Бракує робочих рук? Привезуть із Бангладеш!
Не виключено, невдовзі на Львівщину завезуть дешеву робочу силу з країн третього світу
![](https://img.wz.lviv.ua/-0t5v-x7ZUtlAtGmyIyaF1u2Wig=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381665/robsylafoto.jpg)
На вулицях, у магазинах і в маршрутках мерехтить в очах від оголошень вітчизняних роботодавців: «Потрібні працівники на виробництво», «Запрошуємо на роботу», «Вигідна й цікава робота!». Заманюють високою зарплатою, повним соціальним пакетом, безкоштовним довезенням до місця праці. Біля гіпермаркетів чатують «ловці душ» із нещодавно відкритих на Львівщині потужних виробництв. Намагаються втиснути людям цидулки із тими самими запрошувальними текстами. Ця «агітація» далеко не завжди буває успішною. Бо нині галичани їдуть на роботу до Польщі, Чехії, Німеччини, США чи Канади (особливо несвідомі — до РФ). Українські роботодавці б’ють на сполох: немає кому працювати! Особливо брак робочих рук відчувається у прикордонних областях.
«На Львівщині немає проблеми браку робочої сили. Є проблема мотивації робочої сили»
Влада не шкодує аргументів, аби довести потенційним трудовим мігрантам, що на батьківщині можна заробити майже так само, та ще й мати під боком рідну хату і сім’ю. Схоже, ці аргументи не діють, бо наші люди масово виїжджають на роботу за кордон…
Керівники центрів зайнятості повідомляють про щораз більшу кількість вакансій для працівників робітничих спеціальностей. Влітку у Львові стартувала соціальна кампанія з підтримки легкої промисловості та залучення до роботи в цій галузі креативних молодих працівників.
По місту встановили рекламні конструкції «Львів шукає кравців». Західноукраїнський кластер індустрії моди наголошував, тепер професійні навчальні заклади можуть навчати більше молодих спеціалістів за державні кошти. А у спеціальних школах готові перекваліфіковувати й дорослих, які мають вищу освіту, але хочуть стати кравцями. Випускникам гарантували працевлаштування на будь-якому підприємстві Львова чи області.
Утім, помолодшання кравецько-швацьких кадрів так і не відбулося. «У нас у цехах працює одна „пенсія“, — розповіла журналісту „ВЗ“ на умовах анонімності технолог одного з потужних швацьких підприємств. — Сидять за машинками бабусі, яким уже немає чим займатися, немає куди їхати. Надінуть по дві пари окулярів і сліпають, бо нічого вже не бачать. Якась копійка до пенсії не завадить. Керівництво це влаштовує, бо економлять на зарплаті».
А нещодавно довелося почути «екзотичну» версію вирішення проблеми з браком робочої сили: є ідея завозити на Львівщину робітників із третіх країн (Азії, Африки). Про це йшлося під час однієї з нарад за участі львівських підприємців і голови ЛОДА Олега Синютки. Версія ця… конспіративна. Принаймні пан Синютка у розмові з журналістом «ВЗ» так і не зізнався, що плани невдовзі залучити на наші виробництва монголів чи бангладешців справді існують.
«На Львівщині є проблема не браку робочої сили, а мотивації робочої сили, — вважає Олег Синютка. — Підприємству треба запропонувати людям гідну зарплату, і, сто відсотків, наші люди зроблять вибір на користь наших підприємств, — аби залишатися зі своїми родинами. Це дасть можливість повністю забезпечити виробництво. Мотивація складається з двох частин. Перша — заробітна плата, друга — соціальний пакет. Звичайно, багато вимірюється в грошах, але важливо також, аби ми переймали досвід західних компаній, які згуртовують людей».
— Давно говоримо про цю мотивацію, але результатів, як бачимо, немає…
— Сьогодні середня зарплата на Львівщині вже сягнула 9 тисяч гривень. На біржі є пропозиції щодо вакансій із зарплатою по 15−20 тисяч гривень. Тобто підприємці розуміють, що працівникам треба платити гідну зарплату, і пропонують її щораз вищу. Плануємо на наступний бюджетний рік спільно із обласною радою затвердити у проектно-кошторисній документації для будівництва розрахункову вартість зарплати 14 тисяч 800 грн. Це в півтора раза вище від нинішньої. І таким чином стимулювати легалізацію процесів у будівництві і детінізацію зарплати. Тому зміни є, і зміни очевидні.
— А все-таки ви чули, що деякі наші підприємці хочуть завозити робочу силу із Бангладеш?
— Я абсолютно довіряю нашим підприємцям. Вірю, та кількість робочих рук, яка є на Львівщині, забезпечить потенційне зростання виробництва. За 10 місяців в аграрному секторі зростання — більше ніж 6%, у промисловості — більше ніж 3%. За останні три роки ми створили 180 нових виробництв. Переконаний, усю цю потребу може забезпечити наша кваліфікована робоча сила.
