Напис «Навіки разом – навіки з російським народом» затягнутий тканиною...
Великі враження від подорожі Великою Україною
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426674/podorozh.jpg)
Подорожували ми усією родиною машиною, хотіли побачити місця проживання предків мого чоловіка Бориса Івановича та відвідати родичів у Кременчуку. Попередньо розробили маршрут, щоб по дорозі побачити якомога більше. Зокрема, парк «Олександрія» у Білій Церкві, побувати у священному місці для кожного українця — на Тарасовій горі у Каневі, біля надгробного пам’ятника Кобзареві, відвідати Чигирин, — колишню столицю Української Гетьманської держави, Переяслав. Конче хотілося побачити, яка ж вона — Велика Україна. Ця подорож послужила поштовхом для вивчення історії Центральної України, її далекого минулого та новітньої історії.
Зі Львова виїхали опівдні трасою на Київ. Хоча дорога пряма, але їхати в темряві та ще посеред фур було некомфортно. Вирішили заночувати у Житомирі в готелі. Людей тут майже не було, бо подорожуючих мало — через карантин.
До Києва не заїжджали, повернули на Білу Церкву, щоб оглянути тамтешній дендропарк, який заклав у кінці ХVІІІ ст. польський магнат Франциск Браницький, і який названий на честь його дружини Олександри. Парк має величезну територію — 300 га, де ростуть рідкісні дерева і кущі. Є справжнім шедевром садово-паркового мистецтва. Чого тут тільки нема! Озера, водоспади, галявини, павільйони, 200-літні дуби, чисельна паркова скульптура… У кінці парку поволі несе свої води ріка Рось. Треба приїхати сюди ще раз, але обов’язково у травні, щоб помилуватися розквітлим бузком, якого тут велика плантація.
На півдорозі до Кременчука зупинилися у Каневі, що за 130 км від Білої Церкви. При під’їзді до Тарасової гори в урочищі Монастирок побачили новий меморіальний комплекс. На території давнього монастиря відбудовано козацьку церкву Покрови Пресвятої Богородиці і встановлено пам’ятник козацькому отаманові Іванові Підкові. На вимогу турецького султана польський король Стефан Баторій наказав стратити отамана. У Львові на площі Ринок 1578 року Підкові відсікли голову. Козаки забрали тіло і поховали його у монастирській церкві у Каневі.
Пам’ятник Підкові створив знаний львівський скульптор Петро Кулик (1933−2019). Його авторству належить також пам’ятник отаманові у Львові на площі Підкови, встановлений 1982 року власним коштом за два тижні.
На Тарасову (у минулому Чернечу) гору можна піднятися східцями, або звивистою дорогою на машині. Від автозупинки доріжка веде до Тарасової хати під стріхою, далі — до Меморіального музею поета. І ось перед очима величний пам’ятник-надгробок Тарасові Григоровичу Шевченкові. Не знаю, чи є десь ще гарніший краєвид від того, що відкривається тут з оглядового майданчика. Внизу несе свої води Дніпро, а далеко, скільки око гляне, простягнулися зелені заплави… Мене тішить, що обидві мої внучки побували у цьому святому місці.
У Каневі вагалися, як їхати до Кременчука, — дорогами лівого чи правого берегів Дніпра. Вирішили переїхати на лівий берег ріки, щоб з мосту ще раз подивитися на Дніпро у його первозданному руслі. Та й дороги тут кращі, швидше можна їхати. У полі зору весь час були рівнинні великі простори полів, поділені лісопосадками. Росте найбільше соняшників і кукурудзи. Зрідка поля сої. Уздовж траси пірамідальні тополі…
Кременчук приємно здивував. Місто велике, гарне, доглянуте, напрочуд зелене: багато дерев, кущів, квітів. Розташоване на березі Дніпра. Ми пройшлися його вулицями, оглянули центральну площу, пам’ятники Тарасові Шевченкові і Героям АТО. Тут є традиція — ставлять пам’ятники людям, які прислужилися своєму місту. У центрі в сквері, яке носить ім’я колишнього мера Олега Бабаєва, встановлено йому пам’ятник. Це бронзова скульптура мера, що сидить на лавочці. По центру скверу висаджено довжелезний різнобарвний квітник. Таких розкішних узорів із квітів я ще не бачила. Прогулялися уквітчаними бульварами вздовж Дніпра. І, звичайно, вийшли на пляж. Хоч я не була на Гаваях, але мені здається, що там такі ж пляжі — широкі, піщані.
На зворотній дорозі до Львова цілий день присвятили пошуку сіл, в яких жили предки моїх онуків. Таки знайшли село Нагірне, що у Світловодському районі Кропивницької області, в якому збереглися кілька вуличок, розташованих на горі, колишнього міста Новогеоргіївська. Його велика низинна частина 60 років тому пішла під воду Кременчуцького водосховища разом із багатьма населеними пунктами.
Місто Новогеоргіївськ засноване у ХІХ ст. на березі річки Тясмин, що за 4 км звідти впадала у Дніпро. Спочатку мало назву Новий Крилів. На протилежному правому боці Тясмину ще в ХVІІ ст. руський воєвода Іван Данилович заклав місто Крилів, яке часто згадується в козацьких літописах. Теж пішло під воду.
Про Новогеоргіївськ багато чула від чоловіка і його родини. У ньому народилася прабабуся моїх онуків Катерина Іванівна. З цікавістю розглядали теперішнє Нагірне, залишки колишнього Новогеоргіївська. Сумна картина: закинуті садиби, висохла трава… З гори видно водосховище з острівками на ньому.
