Неподалік фронту висіває підзимовий горох
Олена Гасимова разом зі сином Ельдаром на території Шевченківської та Галицинівської громад Миколаївської області вирощують зернові культури, соняшник та горох
Ельдар має юридичну освіту, працював в органах прокуратури. Проте після смерті батька у 2017 році почав разом із мамою обробляти землю.
У перші тижні повномасштабної війни господарство опинилося на лінії фронту. У березні 2022 року агресори обстріляли село з артилерії, потім застосували фосфорні бомби. Спочатку постраждав один комбайн, а потім влучило і в другий. Були знищені будівлі, а з ними — й зібраний урожай.
Завдяки допомозі українських та міжнародних благодійних організацій родина змогла частково відновити агровиробництво. На кінець листопада 2024 року певна кількість землі ще не розмінована. Наразі фермери готують площу до сівби озимих і ярих культур.
Наприкінці листопада Ельдар Гасимов засіяв поле підзимовим горохом. Враховуючи кліматичні зміни, він планує вирощувати цю культуру на 30−40 відсотках своїх земель. Цього року зібрав по 30 цнт із гектара.
Чоловік зазначив, що за відсутності опадів останніми роками не може вчасно і вдало проводити посів ранніх осінніх культур — щоб добре зайшли в зиму. Тому й почав шукати альтернативу. Йому сподобався підзимовий горох, То — добрий попередник для озимої пшениці та ячменю.
За словами ентузіаста, ця культура призвичаєна до клімату півдня Миколаївщини, де не буває тривалих морозів. Кидати насіння у землю можна з середини жовтня аж до середини грудня. Аби вберегти від шкідників, попередньо репродуктивний матеріал протруюють.
Про технологію Ельдар Гасимов розповідає так: «Краще, щоб він перезимував у ґрунті або сходи з’явилися напередодні холодів. Тоді навесні отримає більше вологи й почне активніше вегетувати»,
Завершальний етап сівби — коткування поверхні (щоб поліпшити контакт горошин із ґрунтом). Відтак сходи будуть дружними та вирівняними.
Алла КОВАЛЬСЬКА.