Передплата 2025 «Добра кухня»

З'їв півтора кілограма згущеного молока і випив 5 літрів «коли»

Олександр Гома за добу проплив 60 кілометрів і 300 метрів у 25-метровому басейні

Керівниця Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова назвала цього чоловіка людиною-амфібією. Я би його назвала безстрашним відчайдухом. Бо не кожен кине собі виклик і відважиться заявити, що зможе проплисти у басейні багато кілометрів протягом доби.

Киянин Олександр Гома стартував 22 лютого о 7.24 ранку, а фінішував о 7.24 наступного дня — уже рекор­дсменом України. За добу за­пливу у 25-метровому басейні він подолав 60 км 300 м і вста­новив рекорд у номінації «Най­триваліший одиночний добо­вий заплив у басейні».

Як 44-річному Олександрові це вдалося і як довго йшов до рекорду, журналістка «ВЗ» за­питала у рекордсмена.

— Серйозно плаванням по­чав займатися з 2016-го, — каже Олександр Гома. — Але маю спортивне минуле — я май­стер спорту України з боксу, член збірної і триразовий пере­можець першості України. Тож вмію витримувати будь-які на­вантаження на організм.

Бокс Олександр покинув 2002-го, але не забував про тренування у залі, бігав футбол. Звісно, відвідував і басейн. А одного разу друзі запросили його скласти компанію у за­пливі в одному з найпопулярні­ших змагань у світі: переплисти Босфор. І почалася серйозна підготовка…

Коли подолав цей «рубіж», а це 6,5 кілометра, зрозумів, що може досягти і більшого.

— Босфор став для мене по­штовхом до того, щоб продо­вжити займатися з тренером. Хотів взяти участь у 10-кіломе­тровому марафоні з плавання. У відкритій водоймі, а ще коли є хвилі, таку дистанцію непрофе­сійні плавці долають приблизно за 3−4 години. Спочатку подо­лав 5-кілометровий марафон. Потім подужав 10 км.

Олександрові запропону­вали взяли участь в ультразмаганнях (дистанція, що пере­вищує 10 км). Вирішив «взяти» 20-кілометрову дистанцію. Заплив відбувався у Черка­сах. Тоді почалася підготовка до запливу у басейні на довгу дистанцію. Спочатку 6 км без перерви. Коли зрозумів, що витримує таке навантаження, поставив собі «ще вищу план­ку». Подолав марафон — 50 км у відкритій воді. Організатори команди «Пася тім» (Сергій Па­січник та Олександр Дяченко) запропонували подолати впер­ше в Україні заплив у басейні на 24 години. Встановлення цьо­го рекорду призначили на 26 лютого 2022-го. Але російські агресори поламали ці плани. Почалася велика війна…

Олександр Гома разом з ін­шими долучився до загону во­лонтерів.

— Через майже три роки ми повернулися до теми марафо­ну у басейні, — каже рекордсмен. — Запропонували «Пася тім» взяти участь 1 лютого цьо­го року у «Крейзі-челендж». Я трохи не розрахував швидкість і зійшов з дистанції через 6 го­дин. Було дуже прикро. І ми з моїм тренером Костянтином Украдигою вирішили повторити цей заплив.

За словами спортсмена, плисти соло — ще один з мо­ментів складності. Вже суто психологічний. Коли змага­єшся у команді, відчуваєш дух змагання, бо є конкуренти.

У такому запливі, за словами Олександра, треба все розра­хувати, щоб не «піймати стіну чи впасти у яму» — це коли мо­зок відмовляється «слухатися».

— У такому запливі немає навіть мінімальних перерв?

— Є, звісно. На кожну годи­ну часу — 2 хвилини відпочинку. Але цей час можна «назбирати». Не виходити кілька годин, і тоді часу на прийом їжі чи туалет на­збирається до 20 чи 30 хвилин.

— Що ви їли?

— Вуглеводні гелі, банани, згущене молоко, пив «колу». Після двох годин виснажливого плавання цукор у крові падає, треба організм «підсолодити». Я з'їв півтора кілограма згу­щеного молока і випив 5 літрів «коли».

— Наскільки схудли за ті 24 години?

— На три кілограми. Але хочу застерегти тих, хто хоче таким чином позбутися ваги — цього робити не можна!

— Олександре, що, окрім встановлення рекорду, вам дав цей марафон?

— Звичайна людина такого навантаження б не витримала. А я — зумів.