«У центрі Лісабона нам подарували український прапор»
Львівські «крутяни» побували у Португалії, де вивчали історію і ключові цінності Європейського Союзу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530809/krut.jpg)
Делегація Львівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут побувала у Португалії, де взяла участь у Форумі військових середніх шкіл Європейського Союзу та п’ятиденному навчальному курсі «Історія і ключові цінності ЄС». Ці заходи відбулися у Лісабоні на базі військового коледжу (Colеgio Militar). Разом з українцями такий навчальний курс пройшли португальці, румуни, бельгійці, нідерландці, італійці та латвійці. Основні питання у порядку денному: безпекові миротворчі місії ЄС, космічні технології ЄС, співпраця та історія ЄС.
Львівський військовий ліцей представляли у Португалії заступник начальника ліцею з навчальної роботи підполковник Тарас Грицевич, першокурсниця Єлизавета Тараско й Станіслав Мулик, який вчиться в ліцеї вже другий рік.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BA%D1%80%D1%83%D1%822.jpg)
Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з львівською делегацією та розпитала про їхні враження від поїздки. А також поцікавилась, чому ліцеїсти вирішили вступати саме до цього навчального закладу.
— Я вирішила вступати у ліцей за покликом серця, — розповіла Єлизавета Тараско. — Але також на це вплинули батьки. Я хотіла би продовжити справу свого батька. Він раніше навчався у льотному училищі. Був військовим пілотом, зараз працює в авіаційній галузі. Я би також хотіла стати пілотом. Хочу літати на F16! Мій брат також навчається у Львівському військовому ліцеї - на випускному курсі.
— Важко було вступати до ліцею, адже тут потрібна фізична підготовка?
— Найважче було морально. Я дізналася, що до ліцею вступає 75 дівчат. А вступних місць — лише 15. Тобто на одне місце — п’ять осіб! Але я дуже довго готувалася до вступу, — продовжує розмову Єлизавета. — Я ще у 8-му класі знала, що хочу вступати у військовий ліцей. Сподівалася, що ліцей Героїв Крут відкриє двері для дівчат. І ось дочекалася.
— Дівчата щодня ходять у військовій формі, у берцях. Це, мабуть, складно…
— Форма — це зручно, адже не треба щоранку обирати, що одягнути (усміхається. — Авт.).
Запитую заступника начальника ліцею з навчальної роботи, підполковника Тараса Грицевича, як виникла ідея — взяти участь у такому навчальному курсі та форумі у Португалії?
— Ми ще у 2019−2020 роках розпочали участь у міжнародних проєктах в рамках загальноєвропейської Програми eTwinning — спільно з румунським військово-морським коледжом з міста Констанци та іншими закладами з десятка країн ЄС, — каже Тарас Грицевич. — Це був наш перший, але доволі успішний досвід міжнародних контактів, який сформував довіру до ліцею європейських партнерів. Мабуть, рік тому румунська координаторка Міхаела Ене запитала, чи нам цікаво взяти участь у Форумі військових середніх шкіл Європейського Союзу? Звичайно! Раніше ми мали спільні проєкти з литовцями та поляками. Для нас важливо розширювати географію наших контактів.
Ми написали офіційний запит, і нам погодили участь у Форумі, а також запропонували, щоб двоє наших ліцеїстів пройшли п’ятиденний навчальний курс разом з ровесниками з країн ЄС. І ось 27 березня цього року відбулося засідання Форуму, на якому після заслуховування нашої презентації учасники цього представницького зібрання прийняли наш ліцей у своє коло — як асоційованого члена. Україна зараз в центрі уваги усієї Європи, тож їм цікаво, щоб ми були представлені на таких зустрічах.
Розпитую Єлизавету — як вивчала англійську? Адже до Португалії мали змогу поїхати двоє ліцеїстів, які добре знають іноземну.
— Перед вступом до ліцею я майже два роки жила зі сестрою в Австрії, — каже ліцеїстка. — Виїхали за кордон, коли почалася повномасштабна війна. Ми жили в сім'ї австрійців. Я їм дуже вдячна, дуже допомогли мені з вивченням німецької та англійської мов. Також я додатково ходила на факультатив, де уроки з іноземної проводила українка.
Але в Австрії я зрозуміла, що хочу повернутися в Україну. Хочу жити тут і розбудовувати свою країну. А також хочу вступити у військовий ліцей. Тому в 9-му класі я повернулась в Україну. Ще тоді відчула, що в австрійців трохи інший менталітет. Їм складно зрозуміти, що таке війна… У школі були випадки, коли до мене підходили турки і казали: «Слава росії! путін — красавчик». Це було неприємно. А вчителі максимум, що могли сказати туркам: «Не кажіть такого…». Таке складно витримати.
— Які у тебе враження від Португалії? — запитую Єлизавету.
— Неймовірні! (Усміхається. — Авт.). У Португалії крутіше, ніж в Австрії. Як мінімум через те, що у Португалії готують дуже смачний десерт — паштель да ната. Це маленький кексик з листкового тіста, всередині - начинка з заварним кремом. Але крутіші за тістечка, звісно, люди, яких я там зустріла. Ми зі Стасом найбільше здружилися з румунами та бельгійцями.
— Як минав ваш день?
