«Навіть перед роботою встигаю вишити кілька хрестиків…»
Ветеран російсько-української війни Роман Дідера вишив уже десять сорочок!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512660/didera.jpg)
Роман Дідера — ветеран російсько-української війни. 2015 року був мобілізований. Служив у 95-й окремій аеромобільній бригаді. На той час його меншому сину було два роки, старшому — сім. Батько попросив, аби старший син не плакав, коли проводжатиме його на війну. У такий спосіб його підтримає. Пан Роман згадує той щемливий момент, як син з усіх сил намагався не заплакати… І не заплакав!
Через важкі умови служби, зокрема переохолодження кісток, військовий мав проблеми з тазостегновими суглобами. Нині у пана Романа два протези у кульшових суглобах. Хвороба й надалі дається взнаки. Болить ліва рука, тож пан Роман все ще отримує медикаментозне лікування. Можливо, буде потрібна операція.
Напередодні Дня вишиванки, який святкуємо 16 травня, Роман Дідера розповів «ВЗ» про незвичне як для військового хобі - вишивання. У його доробку — десять вишиванок: сім — чоловічих, три — жіночі.
«Купив вишивку з Ісусом — і почав вишивати бісером»
— Мій тато був музикантом, грав на весіллях, — каже Роман Дідера, коли розпитую його про те, чим займався до служби в АТО. — Я з легкістю освоював клавіші. Також граю на гітарі. А недавно мені закортіло купити сопілку. Моментально на слух навчився грати на сопілці. У Фейсбуці є відео, де ми з дружиною співаємо.
А навчався я на автослюсаря. Працював на фірмі, яка займалася броньованими дверима. Пізніше — продавцем, художником-дизайнером у рекламі. Я — різнобічна людина (усміхається. — Авт.).
— Розкажіть про свою дружину. Ви розповідали, що це вона вас навчила вишивати…
— Це моя друга дружина. Діти живуть з моєю першою дружиною у квартирі, яку мені дали як інваліду війни. З нинішньою дружиною ми зналися ще зі школи. Мар’яна на рік молодша від мене. Ми разом уроки прогулювали (усміхається. — Авт.). У 9-му класі я зустрічався з її колежанкою. З Мар’яною ми купу років не бачилися. Але я завжди її вітав у соцмережах зі святами. Зустрілися три роки тому на похороні її подруги. Це була наша спільна знайома. Слово за слово… Почали зустрічатися. Я вже був розлучений, приходив до неї додому. Її мама якось каже: «Що ж ви будете сидіти на кухні, йдіть розпишіться». Мар’яна тоді працювала на ринку «Південний». Вишивала — і нитками, і бісером. Це було її хобі. Коли я до неї приходив, то завжди дивився, як вона вишиває. Якось вона мені каже: «Спробуй. Може, якраз тобі піде…». І я спробував.
— Які у вас були відчуття, коли взяли до рук голку та полотно?
— Спочатку переживав, як я ту голочку в ту бісеринку буду пхати… Боявся, що не вийде. Все порозсипав… Але мусив показати Мар’яні, що я зможу! Купив ікону Ісуса і почав вишивати її бісером. Мар’яна каже: «Це важко, там стільки кольорів!». Я їздив по усьому Львову, шукав той бісер, бо деяких кольорів у неї не було. Зібрав гарну палітру. Приїжджав від Мар’яни додому і до пізньої ночі вишивав. Я нервував, якщо не виходило, випорював… Говорив з цим образом, але не відкидав вишивки. Ніби щось мене не пускало. Вишив образ доволі швидко і подарував його Мар’яні.
А потім вона каже: «Спробуй вишити хрестиком». Мар’яна тоді почала нитками вишивати мені сорочку. Я дивився, як вона це робить. Кажу: «Ні, ці переходи — туди-назад, з цими кольорами, обрізати ниточку. Точно не моє». Я їхав додому, а вона каже: «Візьми кілька ниточок, спробуй — виший». Я тоді вишив двох маленьких сов (3 на 3 см). Увесь час скидав ті хрестики Мар’яні на Вайбер, чи правильно вишиваю? І так мене затягнуло.
