«Навіть якби я того моря ніколи не бачив, 37 годин би не їхав!»
Враження журналістки «ВЗ» від відпочинку у Болгарії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/418802/img5924.jpg)
Ще на початку серпня я й не мріяла про те, що цього року побачу море. Карантин! Аж раптом на сторінці відомої телеведучої, актриси і співачки Наталії Кудряшової прочитала пост, що вона їде у болгарське місто Кітен у табір «Вмєстє» як зіркова гостя і запрошує дітей з батьками у подорож. Вдома ми вирішили: а чому б не поїхати — море, оздоровлення, розваги… І все це у Болгарії!
Скинули копії паспортів, взяли у нотаріуса документальне підтвердження від батьків, що відпускають мене за кордон з онучкою, і почали пакувати валізки. Втішило те, що не треба робити перед поїздкою PLR-тесту. І лише за день до поїздки з’ясувалося, що такий тест ми маємо зробити після повернення з відпочинку. Але це вже було не так важливо.
Автобус, який нас забирав, прямував з Дніпра. Ми підсіли у Львові і у порожньому двоповерховому автобусі їхали до Ужгорода. Там на нас чекав народний танцювальний ансамбль «Веселка», що мав взяти участь у міжнародному фестивалі.
Дорога до Болгарії важка. Кордон ми проходили не у чернівецькому Порубному, а у виноградівському Дяково. Склалося враження, що цей пункт пропуску «забутий Богом і людьми», бо ми єдині заїхали на митницю. Нас швидко оформили, і за якусь годину ми вже були на румунському боці. А далі — румунські Карпати і серпантини, серпантини…
У Кітен ми прибули в обід. Загалом наша дорога тривала 37 годин! Коли я з Кітена зателефонувала чоловікові і повідомила, що ми на місці, він сказав: «Якби я того моря ніколи не бачив, я б до нього 37 годин не їхав!».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/08/IMG_5797.jpg)
Сказати, що боліла спина — нічого не сказати. Спина нила несамовито, ноги набрякли так, як у літню спеку на останньому місяці вагітності. Але я — «бравий солдат» у подорожах. «Галя, та ми нормально доїхали», — заспокоювала мене 14-річна внучка Юля.
Кітен розташований за три кілометри від Приморско і за 55 км від Бургаса. Особливих архітектурних «родзинок» тут немає. Однак місто привабливе для бюджетного туриста низькими цінами проживання і харчування. Скажімо, харчування у ресторанах Кітена щонайменше на 30 відсотків дешевше, ніж у Приморско. Апартаменти на першій лінії можна винайняти за 25 євро за добу.
Наш автобус припаркувався перед брамою відпочинкового табору, нас зустріла група аніматорів разом із директором Олександром Лишанським, або, як його називають у таборі, «співаючим директором», і влаштували нам концерт-знайомство. І куди зникла втома!
— Я засновник мережі дитячих таборів, — каже Олександр Лишанський. — Власниками табору є болгари, ми лише орендуємо приміщення. Наша співпраця триває вже вісім років.
Пан Олександр за освітою економіст, багато років віддав роботі у таборах, свого часу був кращим вожатим у таборі «Артек». Стаж його «табірної» роботи — 25 років.
— Як з’явилася ідея створити табір у Болгарії?
— Ми мали табір у Криму. Довелося його покинути. Це було ще до анексії Криму. Нам створювали такі умови, що працювати було неможливо. Ми з дружиною довго шукали, де б за кордоном можна було знайти щось цікаве, і вирішили, що це буде Кітен.
Через пандемію у Кітені жоден з восьми дитячих таборів не відкрився.
— Російський табір «Ямал» закрили ще два роки тому, — каже пан Олександр. — Забралися вони звідси саме через те, що ми, українці, співали Гімн України, підіймали наш прапор… Усі наші адміністратори розмовляють українською, пісні співаємо рідною мовою. А вони там ходили струнко. Їхні вожаті перелазили через загорожу до нас, дивились і заздрили…
Попри те, що у нас була шведська лінія з гарячими і холодними стравами, на вечерю ми ходили в якийсь новий ресторанчик. Ціни тут демократичні. Скажімо, величезний шматок піци можна було купити за 2 леви (один євро. — Г. Я.). Суп на курячому бульйоні — 2,50 лева (40 грн). Риба смажена на будь-який смак і гаманець — від одного до чотирьох євро за величезну порцію. Порція бельгійських вафель з морозивом, бананом і шоколадом — 5,50 лева (близько 90 грн).
Сюди приїжджає багато болгар з родинами, зустрічаються чехи і словаки. Місцеві жителі з середніми зарплатами, що становлять близько 350 євро, відпочити у Кітені можуть собі дозволити. Як розповів продавець пампушків (їх у Болгарії називають «понічкі». — Г. Я.) Дімітар, Кітен «живе» від травня до кінця вересня. Потім усе зачиняється, навіть супермаркети. Продавці крамничок і ресторанчиків повертаються у великі міста, у Кітені залишається не більш ніж 30 осіб.
