас є великий камерний оркестр та музична школа. Приїжджають на гастролі багато музикантів і навіть учні з інших країн Європи. Сподіваюся, Радом колись дійде до тієї туристичної планки, якою пишається Львів, — два мільйони туристів на рік.
- Які проблеми у розвитку туристичної сфери?
— У Радомі мешкає близько 300 тисяч осіб. На все місто — лише сім готелів! Один — п’ятизірковий, один — чотиризірковий, решта — три- та двозіркові. Мусимо розвивати готельну та гастрономічну галузі. Чому досі цього не було? Свого часу наше місто було промисловим. Тут працювало багато фабрик. З 90-х років потрохи розвиваємося в інших галузях. З промислового міста Радом став містом позитивних емоцій. Воно комфортне для туристів, є що показати.
- Яку націнку на проживання та харчування роблять готельєри і ресторатори Радома під час пікових сезонів?
— Ціни на усе підвищують на 10% (у Львові вартість проживання збільшують щонайменше на 75%. — Авт.).
Фото автора та Галини ЯРЕМИ. Радом, Польща.