З Німеччини підсобив братові... лопатою
Подібний на саперну лопату рискаль
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417428/lopata.jpg)
Коли посуха зашкарубить до камінної тверді землю на городі чи коли поміж кореневищами треба викопати рів для прокладання труб, Петро Степанович бере до рук надійний у таких випадках інструмент — подібний на саперну лопату рискаль. Найскладнішу роботу той, майже не надщербившись, не натерши господареві мозолів, виконає легко, невимушено. З німецькою, як у наших селах порівнюють, якістю. Заступ цей справді німецький. Його історія зачіпає Другу світову і долі людей, яких та надломила…
Ще зовсім юним Антона з багатодітної сім’ї Дмитриків, як і його хутірських сусідів-ровесників Степана Швидківа, Настю Плонську-Білан, разом із тисячами інших українців німецькі окупаційні служби відправили на невільницькі роботи у їхній «фатерлянд». По війні Настя повернулася додому, а хлопці з Кольонії, наслухавшись про жахливі радянські порядки у рідній стороні, їхати у Галичину не зважилися, залишилися у чужині.
Як тільки Україна набула незалежності, колишній колгоспний муляр Степан Дмитрик через Червоний Хрест ризикнув шукати у світах свого брата Антона (за СРСР про такі пошуки навіть не могло бути й мови). І віднайшов! Списалися. Зговорилися телефоном. Ощасливлений радісною звісткою з отчого краю, громадянин ФРН Anton Dmytryk у скорім часі вислав запрошення дорогій родині. І через кілька місяців Степан Дмитрик у передмісті Бонна уже обнімав схожого на себе, наче дві краплі води, такого ж вибіленого сивиною брата. За п’ятдесят літ розлуки Антін призабув українську мову, тож розмовляли (і розумілися!) з ним очима, поглядами. Навіть із тембру їхніх голосів можна було здогадатися, що саме один брат хотів сказати іншому.
А за якийсь рік Антін зі своїм прийомним сином Райнером на джипі мчали польовими дорогами Західної України, які колись у далекому дитинстві топтав босими ноженятами малий Антось. Їхали, і подих перехоплювало від навколишніх красот. Були теплі обійми, сльози, жадані і несподівані зустрічі, розмови до ранку…
Коли ж, набувшись досхочу на татовому подвір’ї, Антін зібрався у зворотню дорогу, то сказав родакам, що на свою вітцівщину, напевно, не повернеться. Літа підтискають, та й здоров’я уже не
І у самого Антона був оригінальний подарунок для брата. Коли Степан вкотре приїхав до нього погостювати під Бонн, спакував йому у валізу… лопату. Так-так, шанцевий інструмент із надміцної круппівської сталі з фірмовим клеймом на держаку. Виготовили той рискаль на якомусь із заводів у Рурі. Хотів Антін полегшити братові його нелегку селянську працю в Україні.
Тридцять літ спливло з часу передачі на український хутірець того німецького презента. Нема вже на білому світі Антона Дмитрика. Немає і його братів Степана з Василем. Але свою добру роботу і далі виконує німецький Spaten. Нею тепер орудує племінник Антона Дмитрика — Петро. Бачив їх обох за роботою недавно. Копали яму-септик у сусіда Івана. Вітчизняні лопати і шуфлі скреготіли, гнулися, ламалися. Копачі через те нервувалися. І тоді Петро побіг додому за татовим подарунком. Круппівська сталь не відчувала перешкод! За кілька хвилин справу було зроблено. Робітники сіли відпочити і добрим словом згадали стрийка Антона, який у такий незвичний спосіб прислужився своїй батьківщині.