«Скільки живу, ще стільки комарів не бачила!»
Львів’яни потерпають від нашестя летючих кровопивць
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/392205/komarykarik.jpg)
Якщо сильна вологість і припарки лише тішать грибників, які вирушають на «тихе полювання» у Карпати, то у місті така погода може обернутися маленьким екологічним лихом. Цього року львів’яни потерпають від нашестя комарів. Ризикують бути обкусаними маленькими летючими кровопивцями не лише на дачі чи у міському парку, а й у власній квартирі. Не має значення, чи розташоване ваше житло поблизу водойми, чи у центрі міста — комарів всюди повно.
Про це говорять навіть бабусі на лавочках: «Скільки живу, ще стільки комарів не бачила!». У промтоварному магазині мама з немовлям скаржиться: «Подивіться, як обкусали малечу!». Продавці тільки розводять руками: «На жаль, нічого від комарів немає». Львів’янка пані Наталя бідкається: «Поки йшла через парк Франка додому, вбила на собі тридцять комарів! І все одно мене покусали…».
Журналіст «ВЗ» у пошуках протикомариних засобів знайшла на базарі пластини від комарів, які треба поміщати в спеціальний пристрій — фумігатор, що вставляється в розетку. Фумігатора у продажу не було, то продавчиня порадила просто підпалювати ті пластини і «кадити» по кімнатах. Така тактика справді дає тимчасовий ефект. Комарі від цієї «хімічної атаки» втрачають рівновагу і падають у судомах на підлогу. Але ж і людям дихати димом важко…
Була в аптеці й абсолютно випадково побачила на полиці фумігатор і купу різних дитячих спреїв та гелів від комарів. Пристрій коштував трохи більше ста гривень, і я вирішила купити його наступного дня. Але наступного дня застала порожню полицю — не тільки фумігатор, а й усі гелі та спреї «як корова язиком злизала». Продавчиня Юля тільки бідкалася: «Це просто як у Радянському Союзі, коли були дефіцити: від комарів нічого нема. Постачальники кажуть, не закупили нічого проти комарів, бо минулого сезону не було на це попиту…».
Ентомологи пояснюють, що нинішній масовий виплід комах-кровопивць стався після дощової весни і раптового настання спеки. «Всюди стоїть вода, утворилися калюжки, висока температура, — розповіла „ВЗ“ ентомолог Львівського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України Наталя Партин. — Ми вже провели обробку двадцяти водойм. Обробляємо препаратом „бактокуліцид“, він діє тільки на личинки, на дорослу комаху ні, тобто таким чином ми дещо зменшили виплід. Якщо мешканці в якомусь будинку потерпають від комарів, можуть звертатися до нашого офісу (проспект Свободи, 5)».
Не комарами єдиними. У Львові борються також і з кліщами, що чатують у міських парках. Ці кровопивці більш небезпечні, бо переносять хворобу Лайма, від якої можна стати калікою. Тому й підхід до їх винищення серйозніший. Як повідомили у відділі екології і природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР, обласне комунальне підприємство «Профілактична дезінфекція» розпочало проведення акарацидної обробки львівських парків. 10 червня обробили території парків «Високий замок», «700-річчя Львова», «Замарстинівський», «Імені Івана Франка» та РЛП «Знесіння». На другому етапі акарацидної обробки — 11 червня — коли обробили парки Імені Папи Римського Івана
Антикліщовий препарат, яким обробляють парки, має спрямовану дію виключно на паразитів і не є шкідливим для людей. Однак департамент містобудування просить мешканців поставитись із розумінням до незручностей, які виникатимуть під час проведення акарацидної обробки, та утриматись від відвідування згаданих парків протягом 72 годин. Дата проведення обробки може змінюватись відповідно до погодних умов.