Потім ні сіло ні впало кажу: «Прийде час, і я тобі сорочку вишию». Мар’яна так скептично каже: «Вишиєш, добре — добре…». Ми одружилися. Якось їхали з дружиною із Карпат і побачили в магазині вишиту сорочку з «Байрактарами». Тоді вже почалася повномасштабна війна. Кажу Мар’яні: «Поїдемо купимо цю сорочку, я буду вишивати». Вона каже: «Краще відпочинемо, поїдемо наступного дня». Але ми все ж поїхали в той самий день, власниця магазину подарувала нам схему, ми купили тканину, нитки. Через два дні я сів вишивати. Просто взяв і вишив сорочку.
— Вас захопив цей візерунок з «Байрактарами»?
— Я завжди у житті прагну чогось нового і важкого. Очі бояться, а руки роблять. У яких «вишивальних» групах мене тільки немає! Мене знають майстрині-вишивальниці, поважають. Я дуже тішуся. Пригадую, як вперше наважився подзвонити до однієї майстрині. Ці люди шедеври роблять, а я так, трішки вишивав хрестиком… Але наважився і подзвонив. Почав про все розпитувати. Зараз багатьма техніками вишиваю.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D0%B1%D0%B0%D0%B9%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0%D1%80.jpg)
— На сьогодні скільки сорочок вишили?
— Десять. З них сім чоловічих, які вишив для себе, та три — жіночі, для дружини. З них три сорочки я зібрав вручну (щоб цього навчитися, купив собі майстер-клас). Викроїв тканину і вишив. Кожна сорочка — в іншій техніці. Працював не за схемою, а завжди додавав щось своє, щось комбінував. Схема, наприклад, на білій тканині червоними і чорними нитками. А в мене сорочка на сірій тканині з сірими і темно-синіми нитками, у зовсім іншій техніці, тобто зовсім інша — ексклюзивна.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0.jpg)
— Якоїсь миті ви зрозуміли, що на вишивці можна заробляти?
— Звичайно. Це непогані кошти. Але я не хочу перетворювати своє хобі на «конвеєр». Хочу направду чогось досягти. Маю таке внутрішнє відчуття: якщо буду вишивати на продаж, це не даватиме задоволення. Багато людей питають: «Чи можна замовити у вас сорочку?». Я зробив бирки зі своїми ініціалами — Д.Р. і нашив їх на свої сорочки. Надрукував сто штук таких бирок. Коли вдосталь навишиваюся, буду з приємністю вишивати сорочки на продаж.
— Ви не поспішаєте і те, що відчуваєте, переносите на сорочку…
— Так. Відомі в Україні майстрині, які досліджують сорочки у музеях, мають свої книги, кажуть: «Пане Романе, видно ваш почерк, це ваша сорочка, вона легко упізнавана».
— Дружина допомагає вам розвиватися у цій справі? Чи вона вже у вас вчиться?
— Ви знаєте, це, може, нескромно звучить, але вона вже не раз казала: «Роман уже мене переплюнув у вишивці». Вона мені допомагає, роз’яснює, якщо я чогось не розумію. Ми включаємо разом YouTube, дивимося, що до чого. Пробуємо робити різні шовчики: якщо у мене виходить, тоді наношу їх на тканину. Я колись сказав дружині: «Хочу, щоб ти мала борщівську сорочку». Це унікальні сорочки з Тернопільщини. Ми зараз наважилися, купили старовинну конопляну тканину. Вишиваємо вовною, грубими нитками борщівську парну сорочку — жіночу і чоловічу. Я буду сам збирати ці сорочки. У роботі будемо використовувати різні техніки. Ці сорочки будуть унікальні.
