Кам’яниця з «двозадим левом»
На фасаді будівлі — скульптура міфічної диво-тварини, якій майже 240 років
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/529709/budynok.jpg)
Чи не найбільш «попсовий» історичний будинок Львова — колишня кам’яниця Оґожалковська на вулиці Галицькій, 11. Цій пам’ятці національного значення особливої пізнаваності додає скульптура на фасаді — незвичного лева з однією головою та двома тулубами. Міфічна диво-тварина розташована на наріжнику будинку. Кожен тулуб міститься на іншій стіні — один з боку вулиці Галицької, інший — з боку Староєврейської.
/wz.lviv.ua/images/daleke-blyzke/2025/03/%D0%BB%D0%B5%D0%B2.jpg)
Існує легенда, що цей лев був створений на честь двох майстрів-сідлярів, які були нерозлучними братами. Документально ця легенда ніяк не підтверджена, хоча деяку наближеність до братів має. Паралельно вулиці Староєврейській іде вулиця Братів Рогатинців, що якраз і були братами-сідлярами. І, до речі, доволі знаними історичними постатями у середньовічному Львові. Іван та Юрій Рогатинці — родом із Рогатина, а у місті Лева у другій половині XVI ст. були активними діячами Успенського братства. Також Рогатинці не полишали свій фах, будучи членами львівського цеху сідлярів, римарів і підпружників.
Але все ж таки «двозадий лев» (так жартома називають його львів’яни) мав відношення не до Рогатинців, а до одного з багатьох власників кам’яниці, торговця винами Тобіаша Вайґеля. Придбавши будинок, той одразу взявся до його перебудови, яка тривала аж до 1791 року. Під час реконструкції на розі будинку була встановлена скульптура лева з двома тулубами. У лапах лев тримає герб з написом «T W 1786». Це датування та ініціали виявив під час реставрації скульптури у 2006−2007 роках польський архітектор Януш Смаза. На думку науковців, імовірно, напис означає рік встановлення скульптури та ініціали власника будинку Тобіа-ша Вайґеля.
Загалом кам’яниця Оґожалковська постала у XVIII ст. у стилі бароко на фундаментах давньої кам’яниці XVI ст. Протягом віків належала різним власникам: Оґожалковським (XVII ст.), Озґевичам, Крижовським, Морунським. Перед Першою світовою війною в партерних приміщеннях цього будинку були розміщені магазин жіночого одягу Юзефа Брюґа та «Модні чоловічі товари» Макса Попса. За радянських часів тут був магазин «Культтовари». Зараз на першому поверсі тут кафе «Львівські круасани», а загалом це багатоквартирний триповерховий житловий будинок.