На полонині народжується автентичний сир
Виготовляють ґазди коров’ячу бринзу, будз, масло та паралельно розвивають зелений туризм
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/445683/syrovarnia1.jpg)
На висоті майже 1 300 м над рівнем моря розкинулася карпатська полонина Бибратківка. Тут хазяйнував ще дід Івана Максим’юка. Свою справу він згодом передав синові, на долю котрого припала радянська колективізація зі всіма її наслідками.
2011 року пан Іван вирішив відновити родинну справу і почав розвивати на Бибратківці власне господарство. А вже через три сезони вийшов літувати на полонину.
Сьогодні разом зі старшим сином (також Іваном) мають 9 га землі, утримують 12 дійних корів, три кози, троє телят, кілька коней. Потрохи до роботи долучається й молодший син Василь.
Виготовляють ґазди коров’ячу бринзу, будз, масло та паралельно розвивають зелений туризм.
Зараз Іван Максим’юк (син) — наймолодший ватаг в Україні. Уже сім років допомагає батькові, а останні три тато довіряє йому всю роботу.
Сирний сезон на полонині триває від травня до вересня. Робочий день розпочинається о 5-й годині ранку. Спочатку доять корів, потім переробляють будз у бринзу. Старовинні рецепти передаються з покоління в покоління.
Незважаючи на юний вік, Іван виготовляє понад 100 кг сиру.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/syrovarnia2.jpg)
Коли після школи починав, то однолітки переконували не йти на полонину (мовляв, там немає нічого хорошого). «Але цю справу треба по-справжньому любити, не боятися важкої фізичної роботи. Там немає нічого страшного. Моя сестричка лише в третьому класі, але вчиться доїти корів. Для нас це звична річ», — розповідає хлопець.
У давній дерев’яній хаті, що слугує сироварнею, постійно горить ватра. На ній гріють молоко, воду, а зверху коптять сир. Готовий будз деякий час стікає. Потім його перемелюють м’ясорубкою на бринзу. До речі, нещодавно вона офіційно отримала статус продукту із захищеним географічним зазначенням, адже виготовлена за автентичними рецептами.
«Додаємо молоко вранішнє і вечірнє, сюди ж вливаємо сичужний фермент ґлєґ, який сприяє утворенню сиру. Його рубаємо, потім перебиваємо. Через дві години, коли маса осяде, насипаємо в марлю, щоб стекла зайва рідина. Виходить ексклюзивний продукт», — розповідає юний ватаг.
На полонинах уже завершили випасання і відправили тварин зимувати. Тож горяни очікують наступного сезону.
Читайте також: На рапанову ферму — як в операційну: в бахілах, білому халаті, шапочці і масці…