На пуанти — після п’ятдесяти років
Журналіст «ВЗ» відвідала заняття з балету для дорослих
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387094/balet6.jpg)
Усе частіше чую від читачів прохання написати позитивний матеріал. Довго шукала і вирішила піти у… балетну студію для тих, кому за п’ятдесят! Набралася стільки позитиву, що можу цими емоціями поділитися з читачами. З огляду на те, що багато людей ведуть сидячий спосіб життя, весь день працюють за комп’ютером, увечері сідають за кермо автівки, а вдома плюхаються на диван перед телевізором, будь-які фізичні заняття вкрай необхідні для здоров’я.
Засновниця такої балетної студії — 31-річна солістка Національної опери (м. Київ) Євгенія Коршунова. Мегапозитивна людина! Євгенія народилася і жила у Дніпрі. Згодом переїхала на навчання до Мінська. Балетом займалася у професійному навчальному закладі дев’ять років. Потім повернулася в Україну. Дванадцять років працювала у театрі. Тепер живе на два міста.
У Львові є три локації, де проводять заняття з балету для дорослих. Я побувала на вул. Долинського, 2-а (зал у готелі).
— У 2015 році думала, що поїду з України, — зізнається Євгенія. — Ситуація в країні була нестабільна. Але вирішила зробити щось корисне. Окрім того, як танцювати, нічого не вмію. І я подумала, що можу викладати. Для дітей є балетні школи. А для дорослих — немає. Про таку студію для дорослих вперше дізналася за кордоном. Я зверталася у різні соціальні служби, інститут третього віку, але ніхто не відгукнувся. До нас на заняття спочатку приходило двоє- троє людей, але згодом охочих займатися у балетній студії ставало більше. Середній вік дівчат, які у нас займаються, — 20−40 років. Є окрема група для тих, кому за п’ятдесят. Заняття там дешевші — 350 грн. на місяць.
Дівчата одягнені у легінси, футболки, на ногах балетки (пуантів одразу ніхто не одягає, для цього потрібно певний час навчатися). Грає класична музика. Усі повторюють вправи за викладачем. У мене виникає питання, для чого цим жінкам балет?
— У когось це дитяча мрія, — веде далі Євгенія. — Хтось хоче рухатися, вже перепробував і фітнес, і йогу. І не знайшов себе. Дехто заспокоює нерви після внуків (усміхається. — Авт.). Балет — як інший світ, його нічим не можна замінити. Це синтез рухів, музики. Мозок посилено працює. Ці рухи треба запам’ятати. У нас є група в Інтернеті, я туди закидаю інформацію. Даю підказки. Щоб дівчата могли і вдома займатися.
— Чи можна скинути зайві кілограми на балеті?
— У нас є балетна гімнастика (стретчинг) — розтягування, зміцнення м’язів, корекція фігури. Звісно, одразу ви не скинете вагу. Але внутрішні органи, м’язи підтягнуться. З’явиться рельєф… Раджу дівчатам не їсти після занять солодкого та смаженого. Можна випити води або кефіру. (Дівчата в цей час виконують демі-пліє — балетні вправи, під час яких розігріваються коліна, стопи. — Авт.).
У Львові не лише проблема з приміщенням для таких занять, а й з викладачами. Можна бути фантастичною балериною, але не вміти навчити людину. Треба мати талант, щоб люди захотіли ходити на такі заняття, щоб закохалися у балет! Уміти тримати їхню увагу. Усі приходять зі своїми проблемами — хтось із чоловіком посварився, на когось начальник накричав… Усіх треба змусити сконцентруватися та грамотно виконувати вправи.
— А чоловіки приходять на дорослий балет?
— Є декілька хлопців, які займаються бальними та сучасними танцями. Їм потрібна класична основа. Вони приходять до нас на гімнастику. Чоловіки, яким за 50? Таких немає. Та якщо прийде чоловік, років 45-ти, з пивним животиком?.. Супер! Приберемо животик — це точно (усміхається. — Авт.). Наші заняття — для душі! Хто розкусить смак, вже не зможе жити без балету.
Я познайомилася на заняттях з 49-річною юристкою. До речі, дехто не розповідає рідним, що ходить на балет. Планує це зробити під час відкритого уроку через рік… «Треба запам’ятати вправу, відтворити її під музику, це доволі складно, — каже юристка. — Я не всі рухи одразу вловлюю, але стараюся. Про роботу під час занять не думаю. Думаю тільки про те, як потрапити в такт».
Серед дорослих учениць — жінка-військовослужбовець, візажист, лялькарка… Є ті, хто у житті спортом не займався. Але вирішив привести себе у форму.
Пані Валентині — 65! Вона каже, коли вийшла на пенсію, руки опустилися (працювала на фабриці). З’явився сколіоз. Балет жінка любила з дитинства. І ось з’явилась нагода відвідувати такі заняття. «Відчуваю легкість і впевненість у собі, — каже пані Валентина. — Старість ніби відступає. Мої однолітки шоковані. У 65 років сісти на шпагат! Ми займаємося на килимках гімнастикою, а розтяжку я роблю біля станка». Пані Валентина сипле балетними термінами і планує стати на пуанти та виступити у програмі «Танцюють всі».
Разом з пані Валентиною відвідує заняття її донька — Валерія Поліщук, співачка, учасниця конкурсу «Голос країни» (улюблениця Святослава Вакарчука). «Такі заняття мені допомагають змінити поставу і ходу, — каже дівчина. — Я читала книгу про розвідників, які розповідали, аби їх не викрили (людину можна легко впізнати за ходою), вони відвідували заняття з балету. Я марила балетом з дитинства, але у мене був поганий зір, плоска стопа, і мене віддали на музику. До речі, Леді Ґаґа і Мадонна дотепер відвідують заняття з балету. Щоб почуватися у формі».