«Вишивка повернула мене до життя»
Тетяна Пащенко з Житомирщини вишила портрети полеглих захисників України — Дмитра Коцюбайла й Андрія Огородника
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/507348/vyshyvka.jpg)
Заслужена майстриня народної творчості України Тетяна Пащенко з Житомирщини не вперше дивує своїми неймовірними вишиванками. В її роботах рідко знайдеш квіточки чи орнамент. Пані Тетяна вишиває портрети. Крайніми роботами вишивальниці стали портрети наших захисників, які віддали життя у боротьбі за незалежність і волю України.
«Я вишила портрети захисника Київщини і Маріуполя Андрія Огородника (позивний „Оджос“) та Героя України Дмитра Коцюбайла („Да Вінчі“), — каже пані Тетяна. — Я знаю маму Андрія, їй дуже боляче від втрати сина, тому вирішила вишити його портрет і подякувати їй за Героя. Вперше я звернула увагу на Дмитра Коцюбайла, коли він отримував орден „Золота зірка“, і мені його образ дуже запам’ятався. Як дізналася про його загибель, вирішила вишити його портрет».
За словами майстрині, кожен із портретів має розміри 50 на 60 см. Вишиті хрестиком. Щоб передати колір, кожен нерв і чіткий погляд, майстриня використала майже 100 кольорів ниток. За основу портретів Тетяна Пащенко брала фотографії героїв. Кожен портрет вишивала майже пів року.
Майстриня каже, портрет Андрія Огородника передасть його батькам. А ще має намір зустрітися зі сестрою Дмитра Коцюбайла.
Торік Тетяна Пащенко вишила портрет захисника Маріуполя Михайла Діанова з Тернополя. На розробку схеми, підбір ниток, канви та вишивку вона витратила п’ять місяців. У цій картині вишивальниця також використала 100 кольорів. Розмір портрета — 53 на 63 сантиметри.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/02/%D0%B4%D1%96%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2.jpg)
«Для мене ця людина — Герой. Це людина, яка представляє нашу країну, яка жертвує своїм життям, своїм здоров’ям. Я вишивала цей портрет, коли він був ще у полоні. Шила і молилася: кожної хвилини, кожного дня».
Тетяна Пащенко почала вишивати після того, коли їй у 15-річному віці діагностували невиліковну хворобу. І дівчинка знала про це. Щоб залишити батькам пам’ять про себе, взялася за голку і нитки. Першою її роботою стала ікона Богоматері. А коли робота була готова, взялася за складнішу і більшу — «Тайну вечерю».
«Тайна вечеря» була для мене тією великою роботою, яку я не знала, чи вишию, бо не була впевнена, чи встигну це зробити. Після кожного вишитого мною апостола я відкладала вишивку на диван і плакала — у мене коліна буквально були мокрі від сліз. Щоразу я думала: «Боже, хоча б встигнути до вишивання Ісуса дійти». Я вишивала цілодобово і закінчила картину за вісім місяців. Стільки було проговорено молитов — і я почала одужувати. Це вже потім я дізналася: коли людина сколює пальці, вона себе виліковує, а у мене пальці були вже геть забинтовані, бо не лише до крові, до кості їх доколювала, поки вишивала".
За словами майстрині, саме завдяки вишивці вона почала повертатися до життя. Крім вишивки хрестиком, поступово опанувала нові для себе техніки. Вишиває не лише картини, а й жіночі сукні. Але у пріоритеті для неї - вишивання портретів.