«Гівняна ювелірка» від Міші Куш
Дівчина рятує поранених і хворих голубів, із посліду яких робить унікальні прикраси
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/514408/misha-kush.jpg)
Київська художниця і співачка Міша Куш (справжнє ім'я Марія) на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну виїхала тимчасово до Швейцарії. Час від часу їздить до Києва, бо страшенно сумує за рідним домом, але після чергової повітряної тривоги пакує валізку і знову повертається до Цюріха — у місто, яке їй дало прихисток у перші дні страшної війни. Швейцарський архітектор Максиміліан віддав свій будинок, який мав намір зносити і на його місці збудувати новий, українцям для тимчасового перебування. Тож 31-річна Міша Куш разом зі своїми птахами-тваринами має можливість жити і творити у будинку доброго Максиміліана.
У Міші Куш є багато захоплень. Окрім того, що дівчина співає і малює, вона рятує поранених і хворих голубів, а з їхнього посліду робить унікальні прикраси. Про голубів може розповідати годинами, бо, мабуть, вже знає про них все. Про себе Марія каже, що вона «просто митець», бо більшу частину свого життя співала.
— Я закінчила факультет естрадного співу Київського коледжу культури і мистецтв, — каже Міша Куш. — Музика — це моє життя, тож співала і під час навчання, і після. У мене були контракти за кордоном — співала чотири роки у Китаї. Створила чоловічий балет, з яким ми облітали понад 150 міст. За зросту 176 сантиметрів ще працювала моделлю. Але згодом зрозуміла, що сидіти «до знимки» — не моє. Я маю постійно бути в русі.
— Як ваші батьки поставилися до того, що ви так рано поїхали з дому?
— О, це завжди була болісна тема. У нас усе строго — мені навіть не дозволяли переночувати у подружки. Завжди казали: у тебе що, своєї хати нема? У дитячий табір влітку мені також не можна було. Тільки з бабусею або з мамою. Лякали, що мене вкрадуть, вивезуть до лісу і зґвалтують. Знаєте, ми жили бідно. Жага заробляти самій з’явилася на першому курсі. Я співом заробляла гроші. Потім почала фотографуватися, і з цього також мала гонорар. А коли довідалася, що можу ще й за кордон поїхати і там заробити нормальні гроші, у 19 років підписала свій перший контракт і поставила батьків перед фактом. Звісно, телефонували по 5 разів на день.
— Зараз тимчасово живете у Цюріху. Часто розповідаєте швейцарцям, що у нас щодня гинуть мирні люди від рук російського агресора?
— У мене останнім часом з’явилося нове хобі: коли бачу на вітрині матрьошку у магазинах типу секонд-хенду, підходжу і розповідаю про походження цієї матрьошки, про росію — країну-терористку, що війна досі триває. Звісно, досі ніхто не забрав з вітрини матрьошку і не сказав: «Так, маєте рацію». Пояснюють, що це — культура іншої країни, і буде неповагою до цієї країни, якщо вони матрьошку викинуть. Кажу: а це повага, коли вони бомблять наші музеї, театри, у Харкові недавно розбомбили видавництво… Але люди, в яких ніколи не було війни, цього не розуміють. Це не їхній біль. Дехто після моїх переконань каже: «Ти можеш вкрасти цю матрьошку, але так, щоб ніхто не бачив. І роби з нею, що хочеш». От я ходжу, краду ці матрьошки і знищую їх.
— Це хобі - цікаве. Але маєте ще одне — з голуб’ячого посліду робите прикраси. З чого усе почалося?
— Ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у Києві я почала робити картини з посліду. Якось сиділа у кімнаті, дивилася на полотно, яке лежало щонайменше тиждень. А до цього у мене вже були на рік наперед розписані виставки у Києві. Серед картин, які я повинна була на них представити, був і мій перший голуб Валєра, але ж треба було щось малювати далі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8.jpg)
— У голуба Валєри, мабуть, є своя історія?
— Я його знайшла у квартирі свого батька — успадкувала квартиру від тата після його смерті. Оскільки помешкання було неприватизоване і з боргами, бо тато був алкозалежним, я цю квартиру зачинила і півтора року займалася її приватизацією. Це був складний процес. Одного разу мені зателефонували сусіди, просили, щоб прийшла, бо у квартирі оселилися голуби. Справді, вони залетіли через відчинене вікно. За туалетом я знайшла гніздо, в якому були дві мертві пташки і одна жива. Той маленький голуб був дуже худим, і я його забрала до себе. Почала шукати орнітологів, але мені ніхто не хотів допомогти. Ніхто не хотів зв’язуватися з голубами, мотивуючи тим, що голуби — це пацюки. Лише одна пані з Київського зоопарку мені допомогла. Казала, що я все правильно роблю, поки не зрозумію, яка у голуба хвороба. Мені було важко, але цього голуба вилікувала і виростила. В якісь моменти відчиняла йому вікно, вчила свого Валєру літати.
Потім Валєра почав пропадати, мабуть, його прийняли інші голуби. Він прилітав через два-три дні, а одного разу просто вилетів і більше не повернувся. Коли я гуляла зі своїм собакою, бачила його біля свого дому. Раділа, що пташку я вилікувала, але тримати у своїй квартирі не маю права, бо це — знущання. Але на моїх полотнах з’явилася нова тема — голуб Валєра, і вигадані про нього історії. Друзі підказали, що історії цікаві і смішні, тож треба робити виставку. З цього й почалася моя голуб’яча історія.
