Святвечір починали з меду…
У Домі Франка у Львові розповіли про святвечірні традиції поета
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/481290/rizdvo.jpg)
Святвечір і Різдво у домі Франків були одними з найбільш шанованих свят — як і в народному календарі всіх українців. У ці зимові дні родина завжди збиралася разом. Так було у батьківській родині Якова-коваля, так було в родині Івана Франка, так і тепер продовжують славні традиції Франкового роду його нащадки.
Вечір починався внесенням солом’яного дідуха, а на його завершення Іван Франко разом зі своїми синами колядував улюблену колядку поета «Бог предвічний». Свій останній Святвечір, 1916 року, Франко зустрів із українськими січовими стрільцями у приюті січових стрільців.
У теплій, затишній, дружній атмосфері у Домі Франка у Львові літературознавиця, франкознавиця Наталія Тихолоз та директор Музею Франка Богдан Тихолоз розповідають про різдвяні традиції родини Франків — про те, що готували на святковий стіл, яких ритуалів дотримувалися, де і як відбувався останній Святвечір Івана Франка.
— Святвечір святкували наприкінці грудня (це до опитування про те, коли українцям святкувати Різдво. — Авт.). До нього ретельно готувалися, чепурили домівку. До речі, Франки у своєму помешканні у Львові ставили ялинку. Прикрашали її власноруч виготовленими іграшками з паперу, печивом, а також мандаринками, горіхами та червоними яблуками.
Традиції Святвечора, які були в Нагуєвичах, поет описав у праці «Людові вірування на Підгір'ї» (1898). Зокрема те, що господар заносив до хати вівсяний сніп і ставив його на стіл. Діти розкидали по підлозі солому і кожен імітував звук якоїсь домашньої тварини чи птиці - курки, свині, корови, овечки. Господиня накладала в черепок вугілля із сафатином (пахучим зіллям) і обкурювала нею худобу.
Тихолози ознайомили українців зі святовечірнім стравосписом, який склав Іван Франко в останньому прижиттєвому поетичному циклі «Пісна вечеря», розкривши його символічне значення. Цей прижиттєвий цикл поет написав 1916 року — на цей рік припадає його останнє Різдво. Він залишився сам, хворий, діти роз'їхалися. Зустрів Святвечір у приюті для українських січових стрільців. До вечері вийти не міг, як не міг їсти приготовлених страв. Тоді й уклав свою власну «духовну» вечерю, де розписав страву за стравою, як було прийнято вечеряти спершу у батьковій хаті, а згодом і в його родині.
Починали вечерю з меду. «Ковток чистого прісного меду, який перед вечерею з глиняного горщика на тупім кінці держака деревляної ложки подає ґосподар своїм найближчим по старшинстві, отже, коли живі ще дід і баба, жінка, діти, дальші свояки та слуги, що жиють разом в домі та при трьох свічках вечеряють разом коло одного стола». Мед подає господар кожному з членів родини своїми руками і примовляє: «Аби нам так увесь рік солодко було!».
Йдеться про мед, що символізує єдність родини, її добробут і щастя. Саме солодкий мед найбільше нагадував письменникові на схилі віку про його покійного батька та «солодке», хоч і коротке, щасливе дитинство під батьківською стріхою. Адже біля своєї хати у Нагуєвичах Яків Франко тримав пасіку.
Далі була «чарка горілки, грітої з медом, із руки ґосподаря йде до руки найближчого при нім за столом, а потім далі з рук до рук аж до ґаздині» — символ веселого життя, радості та теплих взаємин.
Загалом, горілка — це напій, не характерний для традиційного святовечірнього меню. Зі свідчень українського етнографа і фольклориста Володимира Гнатюка, бойки на Святий вечір таки уживали горілку.
Звісно, це святовечірнє меню Івана Франка, яке він зафіксував напередодні останнього свого Святвечора, позначене більшою мірою потребою «духової поживи», аніж бажаннями споживати конкретні наїдки. До того ж цей перелік страв несе на собі також і печать його хвороби.
До святовечірніх страв Франкового дому можна додати також і страви з риби та грибів, адже їх так ретельно заготовляли усі члени сім'ї влітку. Вказуючи порядок подачі страв на стіл, Іван Франко зазначав, що «на першу страву дають капусту, далі йдуть пироги, голубці, риба (коли є), сушені яблука або сливки, а наостатку кутя. Заким зачнуть їсти кутю, господар набирає ложку і кидає під стелю, щоби Бог дав урожай».
Саме так «на щастя» кидав кутю і письменник, вечеряючи зі своїми дітьми та дружиною у Львові. Тоді у віллі Івана Франка, що на вул. Понінського, 4, пахло сіном, а Ольга Франко подавала до столу в їдальні святовечірні страви — «риб'ячий борщ з „вушками“, рибу, пироги, кутю і узвар».
Риб’ячий борщ із вушками
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%89.jpg)
«Борщ, перша рідка страва при обіді, символ потреби жінки в родині та її всеприсутности. Святовечірній борщ був пісним. Варили його також з грибами, карасями та квасолею (чи бобами)».
5 карасів чи іншої дрібної риби, морквина, цибулина і корінь петрушки — до юшки, 100 г грибів, 1 склянка цибулі, 1 склянка квасолі, 5 л води, 2 ст. ложки олії, перець, сіль — до смаку, до 200 г борошна.
З карасів чи дрібної риби зварити юшку, додати ярину. Окремо зварити гриби, окремо — квасолю. До юшки з рибою додати відвар з грибів.
Гриби дрібно посікти, квасолю протерти крізь сито, змішати з грибами, додати олію, цибулю, перець, сіль.
З цією начинкою виробити невеличкі варенички і зварити їх у борщі.
