Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Неподалік фронту висіває підзимовий горох

Олена Гасимова разом зі сином Ельдаром на території Шевченків­ської та Галицинівської громад Миколаївської області вирощують зер­нові культури, соняшник та горох

Пізньої осені Ельдар Гасимов засіває розміновані площі. Фото Суспільне Миколаїв.
Пізньої осені Ельдар Гасимов засіває розміновані площі. Фото Суспільне Миколаїв.

Ельдар має юридич­ну освіту, працював в органах прокуратури. Проте після смерті батька у 2017 році почав разом із мамою обробляти землю.

У перші тижні повно­масштабної війни госпо­дарство опинилося на лі­нії фронту. У березні 2022 року агресори обстріляли село з артилерії, потім за­стосували фосфорні бом­би. Спочатку постраждав один комбайн, а потім влу­чило і в другий. Були зни­щені будівлі, а з ними — й зібраний урожай.

Завдяки допомозі укра­їнських та міжнародних благодійних організацій родина змогла частково відновити агровиробни­цтво. На кінець листопада 2024 року певна кількість землі ще не розмінована. Наразі фермери готують площу до сівби озимих і ярих культур.

Наприкінці листопа­да Ельдар Гасимов засіяв поле підзимовим горохом. Враховуючи кліматичні змі­ни, він планує вирощувати цю культуру на 30−40 від­сотках своїх земель. Цьо­го року зібрав по 30 цнт із гектара.

Чоловік зазначив, що за відсутності опадів остан­німи роками не може вчасно і вдало проводити посів ранніх осінніх куль­тур — щоб добре зайшли в зиму. Тому й почав шукати альтернативу. Йому спо­добався підзимовий горох, То — добрий попередник для озимої пшениці та яч­меню.

За словами ентузіаста, ця культура призвичає­на до клімату півдня Ми­колаївщини, де не буває тривалих морозів. Кидати насіння у землю можна з середини жовтня аж до середини грудня. Аби вбе­регти від шкідників, попе­редньо репродуктивний матеріал протруюють.

Про технологію Ельдар Гасимов розповідає так: «Краще, щоб він перези­мував у ґрунті або сходи з’явилися напередодні хо­лодів. Тоді навесні отримає більше вологи й почне ак­тивніше вегетувати»,

Завершальний етап сів­би — коткування поверхні (щоб поліпшити контакт го­рошин із ґрунтом). Відтак сходи будуть дружними та вирівняними.

Алла КОВАЛЬСЬКА.