З викинутих ялинок робить колотівки
Майстер Ярослав Кидонь займається не лише творчістю, але й волонтерством
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417508/kolotivky-ostanok.jpg)
У Музеї народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького (Шевченківський гай) працює цікавий чоловік — 63-річний Ярослав Кидонь. Він родом із Лемківщини і вважає своє обійстя в музеї не лише роботою, а рідним домом, який зберігає у собі дух та традиції його предків. Пан Ярослав має багато захоплень, але найцікавіше — він переробляє викинуті людьми ялинки на колотівки, які раніше були у кожній карпатській хаті. Колись такий інструмент використовували замість міксера.
…Напрошуюся до пана Ярослава у гості, аби детальніше розпитати про лемківські звичаї, створення та призначення колотівок.
— Без цього музею не уявляю себе. Я тут не працюю, а днюю, це, як мійдругий дім, — каже Ярослав Кидонь. — Навесні 2015 року я вирішив розпитати у майстрині Терези Кіщак, які вироби виготовляли на Лемківщині. Вона перерахувувала: дерев’яні ложки, ціджалки (сито), ватральки (лопатки, щоб підкидати дрова в піч) і колотівки. Останні мене зацікавили. Виготовляються колотівки з верхівок хвойних дерев (смерека, ялиця, сосна). Не зрубую дерева, а забираю їх біля смітників, коли люди їх викидають після свят. Створюю заготовки вдома, а в музеї вже обробляю.
Колотівки великого розміру призначені для перемішування картоплі.
На виготовлення таких витрачаю близько години, менші виготовляю хвилин за 20. Такими можна збивати яйця або прибити до стіни, як міні-вішак для одягу, писанок на шнурочках, лікарських трав чи посудин, які мають ручки. Колотівки — багатофункціональні.
— А на продаж робите?
— Торік одна пані, директорка мистецької школи, замовила триярусний вішак на 12 горнят для кави. А якось завітав у наш музейтурист із Франції, етнограф. Довго вибирав і придбав аж три колотівки. Тож мої колотівки вже у Франції!
Просить майстер за одну колотівку 50 гривень. Показує йінші вироби у його хаті. Тут є виставка, яка налічує близько 400 писанок! Є в ційхатині і старі писанки — їм близько 30-ти років.
Чоловік займається не лише творчістю, а йволонтерством. Від імені музею продає листівки із зображенням наших військових, а виручені кошти передає на допомогу захисникам.
Таким чином пан Ярослав назбирав 3000 гривень. А ще невтомний майстер збирає корки від пляшок. Каже, у 2017 році поставив собі ціль: зібрати 100 штук в день і за місяць назбирав три великі мішки.
«Збирав у сусідів, у контейнерах на вулиці. Також біля під’їзду поставив пляшку, у яку люди кидали кришечки. Передав їх у військовийгоспіталь. Волонтери здають ці корки на переробку, а за виручені кошти купують ліки, їжу, засоби гігієни пораненим захисникам».