«2014-го, коли вже йшла війна, Віктюк поставив у Москві прем’єру про Україну – «Чорнобиль». Більшість діалогів була українською»
Племінниця знаменитого режисера Катерина Віктюк в інтерв’ю «Високому Замку» розповіла про останні роки та дні його життя
У Львові провели в останню путь відомого у всьому світі театрального режисера, заслуженого артиста України Романа Віктюка. Поховали легендарного творця на Личаківському цвинтарі — у родинному гробівці Віктюків, де спочивають батьки Романа Григоровича та чоловік його рідної сестри Данути. Прощалися з режисером спершу в Москві — у його рідному Театрі Романа Віктюка, який він творив чверть століття. А через кілька днів під оплески і пісню Show must go on групи Queen — у Львові, в Першому українському театрі для дітей та юнацтва. Тут свого часу майбутня зірка театру розпочинав творчий шлях — як актор та режисер, і сюди мріяв повернутися творити на старості років.
Ця розмова — з племінницею Романа Григоровича, 26-річною Катериною Віктюк, однією із його спадкоємиць (рідних дітей у режисера не було). Він називав її Катрусею, а вона його — вуйком або братиком. Якось ненароком назвала «дідусем» — висварив так, що досі пам’ятає. У Львові у Віктюка залишилися дві рідні молодші сестри — Христина та Данута. Катя — онука Данути. Вона — та з Віктюків, яка за останні шість років найчастіше провідувала свого дядька у Москві, гостювала у нього по кілька разів на рік. А ще, саме Катя, випускниця Української академії друкарства, працює зараз над книжкою про Романа Віктюка (написала і захистила уже кілька дипломних проєктів, присвячених творчості режисера).
— Катю, прийми щирі співчуття… Розумію, що розмова не з простих, та все ж… Усе було так, як пише російська преса? Романа Григоровича госпіталізували у московську лікарню з коронавірусом наприкінці жовтня? 28 жовтня був його день народження…
— Усе було не так. У лікарню вуйко потрапив ще 14 жовтня із діагнозом Covid-19. Увесь час перебував у реанімації. Коронавірус лікарі вилікували — кілька повторних тестів показали негативний результат. Але вірус дав ускладнення на організм — і Романа Григоровича залишили у реанімації ще майже на місяць. Загальна слабкість, поважний вік… З часом, після численних консиліумів, медики вирішили перевести вуйка із «ковідної» лікарні в іншу. І саме в цей день, коли реанімобіль перевіз його в інший медичний заклад, в організмі утворився тромб, який за лічені години й обірвав життя Романа Віктюка…
— Роман Григорович виходив на зв’язок з лікарні?
— Ні. Від часу госпіталізації у середині жовтня ми не мали від вуйка жодних вісточок. Власне так і дізналися, що з ним щось не так, адже раніше телефонував нам ледь не щодня. У лікарні до нього не впускали відвідувачів, нікому не телефонував. Свій 84-ий день народження зустрів у реанімації, в оточенні медичних працівників… Уже на початку листопада до Москви поїхала моя мама Наталя. Родина прийняла таке рішення — щоб було кому доглядати вуйка після того, як його випишуть з лікарні. Не склалося… Але він точно знав, що мама поруч — лікарі передали йому цю інформацію. Йому важливо було знати, що не сам.
— Коли Роман Григорович востаннє був у рідному Львові?
— 2014-го. Коли Росія розпочала війну на території України і закрили пряме авіасполучення між Москвою та Львовом, ніяк не наважувався приїхати: через поважний вік та проблеми зі здоров’ям йому фізично важко було би витримати 25 годин у поїзді або переліт із пересадками. Хоча недавно від бабусі я дізналася, що навесні цього року він планував відвідати нас, уже навіть мав на руках квитки, — та завадили коронавірус і карантин.
— Хтось із вас був на прощанні у Москві?
— Тільки моя мама Наталя, яка уже кілька тижнів перебувала у Росії. Вона зайнялася підготовкою московського прощання, приймала важливі рішення, зокрема щодо перевезення тіла до Львова. У Москві повний локдаун, тому ніхто інший із нас не зміг би перетнути кордон в такі екстрені терміни.
— Я моніторила російські мас-медіа. Багато із них писали: «Помер радянський режисер…», «Помер російський режисер…»…
— Я також помітила це… Утім, оминути інформацію, що поховають Віктюка у рідному Львові, навіть російські медіа не могли. Такою була воля вуйка. Він у кожному своєму інтерв’ю говорив про своє українське коріння; гастролюючи за кордоном, називав себе українським режисером, наголошував на цьому. А те, що більшість часу як режисер вуйко творив у Москві… Особисто я пояснюю це так: коли на початку незалежності України влада російської столиці надала йому приміщення під його власний (!) театр, вхопився за таку ексклюзивну можливість творити. В Україні такого не мав і невідомо, чи мав би… А він жив і дихав Театром, це було для нього головним у житті. Московський театр Романа Віктюка був для нього його Домом Світла, як він його називав.
— Який твій найяскравіший дитячий спогад про Романа Віктюка?
— Вуйко для нас із Борисом (старший брат Каті; професійний фотограф. Його ексклюзивні фото мають доповнити книгу про Романа Віктюка. — Авт.) відкрив загадковий і магічний світ театрального закулісся. Ми змалку були на всіх виставах, які привозив у Львів. А ще, у нього був ритуал: наприкінці спектаклю ми обов’язково мали бути за лаштунками або у першому ряду — і він виводив нас на поклін. На мене, дитину, це справляло незабутнє враження — на все життя. Я відкрила для себе неймовірно творчий світ театру — і назавжди полюбила його. У дорослому віці у нас з’явилася нова традиція: після кожної вистави ми ще довго обговорюємо за кулісами її енергію, дискутуємо… За останні шість років, у які Роман Григорович не приїжджав до Львова, з нашої родини я найчастіше їздила до нього у Москву — бачила усі його найновіші постановки. А він щороку обов’язково представляв прем’єру!
