Зоровий нерв — як електричний кабель
У ньому понад мільйон нервових волокон. Коли вони відмирають, людина втрачає зір…
Глаукома — хронічне захворювання, яке швидко прогресує, призводить до атрофії зорового нерва, поступового погіршення зору й сліпоти. За даними Львівської обласної клінічної лікарні, в Україні з цим діагнозом живе 220 тисяч людей, з них понад 10 тисяч — жителі Львівщини. До певного моменту людина може й не здогадуватися, що поступово, але незворотно втрачає зір.
Чому ми хворіємо
У Клініці зору Павлів причину виникнення глаукоми пояснюють так: «В оці постійно утворюється так звана водяниста волога, яка так само рівномірно повинна виходити з ока через дренажний кут. Якщо той не виконує своєї функції, рідина починає накопичуватися в оці. Як наслідок, зростає внутрішньоочний тиск, що призводить до ушкодження зорового нерва».
Зоровий нерв фахівці порівнюють з електричним кабелем, у якому міститься понад мільйон тонких нервових волокон. Якщо ці волокна відмирають, у полі зору з’являються сліпі плями. Іноді пацієнти зауважують їх лише після загибелі багатьох нервових волокон. Якщо відмирають усі волокна, людина втрачає зір.
У відокремленому підрозділі на залізничному транспорті Львівського обласного центру контролю й профілактики хвороб МОЗ України наголошують: сліпота за глаукоми настає непомітно, поступово та безболісно, тому важливо виявити хворобу на ранній стадії. Через 10 років з моменту захворювання сліпота на одне око настає у кожного третього пацієнта. У кожного десятого — на обидва ока, і чим старша людина, тим більший ризик.
Хто ризикує найбільше
На глаукому може захворіти кожен, але є група підвищеного ризику. Це:
- люди, старші за 40 років;
- зі спадковою схильністю до цієї хвороби;
- які перенесли коли-небудь хірургічні втручання на очах;
- травмували орган зору;
- страждають на супутню судинну патологію та/або діабет;
- погано розрізняють об'єкти, розташовані на відстані (мають короткозорість);
- курять.
Таким особам слід регулярно перевіряти свій зір.
Як не осліпнути
Запобігання та раннє виявлення глаукоми — це ключові кроки для збереження зору. Якщо є зміни у полі зору або інші тривожні симптоми, необхідно негайно звернутися до офтальмолога. Як наголошують медики, успіх лікування залежить від ранньої діагностики та ефективної співпраці з лікарем.
Лікування передбачає медикаментозну терапію, застосування лазера та хірургічне втручання.