— У вас ще є серія футболок?
— Так. Я їх назвала «Всраті футболки» — з голуб’ячою какулею на плечі. Почала придивлятися до інших хворих голубів на вулиці. Я їх підбирала, лікувала і відпускала. І все завдячуючи цьому лікарю-орнітологу, яка розуміла, що цю голуб’ячу родину тягну з вулиці. Іноді вона з мене навіть грошей за візит не брала.
— Скільки голубів могли жити у вашому помешканні одночасно?
— У мене вдома живуть дві папуги, собака. Коли приношу голуба, у квартирі має бути карантин, щоб інші не заразилися. Маю два балкони, на яких одноразово могли бути чотири голуби.
— Але є голуб, з яким ви поїхали до Швейцарії…
— Так, це Юра. Він став зіркою Тік-Току. У нього було зламане крило. Я довго думала, куди маю свого Юру прилаштувати. Коли почалася велика війна, я його забрала зі собою. Але ще у Києві почала з Юрою робити картини з голуб’ячого посліду. Хотіла показати людям, яка проблематика у нас з голубами. Мало хто знає, що голуби були колись одомашненими птахами, їх вживали у їжу і їли їхні яйця. Голуби були помічниками у розвідці у Другій світовій війні.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D1%8E%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0.jpg)
В Україні свого часу було дуже багато голубників. Важливо розуміти, що голуби залежні від людей. На жаль, є статистика, що ті голуби, яких ми бачимо на вулиці, живуть лише 3−5 років. У них нема повноцінного харчування, від нестачі корисних речовин у них такий короткий життєвий шлях. Насправді голуб за правильного харчування і догляду може жити 18−20 років! Тому я і зробила картини, щоб показати, як відрізняється послід здорового птаха від нездорового. Послід здорової птахи — як горошки, а хворої - рідка клякса. Ми це бачимо на автівках. Послід не має бути білим і рідким. Це перша ознака того, що голубу не вистачає корисних речовин.
— Але ж той послід може просто відпасти…
— Ні. Я обробляю картину, а потім заливаю епоксидною смолою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0.jpg)
— А коли з’явилися прикраси з посліду?
— До цього я прийшла вже у Швейцарії. Коли залити епоксидкою, послід стає схожим на мармур. Спробувала вкласти у біжутерію. Не відразу у мене вийшло, бо це зовсім інша методика, тож я експериментувала пів року. Мусила навчитися робити так, щоб епоксидна смола не мутніла, не давала бульбашок. Мої прикраси — наразі біжутерія. Я це назвала жартома «гівняна ювелірка». Насправді це ще не ювелірка. Два тижні тому я повернулася з Києва і почала займатися тим, щоб запустити виробництво прикрас у сріблі, а у майбутньому хочу такі речі робити у золоті.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B82.jpg)
— І вам вдається щось продати з цієї «гівняної ювелірки»?
— Так, частину колекції залишила у Києві - подружка продає футболки і біжутерію. А ще тарілочки для прикрас з послідом. І у Швейцарії продаю такі ексклюзивні речі. Ставимо невисокі ціни — від 900 до 1900 гривень за виріб. Збираю послід тільки від одного голуба Юри — він здоровий птах. Хоча у виробі це не так важливо, бо послід під шаром епоксидки — як під рідким склом. Але послід здорового птаха важливий для мене, бо я з цим працюю. От ми з Юрою поздавали усі аналізи і очікуємо на результат. І робимо такі профілактичні огляди раз на рік. А ще мій Юра — волонтер!
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/06/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B8.jpg)
— Юра розуміє ваші команди?
— Розуміє, що він — Юра, але на руки не йде. Любить, коли я його чухаю, іноді навіть щось мені відповідає своїм воркотінням. Юра живе в окремій кімнаті.
— Як собака реагує?
— Мій собака з дитинства ріс у товаристві двох папуг. Тож на птахів вже не реагує. Вони можуть по ньому ходити, заглядати у рот, а він — спокійний.
— Кажете, Юра — волонтер. Що маєте на увазі?
— Я доначу на постійній основі ще з початку повномасштабного вторгнення. Спочатку ми збирали на годівнички для котів і собак на прифронтових територіях. Коли сталася трагедія на Херсонщині, збирали для хлопців «Конура». Це два хлопці-кінологи, які евакуйовували з Ірпіня, Бучі на початку війни котів і собак, а під час Херсонської трагедії на човнах збирали усіх тваринок там. А ще у мене захищають Україну два рідні брати і один двоюрідний брат по батьковій лінії. Батальйону, в якому служать брати, надсилаю кошти на різноманітні потреби. Та й не лише для них. Як і багато інших українців, я мрію жити у вільній Україні. Тож допомагаю тим, хто пришвидшує нашу Перемогу, бо сидіти і чекати — не можна. Усі маємо розуміти: армію має підтримувати кожен з нас. Можна ж не випити каву за 20 чи 30 гривень, а віддати ці кошти на ЗСУ. І нехай ці кошти маленькі, але вони мають дуже велику вагу.