«В окупації ходиш, наче на тебе небо впало»
До міста Лева привезли документальну постановку «Лишатися (не) можна»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/495734/teatr.jpg)
До міста Лева, а саме на Велику сцену Театру імені Марії Заньковецької, актори Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша привезли виставу «Лишатися (не) можна…». Це — документальна постановка про самих акторів цього театру, які «на власній шкірі» відчули, що таке окупація, як вижити у ній і як вдалося вирватися на вільну територію. Показ вистави, окрім Львова, відбувся ще у Миколаєві, Кропивницькому, Черкасах, Києві, Житомирі, Івано-Франківську та Херсоні.
Ця вистава — унікальна. Актори розповідають власні історії про те, що відбувалося в Херсоні у перші дні окупації російським агресором. Єдиною запрошеною актрисою є улюблениця глядачів — Римма Зюбіна. Пані Римма єдина у виставі, хто розповідає не свою історію. Вона зіграла роль директорки-розпорядниці театру Юлії Бунчак, яка пробула в окупації 38 днів.
Перед початком вистави до глядачів вийшов режисер-постановник Євген Резніченко. Роботу над проєктом вони розпочали через кілька місяців після повномасштабного вторгнення. За словами пана Резніченка, проєкт народився сам собою. Звісно, довелося історії, які розповідали актори театру, суттєво скоротити. Бо якби розповісти про все, що пережили, вистава б тривала багато годин. «Тут усе без прикрас, — каже режисер. — Актори самі виходять і самі про себе розповідають. У виставі розповідаємо і про мітинги, на які люди дуже довго виходили, протестували перед озброєним ворогом і виказували свою громадянську позицію. Про це потрібно розповідати».
Актор Херсонського драмтеатру Сергій Михайловський, який перебував в окупації 214 днів, вирішив покинути місто, коли росіяни оголосили проведення референдуму та мобілізацію. Раніше не міг, бо у Херсоні залишалися старенькі батьки, окрім того, вони з дружиною доглядали 75-річну костюмерку з їхнього театру. За словами Сергія Михайловського, навіть у страшному сні не могло приснитися, що житимуть в окупації. «Це дуже страшно і болісно. Ми пройшли все: блокпости, перевірки, обшуки вдома, приниження… Ходиш, наче на тебе небо впало», — сказав актор.
Подружжя Євгенії Кірсанової та Руслана Вишнивецького — акторів Театру імені Куліша, виїхало аж за п’ятим разом. З дитиною прожили в окупації 72 дні. Найстрашніше було, коли у телефоні Євгенії (а вона начебто все «почистила») на блокпосту рашисти знайшли фото з мітингу у Херсоні, на якому вона з чоловіком Русланом і з невеликим плакатом «Херсон — це Україна!». Думали, їх розстріляють на місці. Але вдалося відкупитися хабарем у три тисячі гривень.
За задумом режисера Євгена Резніченка, і актори, і глядачі - на одній локації. Їх не ділять на місця у глядацькій залі і на сцені, де грають актори. Усі на сцені. Глядачів небагато — десь близько сорока осіб. Так задумано, це — камерна вистава… Актори — не грають, а вкотре переживають своє життя. У своїх історіях ведуть глядача за собою — на блокпост, у кімнату, яку догори дригом перевернули рашисти, шукаючи компромат на господарів помешкання; на мітинг перед Театром Куліша, де агітували проти свавілля… Глядачі плакали і сміялися разом з акторами — настільки реалістичними були їхні розповіді.