Лелеки забирають зі собою літо…
На тілі деяких птахів встановлено супутникові передавачі
Напевно, і ви помітили: лелечі гнізда майже спорожніли, бузьків не видно на луках, пасовищах. Є пояснення цього: після піврічного побутування вдома ці улюблені в нашому народі птахи вирушили зимувати на чужину.
— Рідко який лелека залишився вдома, більшість уже полетіла, — розповідає кореспондентові «Високого Замку» професор Львівського національного університету ім. Івана Франка, орнітолог Андрій Бокотей. — Через наші території пролітають ще й птахи, що живуть на півночі, тому їхні зграї можна буде побачити ще у вересні. У гніздах подекуди залишилися окремі бузьки, яким летіти поки що не хочеться. Можливо, не мають сил. А може, вважають, що їм ще не пора — у кожного птаха свій біологічний годинник: хтось стартує швидше, а хтось пізніше.
Науковець згадує: цього року він з колегами закільцювали кілька молодих лелек у В’язовій на Львівщині і у Шацьку Волинської області. Двом пташенятам поставили супутникові передавачі - із цим обладнанням допомогли польські друзі.
Тож тепер політ цих лелек можна відслідковувати онлайн. Зробити це може кожен, якщо зайде на сторінку Західноукраїнського орнітологічного товариства у Facebook, де вміщують інформацію про перельоти цих лелек.
— Ми позначили лелек із сусідніх гнізд, — пригадує пан Андрій. — Перший птах стартував у чужину на 10 днів раніше від другого. І цей перший уже долає Туреччину, а другий ще бовтається на Тернопільщині біля Бучача…
По дорозі лелеки зупиняються переважно по полях, де орють трактори, сіють — там легко і швидко можна добути корм.
Ми поцікавилися у вченого, чи цього спекотного літа лелекам не бракувало їжі.
— У різних місцях було по-різному, — каже Андрій Бокотей. — Де були кращі погодні умови, де пройшло більше дощів, а, отже, була краща кормова база, пташенят бузьки виховали по троє. А де було спекотніше, лелеченят з’явилося менше. Про цифри можна буде сказати пізніше. Цього року відбувся Восьмий міжнародний облік білого лелеки — всі європейські країни включно з Україною рахували своїх лелек. Отримано величезну кількість інформації. А проаналізують її приблизно за рік. Десь у гніздах вилупилося двоє пташенят, троє, а десь було їх і чотири…