Молода капуста: овоч краси і стрункості (Рецепти від «ВЗ»)
Благотворно впливає на травну систему, виводить шлаки і токсини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/412499/kapusta1.jpg)
Кажуть, якщо на столі є салат з молодої капусти, зима не повернеться. Правда, цьогорічні травневі снігопади у Карпатах могли спростувати це твердження. Та, на щастя, весна перемогла, і сніг надовго не затримався. Тож смакуватимемо ароматною, хрусткою і вітамінною молодою капустою, поки її сезон.
Молода капуста — весняний овоч з повноцінним вітамінним зарядом. Вітаміни С, А, В1 і В2, Р, К, нікотинова кислота, а також клітковина і мікроелементи — все це є в ній.
А вітаміну С у ній навіть більше, ніж у цитрусових. Вона майже не містить крохмалю і сахарози, тому страви з молодої капусти смакуватимуть навіть діабетикам. А низька калорійність овоча сподобається тим, хто прагне скинути зайві кілограми, набуті під час затяжного карантину.
Капуста захищає від появи виразок, розвитку онкології, втрати зору. Благотворно впливає на травну систему, стимулює метаболізм, м’яко очищає організм, виводить шлаки, токсини і холестерин.
Свіже капустяне листя допоможе при ударах, тимчасових болях у суглобах, застоях під час лактації: потрібно пом’ятий капустяний листок прикласти на запалене місце, зафіксувати і залишити на ніч.
Молоду капусту також використовують у косметології. Вона добре зволожує і освітлює шкіру, робить її пружною і гладенькою. Варто лише подрібнити капусту і нанести суміш на обличчя — ефект здивує з першого разу. Свіжий капустяний сік можна використовувати як тонізуючий лосьйон.
Капусту не варто вживати при панкреатиті, після операцій на черевній порожнині і грудній клітці, при захворюваннях щитовидної залози. Сік білокачанної капусти не рекомендують пити при підвищеній кислотності шлунка. Якщо побоюєтесь вмісту нітратів у молодих овочах, краще замочити капустину у воді на кілька годин. Оскільки найбільша концентрація нітратів саме біля качана, то краще не використовувати й листя навколо нього. Також варто зняти декілька зовнішніх листків капусти.
У Давньому Єгипті капусту подавали як вишукане частування заможним людям і як десерт. У сучасній кулінарії капуста є ключовим овочем, з неї роблять низькокалорійні вітамінні салати, тушкують, варять, квасять, готують відвари і настої.
Страви з капусти є чи не в кожній національній кухні: це голубці і рулети, рагу і супи, запіканки і котлети, солянки і пиріжки.
Варити і тушкувати молоду капусту треба, не накриваючи каструлю кришкою. Можна додавати лимонну кислоту або яблучний оцет, брусницю, журавлину чи яблука, щоб знешкодити нітратні сполуки. Та найкраще молоду капусту споживати без термічної обробки, бо вона містить ензими, які допомагають засвоюватися тваринним білкам. Тож салат з капусти подати до м"яса чи риби.
Салат з капусти і молодого кабачка
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/kapusta-salat.jpg)
200 г молодої капусти, 1 молодий кабачок, 1 стебло зеленої цибулі, 1 гілочка м’яти, перець, 2 ст. ложки соняшникової олії, 2 ст. ложки лимонного соку, 0,5 ч. ложки цукру, 1 дрібка солі.
Молодий кабачок нарізати дрібною соломкою. Трохи посолити і залишити на 10−15 хв. Виділиться сік, його злити. Капусту нашаткувати. Посипати цукром, сіллю і трохи розім"яти пальцями.
Змішати капусту і кабачки. Додати нарізані цибулю і м’яту. До смаку додати лимонного соку, сіль і олію. Акуратно перемішати.
Лазанья з молодої капусти
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/kapusta-lazan%D1%8Cia.jpg)
125 г вершкового масла, 1 головка молодої капусти, натертий твердий сир. Для начинки: 2 ст. ложки олії, сіль, 3 ст. ложки подрібненої томатної м’якоті, 500 г курячого фаршу, 2 невеликі цибулини, 4 зубчики часнику, 150 г хлібних крихт, 2 морквини.
Для соусу: 100 мл вершків жирністю 9%, 1 яйце, 75 г натертого твердого сиру. Моркву, цибулю і часник очистити і дрібно нарізати. Розігріти олію і обсмажити овочі, помішуючи, 6−7 хв. Покласти курячий фарш і готувати, розминаючи грудки, 8 хв. Зняти з вогню, перекласти в миску і дати охолонути. Додати в начинку томатну м’якоть (або ложку томатної пасти) і хлібні крихти. Приправити сіллю і перцем, перемішати. Капусту вимити, акуратно вирізати качан, листя розібрати. Опустити листя в киплячу підсолену воду на 3 хв, вийняти, розкласти на рушник і дати обсохнути. У мисці змішати вершки, яйце і сир для соусу. У кухлику розтопити вершкове масло. Форму для запікання злегка змастити розтопленим маслом, викласти приблизно чверть капустяного листя, знову скропити маслом, розподілити рівним шаром третину начинки. Покласти ще один шар капустяного листя, змастити маслом, викласти половину, з тієї, що залишилася, начинки, повторити шари ще раз. Останній шар має бути капустяним. Розігріти духовку до 180 °C. Залити вершковим соусом, накрити фольгою і запікати 15−20 хв. Вийняти, зняти фольгу, посипати натертим твердим сиром (найкраще пармезаном) і запікати до утворення золотистої скоринки ще 3−5 хв.
Заливний пиріг
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/kapusta-pyrih.jpg)
Для начинки: 450−500 г молодої білокачанної капусти, невеликий пучок кропу, трохи свіжого чебрецю і кінзи, 3 варені яйця, сіль, мелений чорний перець. Для тіста: 160 г вершкового масла + 15 г для форми, 200 мл кефіру, 200 мл сметани жирністю від 20%, 2 ст. ложки цукру, ½ ч. ложки солі, 2 яйця, 280 г борошна, 1,5−2 ч. ложки розпушувача, панірувальні сухарі.
Нашатковану капусту злегка обсмажити на маленькому вогні на сухій пательні, додати нарізану зелень кропу, кінзи і чебрецю, посолити, поперчити, дати трохи охолонути і додати нарізані кубиками варені яйця. Вершкове масло розтопити, перемішати з кефіром і сметаною, додати цукор і сіль. Яйця збити окремо і обережно влити в отриману масу. Борошно перемішати з розпушувачем і потрохи всипати в рідке тісто, помішуючи, краще міксером. Змішати на однорідну масу. Форму діам. 24- 25 см змастити маслом і злегка присипати сухарями. Влити у форму половину тіста, викласти начинку і рівномірно розподілити її. Знову вилити тісто, розрівняти. Поставити в заздалегідь розігріту духовку і випікати при 200 °C (можна спершу у режимі — «низ» 10−15 хв, а потім «верх і низ»). Готовність перевірити паличкою або сірником — має залишитися сухим. Вийняти пиріг з духовки і дати йому трохи охолонути, 20 хв. Якщо хочете м’яку скоринку, накрити зверху рушником, якщо хрустку — не накривати! Охололий пиріг викласти на тарілку, можна прикрасити кунжутом. Подавати гарячим або холодним.