Учора там повзали равлики, а нині пасуться качки і росте тютюн
Або Карантинне перезавантаження життя на фермі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419195/ravlykovi-perehony.jpg)
Чи є життя на фермі в умовах карантину? Аби побачити це на власні очі, журналіст «ВЗ» обрала вихідний — суботу. Вирішила поїхати на недалеку від Львова, близько десяти кілометрів, у селі Солонці, ферму «Західний Равлик».
І не розчарувалася: карантин не приголомшив життя на фермі. Тут проводять екскурсії, влаштовують гастромандри, годують качок, урізноманітнюють меню, у якому не лише делікатесні равлики. Почали першими на Львівщині фуагра готувати. Частують різноманітними смаколиками італійської, французької, паназійської кухонь.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/ditiam_-_pro_ravlyka.jpg)
Навіть страви гуцульської кухні пропонують з равликами. Це суп з білими грибами та равликами. Його подають із лавашем з ніжним вершковим сиром та зеленню, пате з медом та настоянкою з 22-х трав, а також равликами в олії зі шпинатом та часником.
Туристів на фермі не бракує. Якраз потрапила у розпал екскурсії. З дотриманням усіх карантинних вимог десятку туристів (як дорослим, так і дітям) просто неба власники ферми Ірина та Іван Юськевичі показують і розповідають, як тут живеться. На вході — оголошення про гастротури, за яких обов’язкова наявність масок та рукавичок.
Ферма «Західний Равлик» заснована близько п’яти років тому. Зараз поволі перекваліфіковується на знану у краї агротуристичну локацію. Звісно ж, равлики на фермі є теж, але їх набагато менше, ніж було торік. Довелося значно скоротити площі для вирощування молюска. Передусім це пов’язано з карантином і експортом — не хотіли ризикувати, аби не повторилася історія, яка склалася на початку року з експортом.
«Західний Равлик» — одна з небагатьох українських ферм, яка виготовила пакет усіх необхідних документів для експорту равлика за кордон. Торік, коли було внесено зміни до законодавства щодо експорту, теж пройшли всі необхідні процедури, зібрали усі документи, створили всі умови, хоч як це було непросто. Уже у березні готові були відправляти на експорт. Однак європейські країни — Іспанія, Італія, Франція — першими запровадили карантинні заходи. У них не проводилися ні ярмарки, ні фестивалі, ресторани теж не працювали. Відповідно українського молюска їм не повезли. Залишили вдома. Але, як наголошує Іван Юськевич, у жодному разі не викинули: 70% переробили вдома, і делікатесну продукцію спожили на українському ринку. Решта — близько 20−30% (а це близько 7 тонн) роздали. Не викинули, не зіпсували, а нагодували дичину (кабанів та фазанів) у мисливському угідді, де Іван Юськевич любить полювати. Почастували смаколиками вихованців ведмежого притулку «Домажир». Поласували равликами і єноти, які живуть на єнотовій фермі у Львові. А тепер на фермі Юськевичів почали вирощувати каченят, яким теж до вподоби равлики. На цьому кормі птиця виростає швидко, а її м’ясо — ніжне, смачне і делікатесне.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/ferma_foto_ravlyka.jpg)
Тому цьогоріч, аби не ризикувати, бо ніхто на початку сезону, у березні, не знав, яка буде далі ситуація з карантином, вирішили удвічі скоротити площі, де вирощували равликів. На вивільнених ділянках тепер ростуть помідори, перець та інші городні культури. Оскільки равлики добряче удобрили ґрунт, тут збирають щедрі врожаї городини — чистої, органічної, власного виробництва з неперевершеним локальним смаком.
Ще на цих площах посіяли тютюн. Цю культуру побачили на відпочинку на Кубі. Вирішили спробувати, як вона приживеться у нашій місцевості. Самі не очікували, що з насіння отримають рослини з таким великим листям.
Тепер на фермі можна і спробувати новий делікатес — качку, відгодовану равликами і замариновану з медом, часником та спеціями, з печеною картоплею та яблуками, теж вирощеними на фермі. Ще у м’ясному меню (його господарі пропонують найближчим часом значно розширити, бо ж не усім смакують равлики) — рулька маринована в пиві з хрусткою скоринкою. На равликовому кормі, як переконалися на фермі, у качок добре росте печінка. Так природним способом, а не жорстоким і негуманним, отримали сировину для приготування французького делікатесу — фуагра. Створили власний рецепт. Радилися з шеф-кухарями, і незабаром частуватимуть гостей на своїй туристичній локації, яку з кожним разом все більше туристів обирають для відпочинку.