Лелек можна привабити на своє подвір'я
Серед нас є багато романтиків, які хочуть, щоб на їхній сільській садибі чи заміській дачі жили, піднімаючи настрій, крилаті символи України — лелеки. Та ба, не всім із цим щастить. Мій знайомий, скільки не старається — встановив на «фазенді» високий стовп, а зверху прилаштував «фундамент» з дроту — але бузьки вже котрий рік оминають його подвір'я. Змушений був обійтися декоративним лелекою на альтанці…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/488345/leleky.jpg)
Чим можна допомогти людям, котрі прагнуть мати по-сусідству «білого птаха з чорною ознакою»? Поради дає професор Львівського національного університету ім. І. Франка, президент Західноукраїнського орнітологічного товариства Андрій Бокотей.
— Справа то непроста, — каже науковець. — Щоб лелека оселився біля вас, має бути не тільки добре місце для розташування гнізда, а й зволожена територія поблизу, де достатньо корму. Це важливо, коли птахи вигодовуватимуть своїх нащадків, — пошуки їжі на далекій відстані можуть спричинити проблеми з доглядом за малечею. Ідеальні для кормової бази лелек — вологі луки, адже ці птахи харчуються, насамперед, комахами, яких тут чимало. Найбільше бузьки люблять коників — через що в Африці їх називають «сарановим птахом». В останню чергу лелеки смакують плазунами.
Найкраще ставити стовп для гніздування за межами подвір'я, вважає професор Бокотей. Бетонний служитиме вічно, дерев’яного вистачить років на двадцять (двом поколінням бузьків). Платформу (основу) для гнізда можна самому зробити з деревини. Але металева ліпша — міцніша, служитиме довше. Відповідні схеми їх виготовлення є на сайті Західноукраїнського орнітологічного товариства, у брошурці «Люди, енергетики, птахи». Інструкції ці, як мовиться, на всі випадки життя: для гнізд на комині, даху, стовпі, дереві…
Платформою справа не обмежиться. На згадану основу треба поставити і закріпити скручений дротом віночок із лози діаметром 1.20−1.30 м, який позначатиме край гнізда. Чим більші його розміри, тим зручніше птахам буде виховувати малят. Зауважте: на цьому віночку не повинні стирчати гострі краї, що можуть поранити лелек. Віночок слід вистелити (а потім легенько втрамбувати) ґрунтом, дернинками, сухою травою, дрібними гілочками — тим, що лелеки носять собі у гніздо. Потім край гнізда варто покропити білим вапном, котре імітуватиме послід лелеки і створюватиме враження, що цим «помешканням» уже користувалися. Таким чином можна швидше привабити пернатих. Все, що приготуєте, повинно сподобатися довгодзьобим — вони такі ж «гурмани», як люди…
Лелеки легко витримують вітри, тому не має значення, чи їхнє гніздо розміщено «на протягах».
Ідеально було б «заманювати» бузьків ще до їхнього прильоту, але можна спробувати збудувати для них помешкання і тепер, коли тепла весна трохи припізнилася. Існує багато лелек-безхатьків. Вчені встановили, що у популяції бузьків є частина тих, що гніздяться не кожного року. Це можуть бути старі птахи чи молоді (до четвертого року життя), які ще не досягли статевої зрілості, але вже повернулися додому разом із дорослими. Сюди зараховують і особин, котрі втратили пару й не можуть знайти собі партнера — тому згаданого року гніздитися не будуть.
До слова, гніздування — це велике фізичне навантаження для птахів. Якщо вони не гніздяться, то мають відпочинок: літають, харчуються, набираються сил, щоб уже наступного року взятися за «будову».
Насамкінець, трохи статистики. Найбільше цих птахів у Польщі - понад 52 тисячі пар, на другому місці за кількістю лелек — Іспанія. В Україні живе понад 30 тисяч гніздових пар, що є третім показником у Європі. Через воєнні дії (чимало гнізд знищено вибухами, луки з поживою «поорано» мінами, снарядами) цих улюблених у нашому народі птахів стало, на жаль, менше…