«Якось підміняв людину, що поїхала в Україну, і доглядав італійського дідуся. Думав, звар’юю…»
Львівський художник Олег Колотай прожив на Апеннінах 18 років
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390015/olegfoto1.jpg)
Із Олегом Колотаєм ми вчилися разом моделювати одяг у Львівському інституті прикладного й декоративного мистецтва. У «лихі 90-ті» Олег, як і багато співвітчизників, виїхав до Італії на заробітки. У Римі працювала його дружина, він поїхав до неї з 11-річним сином Олесем. Так і затримався на Апеннінському півострові на довгі 18 років. В Україну повернувся лише тепер — збагачений життєвим досвідом та непересічними враженнями.
Олег чи не в кожну фразу вставляє італійські слова. Працював на найрізноманітніших роботах, навчився готувати страви італійської кухні та став ще більшим патріотом України. Як же живеться українцям у країні макаронів, високої моди та архітектурних пам’яток?
«Перший рік у Римі був дуже важким — без документів і роботи, — пригадує Олег. — Італійську мову почав вивчати «на слух». Років за два вже міг нарівні спілкуватися з італійцями. А до того допомагали наші. Сина Олеся знайомий італієць взяв під свої документи, і малий пішов до школи. Тепер Олесю вже 30 років, і, на жаль, він почувається більше італійцем, ніж українцем. Хоча в курсі усіх подій в Україні.
Я працював де попало. Хотів потрапити в сім’ю, щоб за кимось доглядати, і була можливість малювати. Але малюванням довелося і заробляти на хліб — продавав пейзажі й портрети на вулицях Рима. У Римі є українські художники, які виживають саме з малювання.
Дуже багато наших працюють «баданте», тобто доглядальниками за літніми чи хворими людьми. Європа старішає, тому попит на цю професію збільшується. Багато українців працюють нелегально. Бо самі італійці не хочуть платити податки за українця, якому дали роботу. І так платять доглядальнику на руки не менш ніж 900 євро у місяць. (Єдина проблема для нелегала — він не може раз на рік з’їздити в Україну, бо на кордоні отримає депортацію і потім його не впустять до Євросоюзу). Робота ця, звичайно, пекельна. Особливо для тих, хто домовляється працювати 24 години на добу, тобто йому часом навіть не можна виходити на вулицю. Якось я підміняв людину, яка поїхала в Україну, і доглядав італійського дідуся. Думав, що звар’юю…
Жив, як усі наші, наймав ліжко-місце. У Римі якщо знайдеш ліжко-місце за 200 євро на місяць, це дуже добре. Спочатку працював нелегалом, через три роки отримав легалізацію. Але легалізація — не манна небесна, а свого роду добровільне закріпачення. Якщо легалізуєшся, обов’язково мусиш працювати, платити податки, «світити» господаря, який тебе взяв на роботу, мати конкретне місце «прописки» і щороку це підтверджувати. Інакше тобі через рік не поновлять документи. Легалізованому дається відпустка — 22 дні на рік. На решту часу мають бути документальні підтвердження, що ти працював. Роботу маєш знайти сам. Мені жодні біржі праці не допомогли працевлаштуватися.
Італійська держава захищає своїх громадян. Там, як і в нас, є корупція і злочинність, але ти бачиш, що злодіїв ловлять, засуджують, комунальні та соціальні проблеми простих людей вирішуються, державні програми працюють. Наприклад, захист культурних цінностей. Мистецтвознавці там за свою культурну спадщину горло перегризуть! Доходить до курйозів: посеред містечка стоїть якась напіврозвалена стодола, але її не дають рухати, бо вона з XII століття. Це нам від них треба переймати.
