Передплата 2025 «Добрий господар»

Бочки з димом і антистресовий «душ»

«Дідівськими» і новітніми способами садівники рятують розквітлі плодові дерева від морозів

Сумний весняний пейзаж на господарстві Салагаїв у Сокільниках. Фото Петра САЛАГАЯ
Сумний весняний пейзаж на господарстві Салагаїв у Сокільниках. Фото Петра САЛАГАЯ

Попри весняний календар, наближення Вербної неділі, в Україні уже кілька днів владарює зимова погода. Неабияк розчарувала і стривожила: боляче дивитися, як снігом вкрилися розквітла алича, китайська вишня, як обледеніли бруньки інших плодових дерев. Через студінь бурульками стали краплі березового соку… Є ризик, що морози пошкодять озимі зернові культури і згодом не доберемо врожаю, а відтак ціни на продукти можуть зрости. На щастя, такі прогнози поки що не підтверджуються — агрономи кажуть, що шар снігу, наче ковдра, зігріває озимину. Втім, люди занепокоєні тим, що мінусова температура, яка тримається тривалий час, знищить цвіт ранніх ягід і фруктів. Такі повідомлення уже надходять зі східних, центральних регіонів. Аналогічна ситуація і на заході країни…

Багато хто із садівників рятував свої плантації тим, що обігрівав їх димом, дех­то укутував деревця агроплівкою чи паке­тами від сміття. Власним досвідом дій у нинішній екстремальній ситуації із корес­пондентом «Високого Замку» поділився Ярослав Гарцула — власник фермер­ського господарства «Тарас Бульба», він же — почесний консул Його Ве­личності Короля Бельгії у Львові. Пан Ярослав займається вирощуванням ек­зотичних для Галичини персиків. На чоти­рьох гектарах у селі Волиці Яворівського району ростуть чотири тисячі дерев.

Сніг для цвіту персиків не такий страшний, як крижана кірка на ньому... Фото Ярослава ГАРЦУЛИ
Сніг для цвіту персиків не такий страшний, як крижана кірка на ньому... Фото Ярослава ГАРЦУЛИ

— Мороз украй небезпечний для пер­сиків у період, коли починають розпус­катися їхні бутони і з’являються квіти, — каже пан Ярослав. — Якщо температура повітря тримається на позначці мінус 3, цей стрес персики ще витримають. Але коли капає дощ і на квітах з’являється крижана кірка, це ще гірше, ніж сніг чи легкі приморозки…

Є кілька способів порятунку саду від холодів. Можна розставити у ньо­му 200-літрові металеві бочки, насипати туди тирси, додати трохи солярки і запа­лити. Знизу у бочках пробивають отвори, щоб надходило повітря і запалена тир­са тліла, диміла. Розставляти такі бочки треба у різних місцях так, щоб дим пря­мував на плодові дерева. Дим повинен іти постійно. Якщо сад розташований на підвищенні - це місце більш-менш без­печне для нього під час заморозків. Якщо ж сад росте у долині, є серйозніша не­безпека. Там треба створювати більшу димову завісу.

Я знав, що з минулої неділі буде при­морозок. У таких випадках не ризику­ють, а беруться обробляти сад спеціаль­ним препаратом з амінокислот — «Атонік Плюс» (в інструкції з його використан­ня ми прочитали, що цей препарат дає «антистресовий ефект відновлення рос­лин після пережитих стресових умов, та­ких як холод, посуха чи перепади тем­ператур. — І. Ф.). Обробляють ним сади ще раз, коли морози припиняться. Пло­дові дерева кроплять також препарата­ми «Цинко-Бор», «Турбо» та іншими. Але «Атонік Плюс» — найважливіший з них…

— То чи врятували ви свої персики?

— Дайте мені дожити до кінця моро­зів і побачити початок цвітіння, — каже наш співрозмовник. — У найближчу су­боту температура повітря істотно під­вищиться. Тоді подивлюся на стан моїх персиків. Оброблю свої насадження ще раз. А через тиждень, коли цвіт роз­пуститься більше, розкрию одну кві­точку і гляну на її серединку. Якщо там немає гнилі, значить, все складаєть­ся добре, ці морози мої персики пере­жили. А якщо все-таки виявимо гниль, якийсь відсоток майбутніх фруктів за­гинув. Маю надію, що все буде добре… На моїй плантації до мінус 3 не дохо­дить. А от у мого сусіда, який теж має персиковий сад, було вже мінус 5. Уро­жай у нього може пропасти…