— Що з останніх режисерських робіт Віктюка вразило тебе найбільше?
— Вистава «Чорнобиль» (інша назва — «На початку і наприкінці часів» — за однойменною п’єсою українського драматурга Павла Ар’є), яку вуйко поставив восени 2014-го. Тоді, коли в Україні уже йшла війна, він примудрився у Москві представити гучну прем’єру про Україну, задіявши у ній українських акторів: Людмилу Погорєлову, Олега Ісаєва, Олександра Дзюбу. Ще й левова частка діалогів у цій постановці була українською мовою! Мені мурахи бігали по спині, мову відбирало, коли під час прем’єрного показу тоді, у 2014-му, посеред вистави зазвучала українська народна пісня «Ой чий то кінь стоїть» у виконанні Святослава Вакарчука… Це було великим потрясінням. Таке у Росії міг собі дозволити тільки Віктюк!
— Впізнаю почерк Романа Григоровича! 2014-го у нашому інтерв’ю він зізнався, що в Росії він як «священна корова». Мовляв, його, на відміну від інших митців, влада не чіпає, не залякує, не переслідує. Називав себе «найвідомішим бандерівцем у Москві»! Віктюк не підписав того сумнозвісного листа російської інтелігенції — на підтримку анексії Криму.
— Так, далеко не кожен митець у Росії є таким сміливим і бунтівним, яким був Віктюк. Його боялися, по-доброму. Вважалося, що з Віктюком краще не сваритися. Адже він ніколи нікого не слухав — лише себе, довіряв лише своєму внутрішньому чуттю. Його сила та енергія не підпускали нікого зайвого. А чого варті його відверті інтерв’ю російським медіа про Революцію Гідності, яку він так палко підтримував, і про війну на сході?! У часи Майдану вуйко радів з того, що українці нарешті зрозуміли, хто вони такі і чого варті. Жаль, що за життя Віктюка Україна так і не побачила його спектаклю «Чорнобиль». Ця вистава зібрала низку нагород на міжнародних фестивалях.
— Коли ти літала до Москви у часі російсько-української війни, у тебе виникали якісь труднощі під час перетину кордону тощо?
— Ні, нічого такого. У мене завжди при собі було офіційне запрошення від Театру Романа Віктюка, але жодного разу не довелося показувати його. Літала переважно зі Львова через Мінськ, до карантину це було оптимальне сполучення. У Москві жила у квартирі вуйка, бувала лише у його середовищі, а воно проукраїнське, тож спілкувалася переважно українською, відчувала підтримку України, повагу. Щоправда, зізнаюся, сам факт війни Росії проти України спокою не вселяв — щоразу почувалася у Москві як на чужині, як у ворожій країні…
— А яким Роман Григорович був поза сценою, поза увагою публіки, вдома?
— Це була людина-настрій. Але настрій — спокійний, меланхолійний… Таким його рідко хто бачив і знав. Звісно, і вдома бували моменти «домашньо-репетиційні», як я їх називаю (усміхається. — Г. Г.). Це коли Віктюк у своїй звичній ролі режисера — різкий, епатажний, крикливий, невдоволений… Але такого його усі любили! Усі його численні учні були безмежно вдячні йому за його сценічні та життєві уроки, за всі зауваження, за той фірмовий режисерський крик на їхню адресу… Якщо зараз заплющити очі і уявити собі вуйка удома, то пригадую, як він у домашньому халаті сидить у кріслі, п’є чай і читає книжку або газету. Здавалося б, звичайна, проста людина. Яка, з іншого боку, була особливим, окремим, унікальним світом!
— А ще Віктюк умів смачно матюкатися!
— О, так. Ми з Борисом у дитинстві саме від вуйка чули заборонені лайливі слова. Але з його уст вони завжди звучали вчасно та влучно. І він умів пояснити нам, дітям, що те чи інше «погане слово» означає (усміхається. — Г. Г.).
— Чи залишив Роман Віктюк письмовий заповіт? Хто успадкує його квартиру у самому центрі Москви, на вулиці Тверській, з видом на Кремль, в якій колись жили син та внук Йосифа Сталіна і яку у 1990-их твоєму вуйкові надав мер Білокам’яної Юрій Лужков?
— Наразі невідомо, чи вуйко залишив письмовий заповіт. Ми ще чекаємо офіційної інформації та висновку від нотаріуса. Якщо такого заповіту немає — будемо діяти як єдині законні спадкоємці Романа Віктюка. До слова, за останні дні стільки цікавого і нового дізналася про вуйка, передовсім із жовтої преси…
— Що найбільше здивувало, зачепило?
— Що начебто у Львові знайшлася позашлюбна донька Віктюка (сміється. — Г. Г.). Ця «новина» нас якось навіть розвеселила у ті перші, найсумніші дні після втрати. Насправді розуміємо, що Роман Віктюк був знаменитою, публічною, медійною особою, до якої завжди була і буде прикута увага як преси, так і громадськості. Тому спокійно сприймаємо усю інформацію.
— Знаю про колекцію дорогих дизайнерських піджаків та окулярів, до чого Роман Григорович мав особливу пристрасть і на що не шкодував грошей…
— Це правда! Яскравих піджаків у нього — сотні! Насправді я не рахувала, але вони займають усю велику гардеробну. Вуйко любив привертати до себе увагу, виглядати яскраво та епатажно. Коли ми приїжджали до нього у Москву, радився, який саме піджак одягнути в той чи інший день, з тієї чи іншої нагоди.