Більше жиру у раціоні — менше «складок» на талії?
Кетонова дієта — одна з найбільш популярних у світі. Але й одна з найбільш спірних
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380244/keto-diet.jpg)
Ламаєте голову над тим, як харчуватися, щоб позбутися зайвої ваги, тримати рівень цукру у крові і холестерин під контролем? Кетонова дієта передбачає споживання великої кількості жирів, невеликої — білків і значне скорочення вуглеводів у раціоні. Таке харчування вводить організм у кетоз — природний метаболічний стан, у якому не вуглеводи, а кетони (похідні жирів) виступають головним джерелом енергії для організму. Перебуваючи у кетозі, організм надзвичайно ефективно «спалює» жири. «Понад 20 досліджень підтверджують, що кетонова дієта допомагає не лише схуднути, а й тримати тіло у хорошій фізичній формі. Однак щоб перейти у стан кетозу, необхідно дотримуватися визначеного плану харчування», — пише американський інтернет-ресурс, що спеціалізується на темі здоров’я та фізичної активності, Fittwir. 60−75% калорій слід отримувати з жирів. 15−30% - з білків. 5−10% - з вуглеводів.
Що можна і треба їсти?
З білків: яловичину, яйця, рибу і морепродукти (лосось, тунець, креветки), «темне» куряче м’ясо, бекон. Незважаючи на те, що 75% калорій у кетоновій дієті надходить з жирів, організм у будь-якому разі потребує білків.
З жирів: кокосову та оливкову олії, вершкове масло, жирні вершки, жирний грецький йогурт. З овочів: авокадо, листкову зелень (капусту кале, шпинат, броколі, салат-латук, руколу), селеру, спаржу, цвітну капусту, кінзу, помідори, червоний болгарський перець, кабачки. З ягід — ожину.
У «зелений» список потрапили також гриби, горіхи (грецький, мигдаль, фундук, фісташки, кедровий, кеш’ю — тобто будь-які), насіння (льону, чіа), горіхова олія, молочні продукти (сир чеддер, фета тощо).
З напоїв: звичайна питна вода, бульйон, зварений на кістках, чай і чорна кава. Це не означає, що більше нічого їсти та пити не можна. Це означає, що саме ці продукти слід найчастіше включати у раціон. Аби якнайшвидше досягти бажаного ефекту, дієту бажано поєднувати з фізичними навантаженнями.
Приклад меню на день
Сніданок: омлет з салатом-латук, авокадо і кінзою.
Перекус: жменька горіхів.
Обід: салат з капустою кале (продається на наших ринках, смачна і недорога) і запеченим курячим м’ясом з додаванням оливкової олії.
Перекус: червоний болгарський перець з гуакамоле (соусом мексиканської кухні). Помідори чистите і дрібно нарізаєте. З чилі витягуєте насінинки і подрібнюєте разом з цибулею, часником та кінзою. Все це перетираєте у ступці разом з цедрою лайма чи лимона до стану пасти. Злегка солите, перемішуєте, додаєте трохи води і соку лайма або лимона, нарізаний м’якуш авокадо і ретельно все розминаєте виделкою.
Вечеря: шматок м’яса або риби з цвітною капустою.
7 ознак, що ваш організм увійшов у стан кетозу:
1. Швидка втрата значної маси тіла. Якщо із завтрашнього дня різко зменшите присутність вуглеводів у раціоні, за тиждень скинете кілька кілограмів. Але це не означає, що організм почне «спалювати» жирові відкладення. Він просто вивільнить воду, яка міститься у жирових клітинах. Однак якщо жирові клітини не вивільнять води, не зможуть пройти через кровотік, і, відповідно, організм не отримає з них енергії. Тому вивільнення води є корисним.
2. Втрата апетиту. Як тільки вирветеся зі «світу вуглеводів», перестанете відчувати голод. Звісно, можете зголодніти, але ваш кишечник не видаватиме неприємних звуків, а шлунок — не змушуватиме думати про те, як було б добре спустошити холодильник. Навпаки, помітите, що почали споживати лише те, чого насправді потребує ваш організм, і зможете спокійно займатися своїми справами протягом дня, не думаючи про безконечні перекуси. Секрет такої поведінки організму — у кращій регуляції гормонів, які запускають у мозку сигнал, що вам слід поїсти. Якщо з’їдаєте багато вуглеводомістких продуктів, мозок починає ігнорувати ці біологічно активні речовини. Ось чому після переїдання з’являється відчуття, що зараз от-от луснете. Будете здивованими, наскільки ситною може бути їжа, що містить здорові жири.
3. Підвищена зосередженість та енергійність. Якщо належите до типу людей, які почуваються у другій половині дня як вичавлений лимон, кетонова дієта стане для вас справжньою знахідкою. У кетозі тіло виробляє велику кількість кетонів, які перетворюються на практично безконечне джерело енергії для мозку. Коли мозок отримує достатню кількість енергії, ви залишаєтеся зосередженим на виконанні певного завдання, а не думаєте про снеки.
4. Втома, яка швидко минає. Втома?! Але ж ми щойно говорили про приплив енергії! Якщо людина ставить перед собою мету перейти на кетонову дієту, їй треба бути готовою, що її організму доведеться повністю перебудуватися, і в цей період він потребуватиме глюкози, проте не отримуватиме її. Водночас не буде повністю готовим продукувати достатню кількість кетонів, щоб підтримувати вас у тонусі. Крім того, з організму зі сечею виводитиметься велика кількість електролітів, запаси яких він наразі не спроможний самостійно поповнити. Щоб полегшити перехідний період, відновлюйте запаси електролітів з допомогою спеціальних напоїв чи добавок або їжі. Якщо віддаєте перевагу спеціальним добавкам, зверніть увагу, що необхідно щодня приймати 2000−4000 мг натрію, 1000 мг калію і 300 мг магнію. Не потрібно було турбуватися про це раніше, оскільки тоді отримували ці мінерали разом із нездоровою, насиченою вуглеводами їжею.
5. Зміна характеру випорожнень. На кетонову дієту організм може відреагувати трьома способами:
закрепом. Якщо протягом кількох днів не ходите в туалет, додайте більше клітковини до раціону або приймайте більшу дозу магнію;
діареєю. Якщо споживатимете більше жирів, ніж звик організм, для нього це стане величезним стресом. Врешті-решт призвичаїться до нового раціону, але якщо хочете пришвидшити цей процес, приймайте харчові добавки з клітковиною;
все залишилося як було. Деякі люди не відчувають жодних змін кінцевого етапу травлення.
6. Несвіжий подих. Галітоз — один із побічних ефектів кетонової дієти. Організм починає продукувати більше ацетону, який виводиться зі сечею та з диханням. Запах ацетону не супроводжуватиме вас цілий день, а лише зранку — відразу після пробудження. Усунути його можна за допомогою щітки і зубної пасти зранку, а також жувальної ґумки без цукру протягом дня. У більшості випадків несвіжий подих, спровокований кетоновою дієтою, через певний час зникає.
7. Підвищений рівень кетонів. Якщо хочете визначити їх рівень, найкраще скористатися глюкометром. Дешевша альтернатива — тест-смужки.