Спустилися донизу, прогулялися так званим Коровим пляжем. За 10 метрів від берега затоплені фундаменти школи. Коли відходить вода, видно залишки будівель. А вода «цвіте», має яскраво-салатний колір. А десь там під водою поховання пращурів моїх онуків…
За радянських часів вздовж Дніпра було збудовано низку ГЕС і, відповідно, величезних водосховищ, штучних морів: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Каховське. Було затоплено 500 тисяч гектарів родючої землі, переселено 3 млн людей. 500 сіл, 156 містечок назавжди зникли з карти України. Втрачена природа Придніпров’я… Такою була воля комуністичної партії.
Не мені судити доцільність побудови гідроелектростанцій на Дніпрі і, відповідно, водосховищ. На думку фахівців, для створення Кременчуцького водосховища не було необхідності затоплювати великої території. Тут, на Черкащині, пішли під воду артефакти козацької доби, у цих місцях формувалася українська нація. По суті, затоплена тисячолітня історія Середньої Наддніпровщини.
Черкаські журналісти 2017 року створили документальний фільм про будівництво Кременчуцької ГЕС та водосховища у 1955−1960 роках і записали свідчення людей, що пережили примусове переселення. Переселенцями стали тисячі людей, ніхто з них не хотів переїжджати. Але при підготовці до затоплення змушені були покинути віками обжиті місця. Це були післявоєнні роки, у селах залишалося багато вдів, дітей. Необхідно було власноруч руйнувати свої будівлі, покидати нажите роками. Великі будівлі підривали, вирізали дерева у садах, старі могили вирівнювали, хрести закопували, свіжі могили переносили на нове місце, як тоді казали, у степ.
Для переселенців з Новогеоргіївська і ще з 22 сіл на горі було збудовано місто, що мало назву Хрущов, згодом — Кремгес, і, нарешті, Світловодськ. Вулиці називали назвами затоплених сіл. У місті діє краєзнавчий музей, в якому представлено багато світлин затоплених поселень. Ми проїжджали Світловодськ. Гарне зелене містечко. Зупинились, підійшли до води.
У колишньому Новогеоріївську здобував освіту прадід моїх онуків Іван Тимофійович Костенко. Він народився у Картамишові, присілку села Глинська, що за 20 км від Новогеоргіївська. Із родини Костенків у Картамишеві ніхто давно не живе. Ми мали опис садиби, що була розташована поблизу річки Цибульник. На жаль, хати вже нема. Двір заріс деревами і кущами…
І знову дорога. Спочатку коридором з дерев, що сплелися вгорі верхів’ям, а далі за байраком байрак — класичний лісостеповий ландшафт Правобережної України, на відміну від Лівобережної, рівнинної. З вершини кожного пагорбу відкриваються нові пейзажі з лісів і полів, засаджених то кукурудзою, то соняшником. Що й казати — мальовнича Україна.
…До Чигирина ми приїхали перед заходом сонця. У центрі міста височить обривиста скеляста гора, яка тепер має назву Богданова. Лише з одного боку гори можна було машиною піднятися на Богданову гору якраз поблизу відреставрованого бастіону Дорошенка. І все — жодних споруд. У ХVІІ ст. раніше на горі стояла велика фортеця, біля підніжжя канцелярія і резиденція гетьмана. Скраю гори стоїть пам’ятник Богдану Хмельницькому, поставлений 1967 року. На високому постаменті скульптура гетьмана з високо піднятою булавою, а внизу — скульптурна група повсталих селян. З оглядового майданчика відкривається мальовнича панорама на місто і річку Тясмин. Крутими східцями спустилися з гори. На її схилі вже в наш час реконструйована церква Святих Петра і Павла, відкрито музей Богдана Хмельницького. Біля підніжжя гори реконструйовано комплекс споруд гетьманської резиденції.
Чигирин є одним із символів козацької доби. Був столицею гетьманату Богдана Хмельницького з 1648-го по 1657 рік, і залишався нею при правлінні наступних гетьманів до 1686 року, як військовий і політичний центр України. Зруйнований турецькою армією 1687 року. Богдан Хмельницький помер у Чигирині і похований у Суботові, в церкві Святого Іллі, яку сам збудував.
Нам необхідно було переїхати з правого берега Дніпра на лівий через Кременчуцьке водосховище. Черкаський міст єдиний в Україні, прокладений через водосховище, і має довжину 14 км. Перед очима лишень колія і асфальтна дорога, а обабіч з двох боків вода. Де-не-де проглядалися острівки з деревами. Здавалося, нема кінця цього мосту. Наставали сутінки. Довелося їхати аж до Переяслава, бо ж по дорозі не було готелів, де можна було зупинитися. Глуха ніч. Дорога майже без позначень.
У Переяславі оглянули центральну площу міста, що має назву Богдана Хмельницького. На цій площі 1654 року відбулася Переяславська рада. З одного боку розташовані гарні будівлі у класичному стилі з колонами. В центрі стоїть створений за часів радянської влади пам’ятник, присвячений «возз'єднанню» України з Росією. На колоні — скульптури двох жінок у національному одязі, українки і росіянки. Напис «Навіки разом — навіки з російським народом» затягнутий тканиною… Прикрашає площу гарна висока дзвіниця у стилі бароко.
Переяслав за статусом районний центр, але музеїв тут більше, ніж у багатьох обласних центрах. Тут їх аж 26. Плануємо приїхати у Переяслав на цілий день, щоб ознайомитися з ним, оглянути пам’ятник переяславському князеві Володимиру Глібовичу. У некролозі 1187 року Руський літопис пише, що князь був доблесним і що за ним вся Україна тужила. Це перша в історії згадка про топонім Україна.