— Так виглядає, що витрачаєте досить багато часу на вишивання…
— Ми з дружиною працюємо в одній зміні у магазині з вишивальними аксесуарами (тиждень — працюємо, тиждень — відпочиваємо). Після роботи, ввечері, я приїжджаю, і знову маю справу з нитками. Коли очі заплющуються, лягаю спати. Зранку дружина готує каву (коли йдемо на роботу, то дружина готує сніданок, на вихідних я готую), а я перед роботою ще вишиваю декілька хрестиків. Якщо ніч була спокійною, не було тривог і я більш-менш виспався. Коли вихідний, то з восьмої ранку до пізньої ночі вишиваю, тобто по 12−15 годин!
«Вишивка певним чином заспокоїла…»
— Ви себе знайшли у вишивці?
— Я в житті багато чим займався. Вишивка — це моє! Колись ходив до церкви, наприклад, освятив паску — і все. А тепер йду до церкви і заглядаю, хто у яку вишиванку одягнутий. Може, там якийсь шовчик, що я не знаю. Я не думав, що у мене є таке терпіння. Моя мама живе одна. Я їй кажу: «Навчу тебе вишивати. Будеш вечорами мати заняття». Мама відповідає: «Я не знала, що ти такий вправний… Але я точно не така» (усміхається. — Авт.). Не вдається її вмовити.
— Ви ходите у вишиванці не тільки на свята, а й у будні…
— Мрію, щоб українці одягали вишиванки не лише на свята, а потім на рік клали її у шафу, а щоб ходили у ній частіше. Я фактично щодня у вишиванці. Тим більше, є тепер з чого вибрати! На роботі нам видали футболки, світшоти від магазину. Запитав у керівництва, чи можна мені ходити у вишиванці, все-таки «вишивальний» магазин? Мені дозволили. Ми з дружиною ходимо у вишиванках. Дружина трішки менше, їй, напевно, шкода їх. А я одягаю щодня, мені в них добре. Вишиванку треба зношувати, а не одягати її час до часу.
— Війна до вас повертається?
— Війна завжди зі мною. Обличчя загиблих, ті бої. Все, що було пройдено під час мого перебування у зоні АТО, назавжди залишилося зі мною. Коли почалася повномасштабна війна, я знову почав здригатися уві сні. Дружині пояснив, що колись це вже було, я уві сні воював. Коли почалася повномасштабна війна, це повторилося. Дружина не знала, що робити, боялася. Я кричав: «Подавайте мені гранати», «заряджайте…». Так тривало кілька місяців. Прокидався у холодному поту. Коли почав вишивати, це від мене відійшло. Війна, звісно, від мене нікуди не подінеться, але вишивка певним чином мене заспокоїла. Та все ж таки мій бронежилет лежить у кутку, я завжди на нього поглядаю.
— Вишивання додає вам життєвих сил…
— Вишивка — це дуже класна реабілітація. Я колись стидався вишивати: чоловік, ветеран — і з голочкою… Але ветеран з голочкою може творити красу. А потім ти бачиш, як хтось іде у твоїй вишиванці. Кожен боєць може знайти хобі до душі, з яким буде легше пережити усі жахіття війни. Кожен має клаптик тканини, якусь ниточку, треба просто взяти малюнок і спробувати вишити. Військовий, який лікується у шпиталі, може, наприклад, вишити шеврон свого підрозділу.
— Я так розумію, що бажанням вишивати ви заряджаєте усіх довкола…
— Напевно (усміхається. — Авт.). У мене усі розмови про вишивку. У магазин, де я працюю, приходить багато клієнтів, які кажуть, що я їх надихаю. Якось прийшла жінка і каже: «Я ще у школі серветку вишивала, але ви мене надихнули до вишивання». Люди пишуть про це у Фейсбуці, коли виставляю свої роботи. Приємно, що людей цікавить вишивка.