Корови на снігу
Хтось із селян не може дати собі ради з однією худобиною… А у самотнього пенсіонера Ярослава Боднарчука 12 голів ВРХ і четверо свиней!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/483852/20230201115341.jpg)
«А що там — війна ще йде? І скажіть, який сьогодні день, число?». Такими словами зустрічає мене у своїй великій чорній, насунутій на очі кролячій шапці-вушанці пан Славко. Живе він на окраїні гористого села-хутірця Городиська, що на межі Івано-Франківської та Тернопільської областей. А нам здалося, що — на межі реальності й іншого світу. Я для нього загадковий прибулець, який на початках насторожив, трохи стривожив, але якому, зрештою, він начебто виявився радий.
«Усього хліба їм не віддавайте!» — просить господар, коли бачить, як пригощаю його свиней. Вони, у тому числі свиноматка із налитими сосками, що ось-ось має народжувати, ліниво чвалають по подвір'ю і щось вишукують у багнюці, яку самі замісили. А один з вепрів, ігноруючи появу мене, чужака, рилом вперто підточує фундамент старої літньої кухні, цьмакає штукатурку, гризе камінь — видно, бракує йому мінеральної поживи.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/02/20230201_113546.jpg)
На цьому обійсті - зі старенькою потрісканою хатою, поржавілою «сателітаркою», сякою-такою стайнею, шопою та іншими господарськими будівлями, обгородженим садком-вольєром і хаотичним складом старої с/г-техніки живе один, як палець, 66-річний Ярослав Боднарчук. Збився він із календаря і не знає свіжих новин, бо «не має радія, телевізор не дивиться і обходить велику господарку». У когось із селян бракує сил тримати одну корову, а у нього, пенсіонера-самітника, тієї худобини аж 12 штук (влітку було 22!). Прямо під зимовим небом чотири корови, два бички, все решта — телятка і ялівки. Ну і квартет кабанчиків окупував подвір'я, займає весь його час з ранку до вечора. За ними нема коли навіть до церкви піти. За ними не помічає, як злітають дні, тижні, роки…
Корів «доїли» телята, бичок і пацята
Про цього «фермера» розповів мені знайомий водій Сергій. Їхав якось біля лісу і здалека уздрів у ньому щось таке, як великий виводок диких свиней. Бродять між березами, чагарниками, порпаються у снігу. Відважився і підійшов ближче — не ікласті сікачі, а рогаті годувальниці та їхнє потомство. Добувають і їдять стару пожовклу траву, з апетитом скубають зелене листя ожинника. А наглядає за ними дядько-пастух у кудлатій шапці і ватяних штанах.
З ним, власне, і наша зустріч.
Питаєте, чи слухняна моя худоба? Не зовсім. Бо нема їй аж так дуже що зараз їсти. Жому, щоправда, який привезли із Козови, є досить — понаїдаються і стають як гарбузи. А пашу (сіно), якої накосив своєю косаркою біля ріки, майже всю «перетяли» ще за літа-осені. Може, на лютий вистачить. Якщо забракне — хлопці із сусіднього села привезуть. Сіно вони мають, а корів — ні. Ромко із Зеленова обіцяв, що два причепи сіна мені дасть, куплю у нього.
— Як зранку моя худоба поїсть жому, — продовжує пан Славко, — тоді йде до стирти скубати сіно упереміш із бадиллям сої. А потім всі летять до лісу пастися, в урочище Унгари. Не жену їх — самі йдуть, самі того хочуть. Пильную їх там. Пасуться, поки хочуть. Буває, тяжко загнати їх додому.
Чи не зимно їм, чи не слабує моя худоба? Дякувати богу, ні. Вона весь час в русі, на свіжому повітрі, спить під навісом. Коли захоче — піде до стайні. А в інших людей корови всю зиму у хліві стоять-застоюються, і тому ослаблені, після родів не можуть на ноги встати.
Корів я не дою — телята їх ссуть. Тому і здорові. Якби не пили молока, то не вижили б. Колись і бик великий корову ссав — вже продали його. І свині цьмакали молоко — Зірка чи Краса ляжуть собі, а вони підсунуться до них, вхоплять за дійку і смокчуть.
Раніше наші свині паслися з коровами. Але зараз не пускаю їх у поле. Бо вкрадуть. Я піду в один бік, а вони кудись відбіжать. А потім хтось їх зажене до себе або застрелить. Бувало, приганяю худобу додому, а одної вже нема. Сам не раз чув стріли.
Свині мої також їдять жом. Маю для них і пшеницю. Сплять у стодолі. Там живуть і маленькі пацятка, коли народяться. Але не всі виживають серед зими. Хочуть тепла. Я їх і до хати ношу, і у ванянці тримаю…
Ми все життя худобу тримаємо. Коли ще працював шофером, тато з мамою і сестра біля неї ходили. А зараз, коли тато минувся, а стареньку маму взяла до себе у Рогатин сестра, за худобою ходжу сам.
