Ще без комарів, але з хорошими уловами
Останній місяць весни — найтепліший і найсприятливіший з усіх попередніх. Повітря стає по-літньому теплим, сонячний день збільшується. До того ж тільки у травні можна насолоджуватися риболовлею без орд комарів, які, здається, так і норовлять випити у риболова всю кров
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532046/ryba.jpg)
Травень справедливо вважається одним з найкращих періодів для лову риби. Риба в цей час стає активною, оскільки більшість видів віднерестилися або завершують нерест, і у них починається післянерестовий жор. Водойми прогріваються, починається бурхливий ріст донної і прибережної рослинності, що приваблює рибу достатком і різноманітністю корму.
Що і на що ловимо
У першій декаді, а іноді трохи пізніше, відкладають ікру судак, головень, підуст, піскар. Ікрометання цих риб починається спочатку в річках і пізніше — в озерах. У міру прогрівання води нерестяться плотва і лящ. Післенерестове клювання поновлюється через 3 — 4 дні (залежно від погоди), однак плотва хапає приманку і в період нересту.
Із цвітінням бузку починається клювання лина. Ця риба вважає за краще триматися в заростях трави і чагарника, у заводях із мулуватим дном, де течія повільніша. Ловити найкраще на гнойового хробака, мотиля, тісто з часниковим ароматом. Зазвичай лин довго мусолить його і нарешті рішуче топить або тягне в бік поплавок.
Водночас починає колоситися озиме жито — прикмета для переднерестового лову сома. Бере він переважно вночі на шляхах пересування до місць годівлі: поблизу ям, у фарватері річок, близько трав, де мешкає плотва, дрібні головні та інша дрібнота.
У третій декаді у великих водоймах потрапляє на кружки судак, поновлюється клювання окуня на хробака і малька, головня і плотви — на зелень. Велику роль в рибній ловлі має виліт хруща. На цю приманку нахлистом ловлять головня, в’язя (особливо у вечірні години). Пізно ввечері і рано вранці цих риб можна ловити на хруща і на донні вудки.
В кінці травня, особливо після тривалої теплої погоди, рибалці слід бути особливо спостережливим: в травах можливий вихід личинок бабки. Ця насадка забезпечить відмінний улов плотви, в’язя, головня, окуня і краснопірки протягом майже усього тижня.
Багато рибалок воліють ловити у травні карася. Клює він на хробака, опариша, мотиля, манку, тісто, хлібний м’якуш. Ця риба хоч і неповоротка, але дуже чуйна і обережна, охоче йде на приманку, присмачену соняшниковою або камфорною олією. Вудку з невеликим поплавком треба закидати з-за укриттів ближче до трави. Жваво клює карась в теплі і тихі дні, а до зміни погоди клювання припиняється зовсім.
У післянерестовий період стає казково ненажерливою щука — зайнявши зручні позиції в гирлах, зубасті хижачки виставляють справжні кордони для дрібної риби, яка у цей час дуже захоплена своїми біологічними потребами і не звертає уваги на небезпеку. Також ця хижачка таїться біля берега, у траві - там почнуть народжуватися мальки. Тож спінінгістам у цей час — роздолля. У хід йдуть будь-які приманки: і металеві блешні, і дерев’яні рибки — воблери, і мертва рибка на снасточці. Хапають хижачки потужно і рішуче, а при виведенні, щоб позбутися гачка, — люто чинить опір, пускаючи в хід весь арсенал своїх вивертів. Тут і «свічки», і раптові кидки до берега, коли волосінь мляво провисає і створюється, враження сходу риби, і інші хитрощі.
Зроблять свою справу якнайкраще і жива приманка, великі воблери, силіконові приманки (твістери), блешні середнього розміру, адже великої розбірливості до поведінки корму в цей період щука не виявляє.
Після нересту окунь певний час гуляє недалеко від місця закладки потомства, харчуючись тим, що потрапляє на дорозі. Ближче до середини травня риба збирається в зграї і передислоковується на місце тривалого перебування — в неглибокі зарослі затони, тихі місця. Причина проста — там завжди зручно влаштувати засідку і поласувати невеликою рибкою. Зазначимо, що після заходу сонця окунь не виявляє жодної активності, просто стоїть на місці і набирається сил перед новим днем.
Смугастий хижак — всеїдний. Окрім тваринних насадок (хробака, опариша, мотиля та інших личинок) із жадібністю поглинає величезний різновид силіконових принад та маленьких вертушок. Тактика і техніка лову окуня і щуки практично ідентичні, з цієї причини приготована для щуки снасть легко може спокусити великого красеня-окуня.
Цього місяця так само починається післянерестовий жор і у ляща. За його лову не варто забувати про підгодівлю. Черевань охоче спокушається на різні каші, рубаних хробаків, парені зерна. Як приманку приймає перш за все хробаків — свій природний корм, так само опаришів, коника, в голодний рік не гордуватиме і хлібним м’якушем. Лящ украй обережний, тож навіть вибравши добру приманку і безпомилково провівши складний ритуал підгодівлі, ви лише на півдорозі до улову. Перш за все слід враховувати нерішучу манеру клювання ляща. Протягом хвилини він задумливо посмоктуватиме наживку, тож підсікти його у цей момент практично нереально.
На що ще слід звернути увагу
Риболовля у травні починається тільки близько 8-ої ранку. Тому рибалкам не потрібно вставати удосвіта. Найсприятливішим часом для травневої риболовлі є вечір. Риба в цей час переважно перебуває у верхніх шарах води.
Найкращі місця для лову у цьому місяці:
- кам’янисті або піщані мілини, які встигли добре прогрітися;
- вікна, що утворилися між рослинністю;
- місця, де активність риб помітна візуально;
- поблизу берегів, де слабка течія і глибина води не перевищує 2 метри.
У травні краще не використовувати надто яскравих кольорів наживок для мирної риби — вода ще не надто прогрілася, і риба обережна. Хижакам подобаються контрастні приманки у похмуру і натуральні кольори в ясну погоду. Суміш для підгодовування робіть помірно ароматною: занадто сильний запах може насторожити рибу.
Тож нехай усім усміхнеться рибальське щастя! І пам’ятаймо про те, що ще триває нерестова пора, а у рибальстві діють обмеження!..