Учора ще міг читати. А сьогодні - все розпливається перед очима…
Як швидко прогресує діабетична ретинопатія і як запобігти повній втраті зору
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508584/diabet.jpg)
Цукровий діабет — одна з причин, яка призводить до сліпоти. Коли рівень глюкози в крові постійно підвищений, це призводить до ушкодження всіх кровоносних судин, що пронизують наше тіло. А оскільки у сітківці цих судин багато, з часом виникає таке ускладнення, як діабетична ретинопатія.
У пацієнтів з цукровим діабетом 1-го типу вона розвивається впродовж 10 років. У хворих на діабет 2-го типу — впродовж 15. Практично весь цей час людина не помічає змін, продовжуючи незворотно втрачати зір… Про особливості цього захворювання розповіла вітреоретинальний хірург, лікарка-офтальмолог вищої категорії, к. мед. н., заслужений лікар України Галина Левицька у бесіді з колегою, лікаркою-ендокринологом, к. мед. н. Марією Жигаліною-Гриценюк в її відеоблозі Doctor from Ukraine.
Як часто потрібно перевіряти зір і кому
За відсутності системних захворювань такий скринінг достатньо проходити 1−2 рази на рік (у сімейного лікаря або офтальмолога). Перевірити гостроту зору можна й самостійно. Для цього треба по черзі затулити долонею ліве та праве око й переконатися, що обидва ока бачать так, як бачили раніше. Далі слід подивитися на звичайний шрифт і запитати себе, «чи бачу я все так, як бачив/-ла рік тому». Якщо щось не так, Галина Левицька закликає не переконувати себе, що за місяць-два проблема мине самостійно (а так робить багато пацієнтів). Необхідно звернутися до лікаря й зробити це так швидко, як це можливо.
За наявності системних захворювань (передусім цукрового діабету), пацієнти потребують більш регулярного контролю. У кожного з них є свої терміни обов’язкових оглядів — залежно від того, як давно та як важко людина хворіє і чи є у неї ураження сітківки на момент проведення обстеження. Досить часто пацієнти звертаються на етапі значного погіршення зору, при цьому не здогадуючись, що хворіють на діабет. Офтальмологи першими діагностують цю хворобу, після чого скеровують таких пацієнтів до ендокринологів.
Частота огляду залежить від стану хворого. Якщо це вагітна жінка, то огляд проводиться кожні 3−4 місяці. Якщо це пацієнт, якому проводили втручання (наприклад, вводили в око препарати для стабілізації й покращення гостроти зору), то наступного разу він завітає до офтальмолога вже через чотири тижні.
Лікарка порадила українцям стежити за своїм самопочуттям та вчасно звертатися до фахівців. «Не можна перекладати відповідальність на лікаря, коли звертаєтеся до нього на стадії важкої ретинопатії. За таких умов повернути зір вкрай складно. Сьогодні цукровий діабет є основною причиною втрати працездатності людей відносно молодого віку. Це говорить про те, що вони не розпочали лікування вчасно. Цукровому діабету 2-го типу можна запобігти. Його також можна ефективно контролювати та лікувати. Йдеться передусім про необхідність дотримуватися здорового способу життя, що дозволить зберегти й зір, і нирки, і серце та залишатися активним ще багато-багато років», — каже фахівчиня.
Її колега, Марія Жигаліна-Гриценюк, додала, що раніше Американська діабетична асоціація рекомендувала регулярно проходити скринінг на діабет після 45 років. Пізніше знизила цей «поріг» до 40 років, а зараз радить здавати аналіз кров на глюкозу раз на рік усім, кому виповнилося 35.
Чому діабетикам потрібно постійно бути насторожі
За даними різних джерел, кожен другий випадок діабету 2-го типу не діагностований. Людина може впродовж 5−7 років мати помірні зміни очного дна, які прогресують (і цей процес є незворотним), потребувати термінового лікування, але не звертатися по допомогу, оскільки діабетична ретинопатія в неї ніяк не проявляється. «Якщо людина хворіє на діабет 2-го типу більш як 15 років (за діабету 1-го типу — 10), то у 70−80% випадків вона вже матиме діабетичну ретинопатію, — наголошує Галина Левицька. — Це захворювання може мати різний ступінь важкості, потребувати різного лікування, але те, що воно призводить до погіршення, а в кінцевому результаті - втрати зору, доведений факт». «Звичайно, багато залежить від ступеня компенсації діабету. Неконтрольований цукровий діабет, відсутність компенсації вуглеводного, а також білкового та ліпідного обмінів призводить до виникнення й стрімкого прогресування діабетичної ретинопатії», — додала вона.
Як лікувати діабетичну ретинопатію
Перше, що потрібно зробити, — відрегулювати вуглеводний обмін. Тож без допомоги ендокринолога окулісту не справитися. «Працювати потрібно всім разом — пацієнту, офтальмологу, сімейному лікарю та ендокринологу. Тоді можна розраховувати на успіх. Якщо стадія діабетичної ретинопатії більш розвинута, в арсеналі медиків є цілий спектр засобів лікування, які забезпечать стійкі результати, дозволивши зупинити втрату зору на багато років уперед або навіть покращивши гостроту зору. Це і лазерна коагуляція сітківки, й внутрішньоочне введення спеціальних препаратів, і хірургічне лікування, — перелічує офтальмологиня. — Останнє проводиться у крайніх випадках, але воно виявляє хороший ефект у важких пацієнтів з вираженою нирковою недостатністю, які перебувають на гемодіалізі. Хворі після цього можуть читати та навіть працювати».
Чому не можна різко «збивати» цукри
«Існує таке поняття, як транзиторна діабетична ретинопатія — різке погіршення зору внаслідок стрімкого зниження рівня цукру у крові й нормалізації артеріального тиску. У тканинах головного мозку та сітківки (наші очі є фактично продовженням нашого мозку) виникає глибока гіпоксія, і тому в людини раптово падає зір, — пояснює Галина Левицька. — Погіршення стану сітківки у такому випадку зворотне, але його відновлення забирає багато часу. Може знадобитися й 12 місяців. А от в якій мірі зір повернеться, залежить від того, яка стадія ретинопатії була у пацієнта до цього. Тож з цим треба бути обережним. Слід розуміти, що все, що наростало не один місяць, неможливо відрегулювати за два тижні».
Чи допоможуть морква та чорниця відновити зір
«Щоб повернути зір, треба їсти й моркву, й чорницю, і яблука. Але якщо у людини вже є переддіабет або розвинувся цукровий діабет 2-го типу, треба розуміти, що це — результат отруєння переїданням. Часто в таких випадках треба думати не про те, що б таке з'їсти, а як поголодувати, щоб нормалізувати цукри», — каже лікарка.
Стан за діабетичної ретинопатії, як і загалом за діабету, покращується, якщо людина зменшує кількість калорій та виключає зі свого раціону шкідливі швидкі вуглеводи. Галина Левицька радить згадати, що їли наші бабусі й дідусі. Це пояснює, чому тоді не було такої кількості хворих на цукровий діабет 2-го типу, з такою важкою ретинопатією, як зараз. «Найкращі рішення — прості рішення. Більше фізичної активності та просте харчування, з меншою кількістю простих порожніх вуглеводів — і ви отримаєте захист від ожиріння й, відповідно, цукрового діабету 2-го типу», — резюмує спеціалістка з діагностики та лікування очних захворювань.
За матеріалами RadioZET.