Передплата 2025 «Добрий господар»

Національний рекорд майстра-вишивальника Трускавецької ОТГ

У Трускавці, на сцені кіноконцертного залу готельно-курортного комплексу «Карпати», представник Національного реєстру рекордів України Марко Хорловський вручив сертифікат вишивальнику із села Модричі, яке входить до складу Трускавецької ОТГ, Заслуженому майстру народної творчості України Степану Бориславському

Степан Бориславський із сертифікатом Національного реєстру рекордів України. Фото Юрія Федчака
Степан Бориславський із сертифікатом Національного реєстру рекордів України. Фото Юрія Федчака

Коли уві сні Матір Божа з’явилась

Історія Степана Бориславського — унікальна. Народився він, звісно ж, не вишивальником. Не думав, не гадав, що колись візьме до рук голку та почне вишивати. Але так склалася його доля, що своє покликання знайшов у рукоділлі. Хоча… Важко назвати звичним рукоділлям те, чому пан Степан своє життя присвятив. Почалось все під час строкової служби у війську, під час якої в нього різко здоров’я погіршилось. Височенний на зріст, переповнений енергією хлопець спочатку не вірив у те, що сталося. Майбутній вишивальник дві клінічні смерті пережив. Після другої уві сні Божа Матір з’явилась. Тримаючи в руках вишитий рушник, Богородиця ласкаво до нього звернулась: «Спробуй і ти». Степан, прислухавшись до знаку-поради Заступниці людства, відразу ж почав вишивати. І робить це, як сам же стверджує, упродовж останніх 30 років. По суті, ціле життя. За цей час, «зобразивши» на полотні 14 стацій Хресної Дороги Ісуса Христа, створив унікальну колекцію вишитих ікон. Образи Господа та Богородиці, зображення святих та різних сцен із Святого Письма … Творча фантазія Степана Бориславського невичерпна. Немає такого дня, щоб він без діла сидів. Його перша робота — ікона Матері Божої Неустанної Помочі, як і найбільша вишита картина Тайна Вечеря, експонувались під час недавнього вручення нагороди в Трускавці у фоє готельно-курортного комплексу «Карпати». Про свої плани художник-вишивальник розповсюджуватись не любить. Каже, що до відома інших доведе тоді, коли зробить. На вишивку однієї ікони зазвичай не менше двох місяців витрачає.

Доробок рекордсмена вражає

Якщо про доробок Степана Бориславського спробувати розповісти за допомогою цифр, то станом на сьогодні він нараховує більше 100 полотен на біблійну тематику. Це справді абсолютний рекорд для України, а, можливо, і для світу. Саме в біблійній тематиці найбільше реалізовує себе як художник-творець. Але прославив себе ще й як дуже оригінальний, самобутній портретист, створивши галерею образів таких знаних українців, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Богдан Хмельницький та багато інших видатних співвітчизників.

У своїй роботі Степан Бориславський, як сам визнав під час свого виступу з нагоди вручення сертифіката про встановлення національного рекорду, наслідував техніку отця Дмитра Блажейовського, але з часом освоїв свій, неповторний стиль вишивання. Вишиті ікони Степана Бориславського експонуються у різних містах. Під час однієї з експозицій в Польщі маленький «конфуз» стався. Відвідувачі спочатку не повірили, що мають справу не з машинною продукцією, а з правдивим рукоділлям. Коли ж отримали необхідні докази та остаточно упевнились у достовірності виконаної роботи, власного захоплення не приховували. Це стало правдивим бенефісом для модрицького майстра. Мабуть, ніде після цього так щиро та зворушливо не вітали пана Степана, як того незабутнього дня.

Після початку рашистської агресії

Після початку повномасштабної війни росії проти України 24 лютого 2022 року з легкої руки керівника Дрогобицької міської станиці Львівського крайового руху братства воїнів ОУН-УПА імені генерала Романа Шухевича — Тараса Чупринки, Заслуженого журналіста України Тараса Метика вишиті ікони Степана Бориславського використовуються для проведення експозицій — виставок у церквах як в Україні, так і за кордоном, під час яких здійснюється благодійний збір коштів для потреб наших воїнів-захисників. Відколи діє дана волонтерська акція за виручені кошти лише автомобілів придбано та відправлено на фронт більше 50.

Вшанування Степана Бориславського в Трускавці відбулося в рамках відзначення вікопомної події - Дня Соборності України. Присутніх привітали єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар, міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, заступник міського голови Трускавця, в. о. старости села Модричі Трускавецької ОТГ Мирон Флюнт. З нагоди Дня Соборності України відбувся святковий концерт за участі працівників культурної сфери з Трускавця, Самбора та села Уличне, яке, як і Модричі, до складу Трускавецької ОТГ входить. Головна організаторка та натхненниця свята у «Карпатах» — начальниця відділу культури Трускавецької міськради, Заслужений працівник культури України Тетяна Татомир.