«Новий власник палацу збирає по селу історичну інформацію»
Науковці досліджують залишки історичних розписів на стінах палацу Жевуських-Лянцкоронських, роблять 3-D сканування споруди
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500493/palats.jpg)
У палаці Жевуських-Лянцкоронських, що в селищі Розділ Стрийського району, почалися відновлювальні роботи. Фахівці з реставраційної майстерні «Гарда» обстежують те, що залишилася від автентичного інтер'єру цієї пам’ятки XVIII-ХІХ століть. На першому етапі досліджують поліхромію стін будівлі. Також малюнки на внутрішніх стінах палацу. Архівні документи зберегли свідчення про розкішні інтер'єри цієї споруди.
Нагадаємо, у серпні цього року палац та земельну ділянку біля нього придбав інвестор родом із Луганської області Ігор Ліскі (голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції» EFI Group). На онлайн-аукціоні ProZorro палац, який є пам’яткою архітектури XVIII-ХІХ століття, зведений у стилі французького ренесансу продали за 20 мільйонів гривень. Парк, де розташований палац, внесено до природно-заповідного фонду України.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%862.jpg)
Голова наглядової ради EFI Group Ігор Ліскі, який став власником роздільського палацу, назвав себе… новим графом палацу. Ліскі ще не знає, що тут буде після реставрації - реабілітаційний центр для захисників, британська школа, готель…
Але початку листопада представник інвестора дещо привідкрив завісу таємничості. Палац реставрують і навесні 2024 року тут відкриють туристичний сезон. У частині просторів споруди відкриють музейні кімнати, що знайомитимуть відвідувачів з історією палацу та стануть простором для публічних подій та івентів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%863.jpg)
Потреба у дослідженнях залишків художніх розписів палацу є. За часів радянського союзу тут зробили капітальний ремонт та перепланування з пристосуванням під санаторій «Розділ» — значну частину «рідних» перегородок із розписами демонтовано, а стіни покрито олійною фарбою. Після того, як санаторій ліквідовано, а будівлю залишено без догляду на кілька десятиліть, стіни почав атакувати грибок. Це призвело до втрати багатьох автентичних малюнків.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%864.jpg)
Засновниця культурної ініціативи «Спадщина.UA», кураторка проєкту Ганна Гаврилів розповіла для «ВЗ», що роботи із дослідження художніх розписів на стінах палацу щойно стартували і триватимуть два-три тижні.
«Спадщина.UA» співпрацюватиме з інвесторами палацу три роки. У рамках цієї співпраці палац відреставрують, щоб просувати його у туризмі як одну із знакових пам’яток України.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%865.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%866.jpg)
«У палаці зроблено підготовчі роботи, все почищено і прибрано. Роботи ведуться інтенсивно. Роблять 3-D сканування споруди. Новий власник палацу збирає по селу історичну інформацію, розповіді старожилів, фото, — розповіла для „ВЗ“ голова Новороздільської громади Ярина Яценко. — Хочуть повністю відновити історію палацу. Щоб він відповідав тому духу і часу. Крім палацу, там є парк, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва. Шукаємо експертів, які оцінять стан парку, бо він у поганому стані. Оцінять, які дерева треба зберегти, і як парк почистити від зарослі. Комісія поїде туди, щоб визначитися з роботами. Осінь — хороший час для таких робіт, щоб до весни відкрити туристичний сезон».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/11/%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%867.jpg)