Передплата 2024 «Добрий господар»

Атакують інсульти!

Зміна погоди та недбале ставлення до власного здоров’я може призвести до біди

У Новояворівській лікарні №1 лікарі працюють, не покладаючи рук. Останнім часом кількість жертв інсультів зросла на 50%! У Львові та інших областях України ситуація не краща. З чим це пов’язано та як зарадити біді, знають спеціалісти.

—Початок та середина березня — завжди “врожайний” період для інсультів, натомість якщо минулого року у цей час до реанімаційного відділення з таким діагнозом потрапило дев’ять пацієнтів, то цього — вже п’ятнадцять. Кількість жертв небезпечної недуги пов’язуємо з частою зміною погодних умов, але тут не обходиться й без вини самих пацієнтів! Люди недбало ставляться до свого здоров’я, не звертають уваги на високий тиск та не п’ють ліки, щоб його знизити, — розповідає заступник головного лікаря з лікувальної роботи Новояворівської лікарні №1 Богдан Жмурко.

Завідуючий реанімаційним відділенням обласної клінічної лікарні, головний токсиколог Ігор Маковецький каже, що в їхній лікарні кількість хворих з таким діагнозом також значно зросла. Головний невролог Львівської області, завідуючий неврологічним відділенням Януш Становський зазначає, що у східних областях України хворих на інсульт зараз удвічі більше, ніж у західних. До тенет недуги потрапляють метеозалежні люди, на початку весни часто ускладнюється гіпертонічна хвороба. Неабияку роль тут відіграє екологія та нездоровий спосіб життя.

За словами заступника головного лікаря станції швидкої медичної допомоги Лілії Сироти, чимало їхніх пацієнтів “ні сном, ні духом” не відали, що потерпають від патології судин та артеріальної гіпертензії. Тому вважали, що часті головні болі — закономірне явище: не вимірювали тиск, не зверталися по медичну допомогу. “Натомість не варто думати: якщо я молодий — значить здоровий! Коли внаслідок перевтоми, стресу, надмірного споживання кави та алкоголю у вас болить голова — на це обов’язково слід звернути увагу. Останнім часом кількість інсультів значно зросла серед працездатного населення. Вік наших пацієнтів — від 29 років. Раніше вважалося, що патологія більше притаманна чоловікам, але наразі сумна статистика стосується також жінок дітородного віку. Важливу роль тут відіграє приймання оральних контрацептивів (протизаплідних таблеток). Після настання менопаузи кількість хворих дам прирівнюється до кількості представників сильної статі: дається взнаки старіння організму, гормональні зміни, накопичення хвороб”, — застерігає Лілія Павлівна.

Інсульт порівнюють з ударом кинджала в голову. Таке відчуття виникає у жертви страшної хвороби та її родичів, адже недуга, мов грім серед ясного неба, може відібрати або назавжди змінити життя хворого та близьких йому людей. Це важке та небезпечне порушення кровообігу, що спричиняє загибель мозкової тканини. Через нестачу харчування мозок пошкоджується, закупорюються або розриваються його судини. Інсульт вбиває нервові клітини мозку, які контролюють всі функції організму. Як наслідок, кров перестає циркулювати судинами, клітини гинуть, а м’язи, за які відповідають ті чи інші відділи мозку, не отримують необхідних команд. Це призводить до паралічів, розладів зору, мовлення та інших неврологічних порушень.

В Інтернеті можна знайти чимало порад щодо того, як поводитися, запідозривши у близької людини інсульт. Одна з них — поколювати пальці та мочки вух продезінфікованою голкою. Лілія Сирота наголошує, що цього робити не можна — такі маніпуляції має право проводити лише фахівець. Далеким від медицини людям варто скористатися так званим правилом УЗП. Запропонуйте хворому усміхнутися, заговорити та підняти руки догори. Усмішка людини, яку спіткав інсульт, виявиться неприродною — кутики губ опустяться донизу. Можуть спостерігатися порушення мови, а піднята рука впаде або відмовиться слухатись свого господаря взагалі.

Схожі новини