Про синдром «сухого» і «мокрого» ока
Усе частіше пацієнтів турбує синдром «сухого» ока. Але, як виявляється, крім «сухого» ока, є ще й «мокре». Детальніше про симптоми цих хвороб розповіла лікар-офтальмолог Софія Павлів, яка є співзасновницею Клініки Зору Павлів. Також лікар-окуліст дала відповіді на те, що цікавить усіх нас: коли звертатися? Що робити, щоб зберегти зір?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/507449/zir.jpg)
— Насамперед розкажіть, будь-ласка, про «сухе око».
— Це дуже розповсюджене захворювання, яке останнім часом трапляється досить часто.
Найбільш поширені симптоми цього захворювання такі:
- подразнення, сухість та почервоніння очей;
- відчуття стороннього тіла в оці;
- часті сльозотечі;
- надмірна чутливість до вітру, холоду;
- поява нечіткості зору.
Тому тим, хто відчув симптоми «сухого ока», слід звернутися до офтальмолога. Найчастіше до нас звертаються зі скаргами на почервоніння очей, відчуття стороннього тіла та печіння в оці.
Основною причиною виникнення хвороби «сухого ока», або ж «офісного синдрому», є тривала робота за комп‘ютером або смартфоном. Тому потрібно кожні дві години робити 15-хвилинну перерву, обмежити свій екранний час та придбати окуляри для роботи за комп’ютером.
Та найголовніше — звернутися до спеціаліста, який призначить правильне лікування. Для кожного пацієнта ми підбираємо якісні краплі для ефективного зволоження очей.
— Як відомо, існує ще одна офтальмологічна проблема — «мокре» око. За яких умов вона виникає?
— Синдром «мокре» око часто загострюється взимку. Це стан, за якого очі виробляють надмірну кількість слізної рідини, що призводить до безперервного омивання очей.
Синдром «мокре» око характеризують рясні сльози, які можуть викликати дискомфорт та дратування. Люди з цим синдромом часто відчувають почервоніння очей та навіть свербіж. Зазвичай це стає справжньою неприємністю, особливо, коли сльози постійно збираються на очах і перешкоджають нормальному баченню.
Чому ситуація загострюється взимку? Все дуже просто, на морозі око зігрівається за допомогою сльози. Якщо погода вітряна та холодна, кількість сльози збільшується.
Синдром «мокре» око, як правило, не є серйозним захворюванням, але правильне діагностування та лікування допоможуть полегшити неприємні відчуття та зберегти зорову функцію.
— Що, як офтальмолог, можете порадити для того, щоб якомога довше зберегти добрий зір?
— Як відомо, на зір впливає безліч факторів. Один із перших — це генетична схильність, тобто кожна людина має певні сильні та слабкі сторони. Якщо у батьків були певні порушення зору, то така ж схильність до погіршення зору може очікуватися у їхніх дітей. Тому важливо перевіряти зір у дітей ще в ранньому віці.
Надзвичайно важливими для зору є корисні звички. Одна із них — здоровий сон, бажано з 22.00.
Другий фактор — правильне харчування з певним вмістом корисних речовин (білки, жири, вуглеводи та вітаміни). Усім відомо, що треба їсти моркву, капусту.
Також я рекомендую тим, хто приходить до мене на прийом, організувати місце праці, старатися працювати впродовж світлового дня, а не вночі. Бажано, щоб комп’ютер стояв на столі, а не в руках чи на колінах. Важливу роль відіграє освітлення — бажано, щоб робочий кабінет був добре освітлений, щоб комп’ютер чи ґаджет не були єдиним джерелом освітлення. Адже коли дуже сильно сфокусовані на комп’ютері, планшеті чи гаджеті, то очі сильно напружуються, і це може призвести до погіршення зору.
Негативно вливають на зір погані звички. Серед них — куріння сигарет, адже воно звужує судини у всьому організмі, зокрема судини сітківки ока, що може призвести до погіршення зору. Неправильне харчування може в подальшому спричинити діабет. А діабет має своєю основною мішенню око і може призвести до погіршення зору спочатку тривалого, а згодом і безповоротного.
Створити комфорт для очей також допоможуть спеціальні процедури, мануальний масаж повік. Вони не лише створюють приємні відчуття, а й лікують такі захворювання, як «сухе» око. І навіть депресивних станів стане менше, коли ваш організм відчує піклування.
Проте у випадку, коли вже виникли якісь проблеми, для точної діагностики та призначення правильного лікування радимо обов’язково звертатися до офтальмолога. Важливо провести вчасну діагностику та встановити правильний діагноз.