М’ясників відчувають здалеку
«Зимостійка» худоба пана Славка має грубу, як кожух, шерсть. Перед годівлею задумано стоїть у садку на замерзлому грудді, а коли відкриваються ворота, іде до загородки із жомом, по дорозі грузнучи у баюрах з болота-гною. Із загону виходить неохоче. Запитую: може, худоба лякається мене, незнайомого чоловіка? Пан Славко поправляє:
Бояться, бо думають, що різуни прийшли. Вони їх дуже відчувають — і тому втікають.
Продаж худоби — основна стаття доходу цього чоловіка. Але заготівельники беруть його тварин неохоче. Платять лише 30 грн за кілограм живої ваги (ще рік тому платили по 50 грн). За словами пана Славка, купці пояснюють це тим, що нема як тієї худоби збути. Нібито нею забита вся бійня у Рогатині. Через перебої зі світлом не встигають товарові дати раду. Ніби худоба тижнями голодна стоїть, декотра не витримує і, грубо кажучи, на місці відкидає копита. Так, в усякому разі, вповів нам пан Славко. Але односельці іншої думки: мовляв, беруть Боднарчукову худобу запівдарма, бо не має належного товарного вигляду…
Цього не скажеш про чорного бичка Юрка, який своєю поставою виділяється серед рогатого товариства. Важить, напевно, зо три «кірці» (центнери).
— До мого Юрка люди приганяють свої корови на запліднення, — каже господар бичка. — Женуть із Демні, Гутиська, Липиць, Мечищева, зі слов’ятинської Діброви, яка ген-он за тими горами. Навіть працівниці сільради приводять своїх корів, бо ніде близько бичка вже нема.
Розповідаємо панові Славкові, що у сусідній області дядько за послуги свого «кавалєра» бере 500 грн. А скільки платять йому?
— Є такі, що дають 100 грн, хтось інший — 50 грн. Найбільше платили 200 грн. А хтось, бувало, нічого. Але я не вимагаю грошей. І не шкодую їм свого Юрка.
Найбільша мрія — щоб не було снігу й морозу
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/02/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8.jpg)
Усе життя після армії Ярослав Боднарчук шоферував. КрАЗом неподалік села возив вапняк із кар'єру. Працював у Золочеві, Радивилові, Козові - транспортував асфальт. Потім був сторожем.
Особисте життя не склалося. З дружиною пробув лише три місяці. Кажуть, мала «на боці» іншого. Тому й покинув її, досі живе сам. Ще місяць тому мешкала з ним мама, 1937 року народження — але на зиму поїхала до сестри. Бо у рідній хаті холодно.
Сам пан Славко живе у кухні, гріється газовим конвектором. І роботою, про яку ви вже знаєте. На хліб передає гроші шоферам, які їдуть попри його хату. 2800 гривень пенсії і деякі з потрібних продуктів доставляє з Рогатина сестра. На Різдвяні свята привезла куті, холодцю, риби, пампухів.
Що варю собі? Бараболю з «тушонкою», гречку, макарон, каву. Борщу-зупи не готую, бо не вмію. Та й не маю буряка, моркви, приправ до них. Раніше все варила мама.
Ярослав Михайлович розповідає, що виручка від продажу худоби йде не тільки йому на харчі й решті тварин — на корми, а й на господарські потреби. Вставив кілька пластикових вікон, накрив бляхою стайню, заплатив майстрові, який зробив навіс, ворота і загорожу. Люди допомагають йому, а він їм позичає свою косарку, сівалку.
У цього пенсіонера ми гостювали із паном Василем, який добре знається на юридичних і хазяйських справах. Порадив йому звернутися у сільраду: тим, хто тримає більше трьох корів, держава дає дотацію — від 5 тисяч грн на голову ВРХ. А ще підказав десь розмістити оголошення про продаж гною, якого тут більш ніж достатньо — дачники купили б із задоволенням. За тракторний причіп цих органічних добрив платять 9 тисяч грн. Було б за що і собі продуктів купити, і худобі комбікорм-сіно придбати…
На тому і прощаємося. Пан Ярослав дякує за хліб-колачі й цікавиться тим, що й на початку:
— То як там на фронті? Чи скоро наші переможуть? Я так думаю, що Україна з тої біди вийде. Їй інші держави допоможуть, не допустять до нас росії.
А потім городиський газда уже втретє за годину розмови запитав про майбутню погоду. Бо якщо впаде сніг, вдарить мороз, його худоба пастися не піде. Буде їй і йому сутужно.
Заглянувши у телефон, ми дали на кілька діб оптимістичний прогноз. Але потім таки замело снігом. А у найближчі дні обіцяють ще й 15-градусну студінь… Як же ж то перебути це панові Славкові і його «фермі»? Нехай би «Ромко із Зеленова» авансом привіз їм свого сіна. Лихі часи краще перебути разом. А з весни справи, може, підуть краще. І на фронті, за який так переживає цей селянин, і у глибокому тилу. Зокрема у глибинці, де корови вимушено навчилися пастись взимку, а свині примудряються їх «доїти»…