— Вона-то може, але… Наші люди звикли їздити по світах, особливо чоловікам там цікавіше, легше живеться, ніхто їх не вантажить домашніми проблемами. Напевно, додому не дуже хочеться повертатися…
— Так, є приклади, коли чоловік, їдучи на заробітки, хоче повернутися назад і викласти певну суму грошей. І не хоче, щоб його залучали до щоденних соціальних питань, як-от виховання дітей, підтримка батьків тощо. Ми про це говорили з представниками церкви, громадських організацій. Наші люди насправді віруючі, працьовиті. Тому переконаний, що нам можна спокійно і впевнено дивитися у майбутнє.
«Пора вже українцю давати роботу іншим, ніж самому шукати роботу в інших»
Відомий львівський підприємець і громадський діяч Ярослав Рущишин (гендиректор ВАТ «Троттола», яке шиє одяг, даючи роботу близько 2000 працівникам) дотримується іншої думки.
«Трудова міграція — макроекономічна проблема української господарки і конкретно наших підприємств, які не мають змоги тримати рівень достатньої зарплати, щоб люди могли заробляти на території України, — каже Ярослав Рущишин. — На жаль, наша влада надто примітивно розуміє створення робочого місця. Тому ми дійшли до того, що у Львівській області вакансій набагато більше, ніж людей, які претендують на ці місця. Треба переноситися від парадигми кількості робочих місць до парадигми їх якості. А саме величини доданої вартості, створеної цим робочим місцем, і відповідної оплати праці. Я би не хвалився відкриттям тут заводів „Фуджікура“, „Бадер“ тощо. Хоча це також непогано, бо принаймні люди не можуть сказати, що взагалі ніде працювати… Але у нас в області є понад 60 тисяч вакантних місць. А це означає, що люди не хочуть на ці роботи йти. Нам треба йти до підвищення продуктивності шляхом технологічного розвитку. Це мають бути інвестиції у нові технології виробництва і сервісу. Треба переносити увагу з простої ручної роботи на механізовану й технологізовану».
— Чи був якийсь результат кампанії «Львів шукає кравців»?
— Ні, і його й не буде. Наші всі діточки гарненько вчаться в училищі, але ніхто на роботу не йде. Йдуть або в декрет, або працювати «на касу» деінде. А робота на швейному підприємстві вимагає конвеєра. Треба тримати норму, і ця робота порівняно з іншими пропонованими місцями не надто привабливо виглядає. Попри те, що я цією справою займаюся, не думаю, що стратегічним пріоритетом для України буде пошиття одягу для інших країн. Нам треба створювати робочі місця не там, де працюють руками, а там, де працюють головою. Мають бути інвестиції в освіту, ІТ-галузь, інфраструктуру. Хоча як перехідний період швейне виробництво має право на існування.
— Чула, ви збираєтеся завозити робочу силу з третіх країн, зокрема з Бангладеш, на своє виробництво…
— Ви добре поінформовані. Спочатку, коли це спало мені на думку, був шок — як таке може бути? Але коли я все проаналізував із холодним розумом, зрозумів, що ми досі мислимо парадигмою бідноти. Українська нація бідна, у нас комплекс меншовартості… А нам треба починати мислити категоріями майбутньої, багатої України. Бо якщо у нас буде розвиватися економіка, а вона точно буде розвиватися, вона потребуватиме багато робочої сили. Польща задовольнилася нашою робочою силою, а ми навряд чи російською задовольнимося. Тому треба думати про інший спосіб забезпечення нашої національної економіки. Пора вже українцю давати роботу іншим, ніж самому шукати роботу в інших. У цьому нічого поганого нема. Інша річ — ми повинні забезпечитися відповідним законодавством. Мене вразило наше законодавство, бо згідно із ним ми можемо запрошувати на роботу в Україну тільки керівників — або панів, або дуже високих фахівців, і самі на них маємо працювати. Нам треба подумати, як зробити працевлаштування робочої сили легальним. Буду вивчати це питання. Мені казали, що в Житомирській області на підприємстві вже працюють технологи, здається, зі Шрі-Ланки, але наразі їх там ще небагато. Нам треба не боятися цього питання. Треба провести дебати із різними фахівцями. Я би хотів їх організувати.
— А у вас достатня зарплата на підприємстві?
— Зарплата недостатня всюди. Соцдослідження показують, що більшість людей можуть собі дозволити харчування і одяг, а на все решту треба позичати. Це ненормально. У наших працівників зарплата від 6 до 10 тисяч, і я хотів би, аби вона була набагато вищою.
А тим часом…
У Польщі працюють 2 мільйони українців і вчаться 40 тисяч українських студентів
Такі цифри озвучив глава МЗС Польщі Яцек Чапутович під час Польсько-українського форуму партнерства у Києві
За словами міністра, українці у Польщі працюють у ключових сферах економіки: на будівництві, в сільському господарстві, у сфері послуг.
«Ми цінуємо їхні зусилля і внесок у розвиток нашої держави», — зазначив Чапутович. Він також додав, що 2017 року українським громадянам видано 1,2 мільйона польських віз. Ще раніше польське видання Rzeczpospolita писало, що кількість українських трудових мігрантів у Польщі зменшується. За останні два-три місяці кількість вакансій на польському ринку праці зросла зі 165 до 500 тисяч. Не в останню чергу це пов’язано з відтоком українців на Захід.