Леви купаються у позолоті
На фасаді історичного будинку Львівського радіо відновили автентичний золотий фон
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520196/budunok.jpg)
На фасаді будинку Львівського радіо, що на вул. Князя Романа, 6, відновили автентичне золоте тло (на фото). Будинок є пам’яткою архітектури і вирізняється своєрідним вхідним портиком із гранітними неороманськими колонами, прикрашеними барельєфами з левами та кадуцеєм — атрибутом Меркурія, покровителя успішного підприємництва. Фасад декоровано модерністськими фігурами лицарів-атлантів. Автор цих скульптур — митець Станіслав Пліхаль.
Нарешті фон фасаду з двома левами озолотився. Це символізує успіх в торгівлі - будинок звели як прибутковий (здавали квартири в оренду, тут працювали крамниці, ресторан, банк). Про гроші свідчать меркуріанські мотиви на фасаді.
Керівниця Львівського радіо Мирослава Лубкович розповіла для «ВЗ», що ремонтні роботи будинку Львівського радіо зазвичай фінансує ЮНЕСКО. А ось реставрацію фасаду будинку, де є леви, виконувало ТзОВ «Креативна фабрика Вікторія» за власний кошт. Ця компанія є підрядником внутрішніх робіт у будівлі Львівського радіо.
«Представники компанії „Креативна фабрика Вікторія“ з власної ініціативи вирішили відновити фасад будинку Львівського радіо, дослідити його, — розповідає для „ВЗ“ радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко. — Дослідили, реставрували та гарно зберегли для нащадків. У реставрації використали лазерний очищувач, який добре знімає застарілий бруд та кіптяву з фасаду історичного будинку. Під тим брудним шаром виявили золотий фон, про нього ніхто не знав. Це не сусальне золото чи позолота, а звичайна жовта фарба, яка створює ефект золота. Фарба добре збереглася, хоч і роками була вкрита чорною кіптявою. Реставратори з „Креативної фабрики Вікторія“ нічого не додавали, зберегли автентичність. Лазерна очистка фасадів має переваги у тому, що зберігає старий шар, який ховався під пилом. Леви також очищені лазером, вони сірого кольору».
«Спершу ми зробили ґрунтовні дослідження, які показали, що на фасаді під шаром бруду є стара фарба, — каже директор ТзОВ „Креативна фабрика Вікторія“ Анатолій Богач. — Використали власний лазер, своїх реставраторів і зняли бруд, а там — „золото“. Ми очистили фасад, де є „золото“, і законсервували його. Якщо хтось за кілька років захоче зробити реставрацію, то не проблема зняти „консервацію“. Не рахував коштів на ці роботи, бо працівники та лазер наші. Це наша соціальна ініціатива і наш внесок у збереження історичної спадщини Львова».
Нагадаємо, торік під час реставрації у під'їзді, на сходовій клітці на п’ятому поверсі будівлі Львівського радіо знайшли неоготичні розписи. Фриз (декоративна смуга на стіні під стелею) кімнати був оздоблений листям каштана. Стіни однотонні, але на них зробили зондажі, щоб показати цінніші елементи. Місцями розписи втрачені після кількох ремонтів, оригінальний малюнок віднайти не вдалося.
«Це неоготика, яскрава, кольорова, з елементами каштанів, колосся, квітів, листочків», — каже реставраторка Ірина Гірна.
Будинок на вул. Князя Романа, 6, збудували у 1912 році як кам’яницю купців Людвіка Штадтмюллера і Кароля Чуджака за проєктом архітектора Адольфа Піллера. Це приклад архітектури раннього модернізму. З 1930 року там працює радіо.