Різдво – родинне свято, наповнене звичаями й обрядами
Калачі й пампушки – символи достатку та щедрості
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/449807/rizdvo2.jpg)
Святкування Різдва в Україні є усталеною традицією, яка передається від покоління до покоління. Святкування починається ввечері 6 січня. Вечір напередодні Різдва називається Святим, або Навечір’ям Різдва Христового. Всі члени родини мають бути вдома.
У давнину стіл застилали соломою, а підлогу хати сіном – це символізувало ясла, на які клали народженого Ісуса. Святкова вечеря розпочинається з появою першої зірки на небі. Господар дому першим сідає за стіл і запалює свічку, яка символізує безсмертя та світло.
Головною різдвяною стравою є кутя, яку куштують першою. Її готують зазвичай із пшеничної крупи. Опісля можна переходити до інших страв, яких на столі має бути 12, адже кількість страв символізує 12 апостолів.
Серед традицій, пов’язаних із приготуванням святкових страв, важливе місце посідає хліб. Назви і форми його змінюються залежно від регіону – «калачі», «карачуни», «струслі», «васильники», «коляда».
На Кременеччині на Різдво подавали «книш» – хліб, на якому перед випіканням змоченою у воді склянкою робили «форму», або «шишку», що мала назву «душі» або «душки». Готували книші й на Волині.
Часто на святковому столі стояли, як сакральні предмети, дві хлібини і плетений калач, або три хлібини. Вони після Святої вечері залишалися на столі аж до Старого Нового року. Дві хлібини – це символи Місяця і Сонця, три – це Місяць, Сонце і Зорі. Зокрема на Коломийщині традиційно випікають круглі калачі, які називають «василями» («васильниками»). Дві такі хлібини, одну на іншу, ставлять на стіл на Святвечір.
На Закарпатті збереглася традиція випікати круглий хліб, який називають «керичун» або «карачун». Така назва сформувалася під впливом Угорщини. За допомогою карачуна робили передбачення на наступний рік. Якщо під час випікання хліб високо піднімався, рік буде щасливий, якщо западав – чекали біди. У низинних районах Закарпаття куті не варять. А роблять бобальки – кульки з тіста, які запікають, а потім ще тримають на парі. Готові посипають маком чи горішками. Саме з них і починається Свята вечеря.
Спечений святковий хліб клали посеред столу на солому, зерно або гроші. Зверху накладали зроблений із тіста хрестик. Посередині карачуна робили невелику ямку. Туди насипали різного зерна, щоб наступного літа добре вродило збіжжя. Іноді клали часник, щоб захистити від хвороб і вроків.
У Кам’янка-Бузькому районі випікали святковий калач, який називали «колядою».
Святкування Різдва розпочинається вранці 7 січня. Українці зустрічають одне одного зі словами «Христос народився!», а у відповідь чують «Славімо Його!». Святкують у родинному колі. Сідають за щедрий, але вже не пісний стіл.
Різдвяні калачі-плетінки
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/kalach1.jpg)
Для 2 великих калачів: 500 мл молока, 1 кг пшеничного борошна, 95 г жирних вершків, 45 г олії, 2 яйця, 2 ч. ложки сухих дріжджів, 4 ст. ложки цукру, 0,5 ч. ложки солі, ванілін або ванільний екстракт.
Для начинки: 170 г розм’якшеного вершкового масла, 150 г цукру, 25 г кориці, 1 ч. ложка какао-порошку.
Змішати борошно та молоко, залишити на 30 хв.
Потім додати решту інґредієнтів. Замісити еластичне тісто і залишити на 1,5 год.
Змішати всі інґредієнти для начинки, крім какао, і залишити її. Вона має вийти кремовою та м’якою.
Готове тісто розділити на 2 частини, кожну розкачати на пласт завтовшки не більше 1 см, розподілити по всій поверхні пластів начинку, посипати зверху какао-порошком. Тепер скрутити кожен пласт у рулет і розрізати його надвоє посередині.
Перекрутити між собою розрізані половинки-джгути, після чого плетінки скрутити кільцем. Викласти калачі на деко, застелене пекарським папером, змащеним маслом. Залишити у теплому місці для вистоювання на 30-40 хв, накривши плівкою, щоб тісто не підсихало.
Випікати калачі у режимі конвекції, ледь скропивши їх водою з пульверизатора, у духовці, розігрітій до 210°С, близько 25-30 хв, але краще орієнтуйтеся на рум’яний колір. Якщо конвекції у духовці немає, випікати по одному, і температуру можна збільшити до 220°С.
Готові калачі остудити. Можна полити їх глазур‘ю.
Пампухи
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/01/pampuxu1.jpg)
4 яйця, 0,5 л молока, 100 г масла, 200 г цукру, 1/4 ч. ложки солі, 50 г дріжджів, 3-4 ст. ложки горілки (або 2 ст. ложки спирту), 1 пакетик ванільного цукру, цедра 1 апельсина, близько 1 кг борошна, 1 л вишень у власному соку – для начинки, олія – для смаження, цукрова пудра – для посипання.
Кип’ячене молоко добре нагріти, якщо свіже – закип’ятити, ледь охолодити і в гаряче додати масло, щоб розчинилось. Дріжджі розтерти з цукром. Додати тепле молоко з маслом, збиті яйця, сіль, ванільний цукор, цедру апельсина і горілку або спирт. Добре перемішати. Додати борошно (може піти менше борошна, тісто має бути м’яким, не забитим), місити 15 хв, тісто має бути липким. Накрити зверху рушничком і залишити в теплому місці на 1 год.
Пампухи можна начинити вишнями у власному соку, завчасно відцідивши їх.
Коли тісто гарно підросте, формувати пампушки. Відщипувати потрохи тіста, робити паляничку, на середину викласти по 2-3 вишеньки, акуратно защіпнути. Сформувавши пампух, покласти на дошку, притрушену борошном. Зробити всі пампухи і залишити на дошці для підростання – на 40-60 хв. Смажити пампушки в добре розігрітій олії на помірному вогні, щоб не пригоріли, а добре просмажились.
Готові пампушки обкачати в цукровій пудрі, або залишити так, а посипати під час подавання до столу.