«Коли мені складно, кераміка додає сили»
Через хворобу майстриня з Ужгорода Тетяна Літус втратила ногу. Але не жагу до життя
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498657/keramika.jpg)
Побачила в Instagram дивовижний керамічний посуд, який створює ужгородка Тетяна Літус (Litus tetiana). «Створюю посуд, який закохує з першого дотику», — написано на її «аватарці». Кілька років тому Тетяна боролася з онкозахворюванням, через це їй ампутували ногу. А пізніше встановили протез. Важка хвороба не стала перепоною для улюбленого заняття. «Кераміка додавала мені сили навіть у найскладніші періоди життя», — розповіла журналістці «ВЗ» Тетяна Літус.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B02.jpg)
Дівчина веде активний спосіб життя: плаває у басейні, катається на велосипеді і навіть танцює… У соцмережах часто показує, як народжується її керамічний посуд. Її сила духу й характер — вражають!
«Кавуновий» посуд — насолода для очей
Стати керамісткою дівчині допоміг дідусь. Радив вступати до художнього коледжу ім. А. Ерделі. Дідусь Тетяни теж там навчався (він вивчав художнє різьблення по дереву). І дівчина все ж вирішила спробувати свої сили, пішла на підготовчі курси. «У коледжі я ніби розкрилась з іншого боку, — каже Тетяна. — Це були найкращі роки! Хоч я і прийшла „нульовою“, не розуміла, наприклад, що таке випалювання кераміки, але згодом значно виросла у своїх уміннях».
Тетяна долучила до роботи з глиною й свого чоловіка. Раніше той займався різьбленням по дереву. «Якось він побачив у мене згончарену кружку й каже: «Дай я собі щось зліплю». За словами Стаса Літуса, глина витіснила дерево з його життя.
Роботи Тетяни справді дивовижні. Ось показує свій керамічний гарбузик, який можна використовувати для печива, цукерок, ягід та фруктів. Його вартість — 1700 грн. Або керамічне горнятко-котика — ручної роботи (є на лапках, а є без лапок). Горнятко без лапок (250 мл) — 950 грн.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B04.jpg)
Також Таня виготовляє плоскі й глибокі тарелі, чайнички, цукернички, фруктівниці. Є на її сторінці і патріотичний посуд, у синьо-жовтих кольорах, якого, зі слів майстрині, багато не буває. Є симпатичні вазочки у вигляді граната. А «кавуновий» посуд — насолода для очей! З новенького — це половинка кавуна — таріль під горнятко, тістечко та іншу смакоту.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B03.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B05.jpg)
«Мамо, дивись, у Лялі залізна нога!»
Тетяна розповідає в Instagram не лише про свою творчість, а й про особисте життя. Її розповідь про бабусю, яка 42 дні була у блокадному Маріуполі, у підвалі, зворушує до сліз. Зі слів Тетяни, бабуся разом зі сусідами готувала їсти на вулиці. Сечу виливали подалі від під'їздів, щоб не смерділо… Але найстрашніше, що було, розповідала бабуся, це великі чорні літаки, як смерть. Коли їх бачили у небі, то прощалися з життям. Також бабуся пробула 41 день у фільтраційному таборі. Лише згодом, через Європу, волонтери привезли жінку до України.
Тетяна також розповідає, як дає собі раду з протезом. «Треба розуміти, що жоден протез на 100% не замінить ногу, — каже дівчина. — Але він дає можливість легше і краще жити. Однак без тренувань, який би протез прогресивний не був, ніколи сам замість тебе не піде. Треба багато вчитися, щоб почати ходити. Це коштує величезних зусиль, мотивації та бажання.
Бути людиною з інвалідністю — не означає сидіти вдома і нікуди не виходити. Це значить, що можна жити таким же повноцінним життям, як і всі інші. У мене ампутація ноги внаслідок онкології, потім пройдений курс хіміотерапії, протезування і довгоочікувана ремісія. Інвалідність не сковує мене. Так, я стала невитривалою, не можу ходити на далекі відстані, тому що протез натирає, і через біль немає сил рухатися далі. З часом я навчилася кататися на велосипеді, інколи мені їздити значно легше, ніж ходити. Головне після будь-яких травм/втрат/лікувань — те, що ми з вами залишилися живими!
— Нещодавно йшла до знайомого військового в лікарню, а там хлопчик років п’яти з мамою, що також від когось йшли, — ділиться своїми враженнями Тетяна. — Хлопчик каже: «Мамо, дивись, у Лялі залізна нога!». Мама обережно щось йому сказала. Я у відповідь кажу, що все добре, про це важливо говорити і доносити дітям. Мама була у захваті разом із дитиною, каже: «Яка ви крута!».
Тетяна у своїх дописах не приховує, що дехто погано до неї ставиться, побачивши на вулиці, мовляв, чому демонструє усім свій протез? «Найбільш жахливо те, що люди з інвалідністю, кого це сильно зачепить, будуть соромитися кудись виходити… Ці люди, яким не до вподоби інваліди на вулицях, застрягли в радянських установках „у нас інвалідов нєт!“. Ніхто не може нам вказувати. Кожен сам обирає, чи показувати протез, чи прикривати штаниною. І мій вибір — це показувати, щоб таких „довбодятлів“ ставало менше. Мати протез, бути на візку, милицях, на ліжку, — це те, чого ми не обирали. Але ми обрали життя і продовжуємо боротися за нього. Якоїсь миті це сильно надломлює, але головне, щоб не зламало. І чим більше будемо про це говорити, тим легше житиметься тим, хто з цим зіткнувся…».
А нещодавно Тетяна повідомила своїх читачів, що вона вагітна.