Мікрозелень забезпечує вітамінами
У селищі Івано-Франковому Яворівського району Олександр Качан разом із дружиною Ольгою впродовж року вирощують на власній екофермі корисну мікрозелень
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/429832/zelen.jpg)
Олександр — програміст за фахом. Досі ніколи не займався сільським господарством. Та, повернувшись із зони АТО, переглянув свої погляди на життя. В Інтернеті молодий чоловік знайшов чимало інформації про вітамінну зелень. Це настільки захопило, що вирішив і собі долучитися до згаданої справи. Звісно ж, були певні проблеми, але ентузіаст наполегливо усував їх.
Насамперед облаштував у підвальному приміщенні власного будинку окрему кімнату площею 25 кв. м (де колись тут була складова кімната). Оскільки найбільшим ворогом рослин є грибки, то спочатку довелося провести дезінфекцію. Відтак обладнав вентиляцію, встановив обігрів, підключив освітлення, змонтував спеціальний стелаж. Подружжя обрало напрям екозелені. При цьому не використовує жодних хімічних препаратів.
Почали з п’яти культур. Насіння купували високоякісне та нічим не оброблене, аби у листки не потрапляли небажані сполуки. Поступово загальний асортимент вдалося розширити до 20 позицій.
Пан Олександр проводить екскурсію своїми «володіннями»: «Ось зараз маємо редиску трьох видів, яка відрізняється кольором. Також є горох, соняшник, броколі, гірчиця, щавель декоративний. М’яту вирощую для себе, бо дружина любить чай із ароматних листочків.
Поливаємо насадження відстояною водою (без домішок). Обробляємо тільки біопрепаратами. Впродовж двох днів бактерії виконують належну роботу і помирають. Такі мікроорганізми зовсім нешкідливі для людини".
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/02/zelen%D1%8C_2.jpg)
Окремі культури даються легко, з іншими є певні труднощі. Однак завдяки наполегливості, педантичності ґазда домагається позитивного результату.
Продукція новаторів дуже корисна. Скажімо, 100 г мікрозелені капусти містить вітаміну Су 40 разів більше, ніж традиційні сорти качанистої. Тому вирощене залюбки беруть ресторани і звичайні покупці, котрі дбають про своє здоров’я.
Це стає трендом: люди починають розуміти, що зараз у магазинах важко купити зелень без хімії. Саме таку вирощує Олександр. Її споживає вся родина — дружина, мама, тато, брат, баба, дідусь, тітки тощо.
Улюблені культури — гірчиця, редиска (зелена, червона), соняшник, який є постійно впродовж року. Для них створено відповідні умови: температура +20−22°С, безперервна циркуляція повітря.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/02/zelen%D1%8C_3.jpg)
Прижилися у Качанів і їстівні квіти — настурція, пеларгонія, бегонія, календула. Їх теж додають у страви.
Із паростків пшениці виходить сік Вітграс, котрий називають напоєм молодості та краси. Мільйони людей по світу п’ють його на сніданок, перед заняттям йогою, спортом та як заміну енергетиків. Навіть одна порція в день здатна підвищити імунітет, підтримувати організм у тонусі, покращити розумову діяльність, посилити працездатність.
На майбутнє у дбайливого подружжя чимало планів. Хочуть докласти максимум зусиль, аби якомога більше краян споживали корисну і здорову їжу.