«Маємо розповідати про героїв — це наша історична пам’ять, за якою нащадки будуть вивчати історію»
У Львівському історичному музеї відкрили унікальну виставку фотографій та артефактів війни «Із полум’я зродились», присвячену українським військовим, волонтерам та медикам
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/510209/taira.jpg)
На виставці у Львівському історичному музеї представлено понад 40 експонатів з колекції Національного музею Революції Гідності, які розповідають 23 історії учасників російсько-української війни від команди проєкту «Із полум’я зродились». У проєкті та однойменному артбуці авторства фотографині Міни Сорвіно зібрано портрети українців — героїв, що творять нову історію світу.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B02(1).jpg)
Виставка знайомить з Героями: військовими, медиками, волонтерами, які наближають Перемогу. Серед них — Юлія «Тайра» Паєвська, Вадим «Karaya» Ворошилов, головний анестезіолог ЗСУ Олександр Бугай, Давид Касаткін «Хімік», волонтерка Тата Кеплер, Леонід Остальцев.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0.jpg)
Речі, які вже стали музейними експонатами, належали українським військовим, медикам та волонтерам. Серед артефактів є почесні медалі, нагороди, малюнок, зроблений полеглим захисником Віталієм Киркачем-Антоненком, картина військової волонтерки, парамедика й поліціянтки Тати Кеплер та інші експонати.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B03(1).jpg)
На відкритті виставки керівниця проєкту «Мобільна евакуація» та проєктів Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» Ірина Солошенко розповіла про унікальні вагони-реанімації, які перевозять поранених захисників, про збір коштів на евакуацію поранених з допомогою залізничного транспорту. Бо головна мета функціонування таких вагонів — забезпечення безперервного лікування важкопоранених захисників. Тепер збір — на генератори, оскільки кожен вагон повинен бути забезпечений безперервним електропостачанням.
На відкритті виставки провели аукціон. Першим лотом стали дві монети, які пішли з молотка за 2200 гривень. Найдорожчий лот — поштові марки, які було продано за 17 тисяч гривень.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%B0%D1%83%D0%BA%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD.jpg)
Ну, і яка урочистість без пісні? Її подарував присутнім лідер гурту «Мандри», співак і композитор Сергій Фоменко. З Фомою співали всі, оскільки його пісні - відомі, а українською повстанською піснею вшанували Героїв.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%84%D0%BE%D0%BC%D0%B0.jpg)
Офіційним відкриттям виставки стала екскурсія, яку провела пані Ірина Солошенко.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D1%96%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0.jpg)
«Ми переконані, що предмети, які нам надали герої сьогодення, пов’язані з історією на війні, треба показувати людям. Серед героїв проєкту, на жаль, вже є загиблі. Є також важко поранені. Ми вдячні Музею Майдану за можливість розповідати історії героїв і показувати ці речі. Це наша історична пам’ять, за якою нащадки будуть вивчати історію», — сказала співорганізаторка проєкту «Із полум’я зродились» Ірина Солошенко.
Серед гостей на відкритті я побачила Наталію Дигдалович — дружину Героя Небесної Сотні Андрія Дигдаловича.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/04/%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87.jpg)
— З Сергієм Фоменком знаємося ще з часів Майдану, — розповіла журналістці «ВЗ» пані Наталія. — Він особисто знав мого чоловіка, з яким познайомився у наметовому містечку. Коли 20 лютого 2014-го мій чоловік на Інститутській загинув, Сергія дуже вразила втрата товариша, з яким познайомився у той буремний час. 9 березня того ж року я з дітьми приїхала до Києва, прийшла на Майдан Незалежності, Сергій один з перших підійшов до нас: «Пам'ятайте, я завжди буду з вами. Андрій був моїм побратимом». Для нас це було дуже важливо.
— Пані Наталю, ваш чоловік одним з перших став Героєм Небесної Сотні. Як ви виходили з цього горя?
— Та я ще сьогодні не вийшла. Про мій нестерпний біль нагадують ще й суди, які досі не завершилися. Герої Небесної Сотні пішли проти свавілля без зброї. Коли почалася АТО, люди розуміли, що мітингами ми Україну не зможемо відстояти. І просто кричати «Ганьба!» — не вийде. На Майдані ніхто ж не думав, що може пролитися кров. Щоразу, коли приходжу у судову залу, переживаю знову і знову той шок, біль… Так триває вже 10 років. Дивлюся відеосюжети, слухаю свідчення очевидців.
— Чим зараз займаєтеся?
— Я — волонтер, громадський активіст з 2014 року. Тоді, у 2014-му, думала, що життя завершилося. Але мене витягнули мої діти. Бо ті, хто обіцяв, що допоможуть мені пережити той біль, будуть підтримувати морально, почали відходити один за одним — хтось пішов зі зброєю захищати Україну, дехто просто віддалився. І я собі подумала: а чому мені хтось має допомагати? Це я маю зараз їм допомогти! Якось зателефонувала Іванові Кулішу, який на Інститутській тягнув мого пораненого чоловіка, поцікавитися — що нового. А він, такий задиханий, каже: «Передзвоню». За кілька годин телефонує і розповідає: мусили збирати капці, бо хлопці тікали і погубили капці. Як з’ясувалося, довелося відступати, пацани погубили «шльопки». І тоді я сказала доньці: «Нам тут держава дала якісь кошти. Давай ми ці гроші віддамо нашим захисникам». Від тоді почалося моє волонтерство…
А тим часом…
Побачити унікальні експонати та фотографії можна у Львівському історичному музеї. Виставка триватиме до 29 квітня.