Капуста з грибами
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0.jpg)
«Капуста — густа страва, символ мішання полів у родині». Саме її подавали на стіл першою. Капусту варили або тушкували з цибулею, морквою та спеціями на олії, часто до неї вкидали ще й жменю пшона або зварений і потовчений горох чи картоплю. Додавали й гриби.
Пів літра квашеної капусти, 100 г сушених грибів, 2 склянки води, 1 цибулина, 2 ст. ложки олії - для смаження цибулі, сіль, перець — до смаку.
Гриби посікти, долити до них води і зварити їх. Квашену капусту відтиснути, долити грибного відвару, додати варених посічених грибів і тушкувати в духовці за температури 180°С пів години.
Цибулю посікти і підсмажити на олії до золотистого кольору.
До капусти додати цибулі, посолити, поперчити і тушкувати до готовності.
Колочений горох
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%85.jpg)
«Колочений горох — за Іваном Франком, „символ мужеської привабности“, густа страва».
100 г гороху, сіль і перець — до смаку, 1 цибулина, 1 ст. ложка олії - для смаження.
Горох намочити на ніч. Зварити до готовності, остудити.
Варений горох добре поколотити колотівкою або розім'яти ложкою до однорідної консистенції. Приправити сіллю і перцем.
Цибулю дрібно посікти і підсмажити до золотистого кольору на олії.
Додати до колоченого гороху і добре розмішати.
Книші
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%96.jpg)
«Пироги — символ ситості в їді». Пироги — збірна назва, за якою ховаються книші, пироги, пиріжки, калачі та вареники (варені пироги). Готували пироги і на свята, і в будень. Донька письменника Анна писала: «Пиріг, або печені пиріжки, були найбільш прийняті на Різдво, бо їх роздавали колядникам. Пам’ятаю, як мама, зберігаючи цю традицію, пекла сотні пиріжків, складаючи їх, замочені в олію, тісно в блясі. І коли тільки роздавався тоненький спів колядників-дітей попід вікнами, тоді ми обдаровували кожного тими пиріжками».
500 г борошна пшеничного, 350 г молока кислого, 9 г соди, 4 г цукру.
Для начинки: 300 г вареної картоплі, 235 г квашеної капусти, 100 г цибулі, 25 г олії - для смаження, 1 яйце, сіль, перець — до смаку.
У кисле молоко кімнатної температури додати соду, цукор і сіль. Усе ретельно перемішати і поступово всипати просіяне борошно. Замісити тісто.
Чищену картоплю зварити у підсоленій воді на малому вогні до готовності.
Гарячу картоплю розім'яти і дати їй вистигнути.
Квашену капусту зварити, відтиснути і подрібнити ножем.
Окремо пасерувати на малому вогні дрібно нашатковану ріпчасту цибулю. З'єднати картоплю, капусту і цибулю. Додати сіль, перець до смаку.
Посипати стільницю борошном і розкачати тонким шаром тісто. Вирізати з тіста кружальця і викласти на середину начинку. Защипнути краї тіста так, щоб середина залишалася відкритою. Змастити яйцем.
Випікати в розігрітій духовці до золотистого кольору за температури 180°С близько 30 хв.
Голубці з пшоном
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B1%D1%86%D1%96.jpg)
«Голубці - символ згоди при столі». У попередньо пропарені в окропі листки капусти загортають пшоняну, гречану, рисову кашу чи натерту картоплю, а потім запікають у гарячій печі чи братрурі.
1 головка капусти, 200 г цибулі, 200 г моркви, 1 склянка пшона, 3 ст. ложки олії, сіль, перець — до смаку.
Пшоно ретельно промити, просмажити на пательні, залити 2 склянками окропу, додати 1 ст. ложку олії, довести до кипіння, закрити щільно кришкою та залишити до охолодження.
Капусту розібрати на окремі листки, пропарити у киплячій воді 3−5 хв. Відрізати грубі прожилки. Посічену цибулю пасерувати до прозорого, додати натерту на грубій тертці моркву, пасерувати до м’якості моркви. До холодного пшона додати цибулю з морквою, посолити, поперчити, перемішати. Викласти начинку на капустяні листки і загорнути. Викласти в каструлю. Залити підсоленою водою. Накрити листками та поставити в духовку або піч на 40−50 хв.
Узвар (суш)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%A3%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D1%80%20%D0%B0%D0%B1%D0%BE%20%D1%81%D1%83%D1%88.jpg)
Узвар, або «суш — варена мішанина зі сушених овочів (у Галичині „овочами“ називали фрукти), переважно з яблук, грушок та сливок. Тому що всі вони чужостороннього походження, а тільки акліматизувалися в нас, сю страву можна вважати символом чужосторонніх впливів на життя нашого народу».
2 склянки сушених яблук, грушок та сливок, 1 склянка цукру або меду, 5 л води.
Сухофрукти добре промити, залити водою на годину-дві.
Не зливаючи води, в якій настоювалися сухофрукти, довести до кипіння.
Забрати з плити, накрити покривкою та дати повністю охолонути.
Додати цукор чи мед за смаком або якщо потрібно.
Кутя
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/01/%D0%BA%D1%83%D1%82%D1%8F.jpg)
«Кутя, наша національна староруська страва — варені зерна пшениці, товчені в ступі та змішані по зваренню та остудженню з тертим маком і медом, уживана тілько на Святий вечір; їдять не з окремих мисок, але з одного глиняного макотерта (макітри). Її можна уважати символом староруського достатку та багатства староруської традиції, що вплине, ще маю в Бозі надію, уздоровленням та очищенням на життя українського народу».
200 г пшениці, 100 г маку, 3 ст. ложки меду.
Потерти у ступці мак.
Розпарену пшеницю заправити потертим маком, полити медом.