— О 7.00 — підйом, так само, як у ліцеї. 7.30 — сніданок. 8.20−8.40 — лекції про європейську інтеграцію. Найцікавіша лекція була про російську пропаганду в ЄС. Я запитала, «як Європейський Союз бореться з тим, що росія поширює фейки про Україну? Наприклад, про те, що Україна обстрілює свої міста. Або те, що у нас є власні біолабораторії у США…».
Під час лекції нам розповідали, що уся інформація перевіряється. Навели приклад, як росія поширила дезінформацію про Латвію. Показали відео, як вони перевіряють дезінформацію. Під час кожної лекції говорили про те, що Європейський Союз має допомагати Україні.
— Ми також були у посольстві України в Португалії, — продовжує розмову Тарас Грицевич. — Надзвичайний і Повноважний Посол України пані Марина Михайленко розповіла, яку військову та гуманітарну допомогу надає Україні Португалія. У центрі Лісабона щотижня збираються на акції українці з синьо-жовтими прапорами…
Ми відчували підтримку місцевих. Коли водії бачили нас у військовій формі (з українським прапором та тризубом), то сигналили. Тепло нас вітали!
— Цікаво, чи у військовому коледжі у Португалії великий конкурс під час вступу? — запитую пана Тараса.
— На відміну від Львівського військового ліцею, у них навчання платне. Конкурс великий, але все залежить від спроможності батьків заплатити за ліцей. Вартість навчання за місяць — 700 євро! І навчаються у цьому коледжі з 1-го класу. Молодших учнів батьки щоранку привозять до коледжу, а після занять забирають. Старші класи живуть у коледжі. У них є своя специфічна форма.
Це елітарний заклад, серед випускників багато високопоставлених дипломатів, генералів. Вони перед нами виступали і розповідали, що закінчили цей заклад, і це дало їм хороші перспективи. Якщо ти закінчив цей заклад, перед тобою відкриються елітні вищі заклади.
Зовнішні загрози в Португалії мінімальні. Був час, коли вони воювали з Іспанією, але іспанці не змогли їх здолати. Португалія залишилась незалежною державою. Мене вразив португальський генерал-лейтенант Нуно Лемуш Піреш, який виступав перед нами під час лекцій. Він був командувачем місії в Мозамбіку та на Східному Тиморі. У Португалії на всю країну лише два військові заклади такого типу. Коли ми сказали, що в Україні їх понад тридцять, усі дуже здивувалися.
— У португальському військовому коледжі я подружилася з румункою, її звати Б’янка, — розповідає Єлизавета, коли розпитую її про нові знайомства. — Вона з військово-морського коледжу в Румунії. Дуже цікавилася війною в Україні. Я їй показувала відео, коли обстріли були у Львові.
Румунка розповіла, що торік під час навчання у них почалась повітряна тривога. В той час російська ракета долетіла до Румунії… Я дізналася, що її школа донатила на ЗСУ. Б’янка казала, що ми дуже сильні, і вона сподівається, що Україна переможе.
Пан Тарас додав: улітку в Румунії буде табір з військово-альпіністською підготовкою. Львівський ліцей зможе делегувати туди чотирьох ліцеїстів і одного офіцера-інструктора.
«Крутяни» мали можливість також прогулятися Лісабоном, який у цей час пахне апельсинами та лимонами… Цих плодових дерев на вулицях міста море! Запитую у Єлизавети, чи сподобалась їй архітектура столиці Португалії?
— Архітектура міста неймовірно красива, — каже ліцеїстка. — Їхнім національним символом є керамічна плитка з різними візерунками. Таку плитку можна побачити на будинках. Коли ми приїхали, у той день був футбольний матч між Португалією та Данією. За 500 метрів від нас був стадіон. Там грав Роналду (усміхається. — Авт.). Ми купили шалики. Португалія той матч виграла.
Розпитую також про враження від поїздки до Португалії у Стаса Мулика. Під час опитування у португальському військовому коледжі Стас двічі увійшов до трійки найкращих серед 33-ох учасників з різних країн. Стас вісім років ходив на курси англійської, добре знає цю мову. Вирішив вступати до Львівського військового ліцею за порадою свого товариша, який теж сюди вступив.
— Навчальний курс цікавий, спілкування з іноземцями — хороший досвід, — розповів Стас. — Лісабон нагадав мені «суміш» Львова і Праги. Велике місто з вузькими вуличками. Є на що подивитися… Але мене здивували умови проживання португальських кадетів у військовому коледжі. Ми живемо в кімнаті по 10 осіб. У них — загальна кімната на 80 осіб! У той час, коли ми їх провідували, в кімнаті було досить холодно… У португальському військовому ліцеї немає нарядів. Навчальний заклад у них прибирає персонал. Їдальня у них така сама, як у нас. Але порції значно менші (у нас п’ятиразове харчування, у них — триразове). Хоча у них є можливість ще перекусити, за потреби взяти яблуко, апельсин, випити соку або молока.
(У португальських ліцеїстів цілий ритуал, коли йдуть до їдальні. Усі дружно вибивають ногами такт. Це, зі слів крутян, виглядає доволі кумедно. — Авт.).
Наостанок ліцеїсти розповіли щемливу історію. У підземному переході, під час прогулянки, вони зустріли українку, яка продавала свої картини, сувеніри та українські прапори. У Лісабоні живе 20 років.
— У нас зі собою не було українського прапора, — кажуть «крутяни». — Коли ця жінка дізналася, що ми з України, і у якому заході беремо участь, подарувала нам український прапор зі словами: «Слава Україні!». Це було приємно чути в центрі Лісабона.