Складається враження, що про коронавірус тут не чули. На пляжі — жодної соціальної дистанції. Люди ледь не одне на одному лежать… Про маски ніхто й не думає. Не одягають їх і у магазинах та супермаркетах.
А ввечері усі «висипають» у центр міста. Там лише дві центральні вулиці. Народ тусується у ресторанчиках. Працюють атракціони типу «Луна-парку», звідусіль гримить музика.
У Кітені часто виступають зірки болгарської естради. Знаєте, куди вішають реклами? На сміттєві баки! Тут ніхто не витрачає грошей на білборди, не ліплять афішок на стовпах… А смітником користуються усі. Відтак і рекламу бачать.
Мені у цій подорожі подобалося все — і їжа у ресторані табору, і наш номер, і розважальна програма… І той фестиваль у Приморско, до сцени якого йшов увесь табір і скандував «Україна» і на якому ужгородська «Веселка» «витанцювала» собі перше місце і гран-прі… Але чим ближче було до від’їзду, тим більше я переживала за той тест чи встановлення програми «Дій вдома» і сидіння два тижні на самоізоляції. Думаю, шефова відпустила мене на тиждень, а якщо мені встановлять ту «концтабірну» програму, що я їй скажу?! Домовилася з заступником директора табору Олексієм, що відвезе мене з онучкою Юлею у суботу у Приморско, і ми там здамо тести на коронавірус. Яким же було щастя, коли у суботу вранці з’ясувалося, що Болгарія у «зеленій» зоні.
Скільки років їжджу у далекі і близькі відрядження, не можу зрозуміти, чому дорога додому завжди «коротша». І ті румунські серпантини у Карпатах, коли автобусом кидало туди-сюди, не здавалися вже такими небезпечними. На болгарсько-румунському кордоні зібралося аж п’ять туристичних автобусів, але ми швидко виїхали. Коли приїхали на болгарсько-український, отримала у Вайбері повідомлення від телеведучої, актриси і співачки Наталі Кудряшової, яка була зірковою гостею у таборі «Вмєстє» і поверталася в Україну через Порубне, що у Чернівецькій області: «Якщо примусять завантажувати на телефон програму „Дій вдома“, викликайте поліцію». Була подивована, бо нам перевірили паспорти, поставили печатки і побажали щасливої дороги. Коли перетнула кордон, зателефонувала Наталі.
— На українському кордоні супровідниця автобуса наказала всім встановити програму «Дій вдома». А ми ще навіть паспортів до контролю не подавали. Я заперечила, мовляв, Болгарія у «зеленій» зоні. Ця стюардеса пішла знову до прикордонників. Але вони сказали: «Ви встановлюйте, а у Києві будете з’ясовувати, що й до чого. Ми про „зелену“ зону нічого не знаємо». Я зателефонувала директору табору «Вмєстє» Олександру Лишанському і попросила допомоги. Він зв’язався з Міністерством іноземних справ у Києві, зателефонував послові у Болгарії. Ці відповідальні особи особисто телефонували на кордон у Порубне і офіційно заявляли, що Болгарія — у «зеленій» зоні. На що прикордонники і митники відповіли: «Нічого не знаємо, бо ви в’їхали до нас не з Болгарії, а з Румунії, яка у „червоній“ зоні». Пояснення, що ми через Румунію їхали транзитом, ніхто не чув. Вперто стояли на своєму. Довелося шукати в Інтернеті документи, які підтверджують, що від 14 серпня Болгарія у «зеленій» зоні. Знайшла це розпорядження МОЗ і показала їм. Не допомогло. Я пішла до начальника митниці. Він нас скерував до начальника зміни, потім ще до якогось начальника. Усі вони вперто стоять на своєму — нічого не знаємо, підключайтеся до програми «Дій вдома». А якщо не хочете — викликайте поліцію і будете мати проблеми із законом.
— Викликали?
— Аякже! Вони брали нас «на понт», думали, що ми злякаємося. Позаду нас стояв ще один автобус. Люди також поверталися з Болгарії, але вони всі слухняно встановлювали на свої телефони ось цей додаток. Коли приїхала поліція, усе відбулося дуже швидко. Поліцейські сказали, що ми маємо законне право не встановлювати жодних додатків. А потім нам ці хлопці сказали, що їх сюди викликають по п’ять разів на день, але то лише ті, хто не боїться. Решта встановлюють ці додатки.
— Яка митникам і прикордонникам від цього користь?
— Може, їм сказали виконувати план щодо встановлення програми «Дій вдома» на телефони. Коли ми виїхали з кордону і зупинилися на стоянці на обід, під’їхав автобус, у якому люди встановили додаток. Ці люди вирішила також «відвоювати» справедливість, і також викликали поліцію. Приїхав той самий екіпаж. Не знаю, чим у них закінчилася та «коломийка», бо ми поїхали. Але поліцейський відділок аж за 50 км від кордону. Скільки б добрих справ могли зробити стражі порядку за той час, поки «літають» туди-сюди, щоб стати на захист українських відпочивальників!