Як комп’ютер впливає на зір
Щоб знизити навантаження на очі, почніть робити паузи під час роботи кожні 20-30 хвилин
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435023/glassesandcomp.jpg)
Зір нині погіршується не лише у літніх людей, а й у молоді. Виконувати роботу, що вимагає особливої концентрації на дрібних деталях, все важче. Це стає серйозною проблемою як на роботі, навчанні, так і в побуті. Щоб не допустити такого розвитку подій, потрібно заздалегідь подбати про здоров’я очей. Відповімо на поширені запитання про зір і його відновлення.
— Чи впливає на зір часте користування телефоном, комп’ютером?
— Тривала робота за комп’ютером спричиняє певні негативні симптоми — це сухість, почервоніння очей, відчуття піску в очах. Зараз офтальмологи спостерігають зниження зору у дітей дошкільного та шкільного віку. Вважають, що ґаджети — одна з причин такої ситуації. Однак річ не лише в них. Зір псується частіше через слабкість акомодації (пристосування органа або організму загалом до зміни зовнішніх умов), а у кожної конкретної людини сила акомодації різна. Чим дрібніший текст, з яким ми працюємо, тим більше навантаження на м’язи ока, і якщо є слабкість м’язового апарата, то зір слабшає швидше.
Щодо синього випромінювання, про яке часто говорять, то на сучасних смартфонах і екранах моніторів з’явилася функція блю-блок, і це покращує та полегшує зорове сприйняття. В окулярах також можна використовувати покриття блю-блок (рекомендують людям, які проводять біля екрана монітора або з ґаджетами більш ніж 4 години на день).
— Чи можна відновити зір за допомогою гімнастики?
— Вправи не можуть змінити оптичну систему ока і не допоможуть «налагодити» зір до бажаної одиниці. Якщо у людини є короткозорість, далекозорість або астигматизм, то їй потрібне комплексне лікування, а вправи — лише частина. Гімнастика — хороший спосіб зняти м’язову напругу, позбутися головного болю, сповільнити зниження зору, стимулювати роботу слізних каналів.
— Я їла багато чорниць і моркви. Чому це не допомогло зберегти зір?
— У чорницях є вітамін С і мікроелементи, які покращують кровопостачання сітківки, зміцнюють її судинну стінку. А в моркві — антиоксидант бета-каротин, який запобігає появі катаракти. Вони корисні, але прямої залежності між гостротою зору і кількістю з’їдених чорниць та моркви немає.
Щоб зберегти зір, потрібно включати у раціон продукти, які містять вітамін, А (він є в моркві, петрушці, печінці, молочних продуктах, жирній рибі), вітамін С (цитрусових, болгарському перці, смородині, обліписі), вітамін Е (горіхах). Також важливі антиоксиданти — лютеїн і зеаксантин (в чорницях, жовто-червоних овочах і фруктах, шпинаті, капусті).
— Як краще лікувати катаракту — консервативно чи хірургічно?
— Катаракта — це офтальмологічне захворювання, за якого спостерігається помутніння кришталика. За втрати прозорості цієї структури зір знижується за рахунок перешкоди потраплянню всіх світлових променів на сітківку, внаслідок чого людина бачить все розмитим і затуманеним. Захворювання постійно прогресує і без лікування може призводити до повної сліпоти.
Консервативне лікування катаракти найчастіше включає загальнозміцнювальні засоби і вітамінні комплекси, які, на жаль, не можуть значною мірою вплинути на перебіг патологічного процесу. Єдиним радикальним способом усунення катаракти є хірургічне втручання.
— Якщо постійно носити окуляри, то зір погіршується?
— Все якраз навпаки. Якщо зір недосконалий і не вдається сфокусуватися на сітківку ока, ми бачимо навколишній світ нечітко. Так трапляється за короткозорості, далекозорості і астигматизму. Допомагають окуляри або контактні лінзи, які зміщують фокус на сітківку і повертають чіткий зір. Немає сенсу боятися окулярів, адже правильно підібрані окуляри не можуть нашкодити очам.
Багато хто вважає, що за невеликого «мінусу» окуляри необов’язкові. Насправді не завжди є пряма залежність між величиною «мінуса» і зором без корекції. Часто пацієнти й не здогадуються, як погано вони бачать, бо звикають до такого зору.
— Чому перед очима з’являються мушки?
— Причиною появи таких зорових відчуттів у більшості випадків є деструкція склоподібного тіла — це безбарвна гелеподібна маса, що заповнює 2/3 очного яблука.
Проблему потрібно вирішувати на прийомі у лікаря (консервативне лікування краплями і таблетками не має доведеної ефективності), але спершу потрібно встановити причину. А мушки можуть з’являтися через природний процес старіння організму, травми, запальні захворювання очей, короткозорість, очні операції, артеріальну гіпертензію, цукровий діабет та інші системні захворювання.
— Навіщо цілий рік носити сонцезахисні окуляри?
— Окуляри захищають від ультрафіолету, а він майже не блокується хмарами у будь-яку пору року. Сонцезахисні окуляри краще використовувати з лінзами з маркуванням UV 400 і ефектом поляризації.
Є важливий момент: на вулиці краще перебувати зовсім без окулярів, ніж в окулярах без захисту від ультрафіолету. У звичайних окулярах зіниця залишається широкою, не відбувається її рефлекторне звуження, внаслідок чого порція випромінювання, яке отримують очі, збільшується.
Профілактика і лікування
Щоб знизити навантаження на очі, почніть робити паузи під час роботи кожні 20−30 хвилин. Також частіше моргайте, це не дасть рогівці пересохнути. Відмовтеся від шкідливих звичок. Зокрема, куріння негативно впливає на зір, що може призвести до ураження судин очей. Частіше бувайте на свіжому повітрі. Обов’язково зверніть увагу на харчування, включіть у свій раціон продукти, багаті вітамінами і мікроелементами. Вони є в листових салатах, овочах і фруктах. Також існують спеціальні засоби, наприклад, очні краплі, які сприяють поліпшенню метаболізму в тканинах ока і стимулюють відновлювальні процеси. Однак призначати їх може тільки фахівець.