Італійці — великі патріоти своєї країни, свого міста. Кожен італієць шаленіє за футболом. У життєвій ієрархії італійця футбол стоїть на такому ж місці, як їжа. А їжа для них — ледь не релігія. Півдня можуть обговорювати, що сьогодні у них буде на обід, з яких продуктів і як будуть готувати. Переважно продукти купують у приватників — у пекарнях, м’ясних лавках. Але є й супермаркети. Я в Італії навчився непогано готувати страви місцевої кухні. Мене навіть один господар запрошував готувати для родини. Працював я також на приватному сироварному заводі, на прибиранні у парках і садах. Але рано чи пізно ця робота закінчувалася, і треба було шукати нову. Останні роки жив у провінції, де доглядав за порожнім будинком. Це проблема для Італії — є цілі «мертві» містечка. Стоять шикарні будинки, але там ніхто не живе. Роботи у містечку немає, господарі перебралися у великі міста, продати свою нерухомість не можуть, бо вона нікому не потрібна. Провінція вимирає…
Італійського радіо не слухаю від 2014 року. Бо італійські канали подавали події Революції гідності в антиукраїнському ключі. І досі в Італії трактують події в Україні з позиції угодовства перед Росією. Коли їм вигідно, козиряють своїми євроцінностями. А завтра Вова Путін зробить їм «дешевшу трубу» з газом, і вони ще більше стануть на його бік. Впливи Росії на Італію дуже потужні. Нинішній італійський уряд — пропутінський.
Із початком Революції гідності багато українців в Італії стали патріотами України, згуртувалися. Ми організовували акції протесту проти путінського режиму, волонтерили, досі збираємо кошти й речі для відправки нашим воїнам на фронт. Серед наших земляків є такі, в яких усе помешкання завалене гуманітаркою, військовим спорядженням.
/wz.lviv.ua/images/blogs/2019/05/oleg_foto.jpg)
Великий позитив — свідомі українські жінки, які одружилися з італійцями і пояснюють їм справжню суть подій в Україні. Багато українок у 90-ті повиходили за італійців. Зараз уже пішла «друга хвиля» — діти повиростали, почуваються італійцями, а сім’ї починають розлучатися. Італійські закони — на боці жінки (хоча переважно жінки італійської). Якщо розпадається італійська сім’я, жінка забирає все — квартиру, майно. В Італії навіть сформувався цілий прошарок розлучених чоловіків, які працюють фактично тільки на аліменти. Італійські жінки дуже ділові: робота, робота… Так не чепуряться, як наші. Кросівки, джинси, куртка, мотоцикл, машина.
Українки в Італії добре асимілювалися. Зараз уже ніхто туди не їде «в нікуди», як це було колись. Усі знають, куди їдуть, мають знайомих, знають, де шукати роботу. Ставлення до українців в Італії — добре. Навіть коли поліцейські перевіряють документи на вулицях, то як побачать наш паспорт, одразу розслабляються, мовляв, це ж українець.
Я би не назвав українців в Італії діаспорою. Це, швидше, заробітчани. Канадська, американська, британська спільноти — це діаспора, бо вони емігрували після Другої світової війни, мали своїх представників в органах влади, щоденні українські школи. А в Італії на цілий Рим є одна недільна українська школа з дивною посткучмівською назвою «Престиж».
Ціни на основні продукти в Італії — такі самі, як і в нас, навіть дешевші. Є система знижок. Перед святами у них ціни на продукти падають. Усе роблять, щоб продати більше продуктів. А у нас навпаки — ціни до свят підскакують.
Поживши в Італії, бачу, що Україна йде правильним шляхом, яким пройшла уся Східна Європа, — у Євросоюз. Головне, щоб це все після виборів президента не відкотилося назад. Дякувати Богу, Верховна Рада конституційно закріпила курс України в ЄС і НАТО.
Мені у Львові бракує італійського синього неба, яскравого сонця, особливого позитиву італійців. А там бракувало дружнього спілкування. Не було можливості так посидіти з друзями за пляшкою вина, як тут. Хоча я познайомився і подружився з класним чоловіком — польським музикознавцем Кшиштофом Верніцьким. Від 1970 року він живе у Римі. А познайомився, як не дивно, у Львові, коли Кшиштоф презентував антологію української музики в Інституті народознавства НАНУ. Це аудіокнига «Музична подорож Україною», 11 годин звучання, історія української музики від історичних часів і до сучасності.
За роки в Італії я навчився цінувати те, звідки я є. Ми в Україні не усвідомлюємо, що маємо, на якому рівні перебуваємо, що має Львів. Бажаю всім поїхати за кордон, заробити і доробитися, але не забувати про те, що маємо. Усе пізнається у порівнянні…".
Фото з приватного архіву художника