Бочки з димом і антистресовий «душ»
«Дідівськими» і новітніми способами садівники рятують розквітлі плодові дерева від морозів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530802/sady-moroz-1.jpg)
Попри весняний календар, наближення Вербної неділі, в Україні уже кілька днів владарює зимова погода. Неабияк розчарувала і стривожила: боляче дивитися, як снігом вкрилися розквітла алича, китайська вишня, як обледеніли бруньки інших плодових дерев. Через студінь бурульками стали краплі березового соку… Є ризик, що морози пошкодять озимі зернові культури і згодом не доберемо врожаю, а відтак ціни на продукти можуть зрости. На щастя, такі прогнози поки що не підтверджуються — агрономи кажуть, що шар снігу, наче ковдра, зігріває озимину. Втім, люди занепокоєні тим, що мінусова температура, яка тримається тривалий час, знищить цвіт ранніх ягід і фруктів. Такі повідомлення уже надходять зі східних, центральних регіонів. Аналогічна ситуація і на заході країни…
Багато хто із садівників рятував свої плантації тим, що обігрівав їх димом, дехто укутував деревця агроплівкою чи пакетами від сміття. Власним досвідом дій у нинішній екстремальній ситуації із кореспондентом «Високого Замку» поділився Ярослав Гарцула — власник фермерського господарства «Тарас Бульба», він же — почесний консул Його Величності Короля Бельгії у Львові. Пан Ярослав займається вирощуванням екзотичних для Галичини персиків. На чотирьох гектарах у селі Волиці Яворівського району ростуть чотири тисячі дерев.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/sady-moroz.jpg)
— Мороз украй небезпечний для персиків у період, коли починають розпускатися їхні бутони і з’являються квіти, — каже пан Ярослав. — Якщо температура повітря тримається на позначці мінус 3, цей стрес персики ще витримають. Але коли капає дощ і на квітах з’являється крижана кірка, це ще гірше, ніж сніг чи легкі приморозки…
Є кілька способів порятунку саду від холодів. Можна розставити у ньому 200-літрові металеві бочки, насипати туди тирси, додати трохи солярки і запалити. Знизу у бочках пробивають отвори, щоб надходило повітря і запалена тирса тліла, диміла. Розставляти такі бочки треба у різних місцях так, щоб дим прямував на плодові дерева. Дим повинен іти постійно. Якщо сад розташований на підвищенні - це місце більш-менш безпечне для нього під час заморозків. Якщо ж сад росте у долині, є серйозніша небезпека. Там треба створювати більшу димову завісу.
Я знав, що з минулої неділі буде приморозок. У таких випадках не ризикують, а беруться обробляти сад спеціальним препаратом з амінокислот — «Атонік Плюс» (в інструкції з його використання ми прочитали, що цей препарат дає «антистресовий ефект відновлення рослин після пережитих стресових умов, таких як холод, посуха чи перепади температур. — І. Ф.). Обробляють ним сади ще раз, коли морози припиняться. Плодові дерева кроплять також препаратами «Цинко-Бор», «Турбо» та іншими. Але «Атонік Плюс» — найважливіший з них…
— То чи врятували ви свої персики?
— Дайте мені дожити до кінця морозів і побачити початок цвітіння, — каже наш співрозмовник. — У найближчу суботу температура повітря істотно підвищиться. Тоді подивлюся на стан моїх персиків. Оброблю свої насадження ще раз. А через тиждень, коли цвіт розпуститься більше, розкрию одну квіточку і гляну на її серединку. Якщо там немає гнилі, значить, все складається добре, ці морози мої персики пережили. А якщо все-таки виявимо гниль, якийсь відсоток майбутніх фруктів загинув. Маю надію, що все буде добре… На моїй плантації до мінус 3 не доходить. А от у мого сусіда, який теж має персиковий сад, було вже мінус 5. Урожай у нього може пропасти…