Інсульт. Це важливо знати кожному
Інсульт виникає внаслідок закупорки судин головного мозку або крововиливу в нього. Це призводить до гострого порушення мозкового кровообігу, що супроводжується швидкою появою симптомів з боку нервової системи. Інсульт призводить до інвалідності та навіть смерті. Він не вибирає ні стать, ні вік людини. Водночас інсульт не виникає сам собою, як правило, судинна катастрофа стає фіналом розвитку різних патологічних процесів
Що може призвести до інсульту
Існує безліч факторів ризику та захворювань, які сприяють виникненню інсульту. До них належать:
- артеріальна гіпертензія (більш ніж у 90% випадків інсульту у пацієнтів було діагностовано артеріальну гіпертензію);
- гіперхолестеринемія (високий рівень холестерину, особливо важливі показники так званого поганого холестерину або ліпопротеїдів низької щільності);
- атеросклероз судин головного мозку;
- цукровий діабет;
- захворювання серця (фібриляція передсердь (миготлива аритмія);
- захворювання крові - не так часто, але вони також можуть провокувати утворення тромбів та розвиток інсультів;
- шкідливі звички (куріння та зловживання алкоголем);
- ожиріння;
- хронічний стрес;
- спадкова схильність;
- вік.
Які види інсульту бувають?
Є два механізми виникнення інсульту.
У першому випадку відбувається закупорка артерії, яка живить тканини головного мозку (ішемічний інсульт), у другому — розрив судини з крововиливом (геморагічний інсульт).
Ішемічний інсульт буває:
- атеротромботичний інфаркт мозку (тромбоз, що розвивається на місці формування атеросклеротичної бляшки в судині). Результат — порушення чи припинення припливу крові;
- емболічний інсульт (може бути результатом закупорки (емболії) судини фрагментами атеросклеротичної бляшки, що розпалася);
- лакунарний інсульт (утворюється внаслідок закупорки малого калібру артерій).
Причиною геморагічного інсульту нерідко стає недіагностована та (або) нелікована артеріальна гіпертензія з високими рівнями артеріального тиску. Крім того, до цього можуть призвести вроджені аномалії будови судин, наприклад, аневризми.
Що таке терапевтичне вікно під час інсульту?
Його ще називають «золотою годиною». Це час, впродовж якого ділянка мозку зберігає свою життєздатність і, відновивши кровотік, можна поліпшити стан пацієнта. Тому дуже важливо, щоб людині з інсультом якнайшвидше було надано медичну допомогу.
Наприклад, тромболізис, який застосовують для лікування ішемічного інсульту, найбільш ефективний у перші 4,5 години після початку захворювання.
На жаль, своєчасно приїжджають до лікарні лише 30% пацієнтів. Решта — пізніше, а 40% - взагалі за добу. До речі, від часу звернення залежить як подальший прогноз, так й ефективність наступної реабілітації.
Як визначити, що це інсульт?
Найпростіший спосіб — використовувати FAST-тест (Обличчя-Рука-Мова).
Попросіть людину усміхнутися. У випадку інсульту зазвичай відбувається помітна асиметрія обличчя (кут рота з одного боку ніби провисає).
Попросіть підняти кожну кінцівку окремо чи разом. Людина або не зможе цього зробити, або кінцівка опускатиметься.
Запитайте що-небудь. Якщо мова нерозбірлива чи нелогічна, це є сигналом тривоги.
Навіть наявність одного із цих симптомів є серйозним приводом викликати «швидку медичну допомогу». Має значення й час їх появи. Чим раніше звернутися по медичну допомогу та почати лікування, тим кращий прогноз.
Що робити, аби запобігти інсульту:
- Регулярно вимірювати артеріальний тиск, контролювати його значення. Якщо лікар призначив антигіпертензивну терапію, її потрібно дотримуватись, не скасовувати прийом ліків самостійно, навіть якщо цифри на тонометрі не перевищують нормальних позначок.
- Контролювати симптоми хвороб серця, які можуть призводити до утворення тромбів (наприклад, миготливу аритмію).
- Відмовитись від шкідливих звичок. Куріння у 4 рази підвищує несприятливий прогноз, а відмова від цієї звички пов’язана зі швидким зниженням ризику судинної катастрофи на 50%.
- Алкоголь у великих дозах серйозно підвищує рівень артеріального тиску, сприяє появі незворотних змін судинних стінок, провокує атеросклероз та цукровий діабет.
- Контролювати холестерин. Підвищений рівень поганого холестерину з часом призводить до формування стенозів магістральних артерій голови, які живлять головний мозок. Особливу небезпеку становлять так звані пухкі та м’які атеросклеротичні бляшки. Нестабільний фрагмент може відірватися і з кров‘ю потрапити до мозку. Крім того, на поверхні бляшок можуть осідати тромбоцити, ще більше призводячи до звуження просвіту судини. Результат — гостре порушення мозкового кровопостачання.
- Раціональне харчування. Обмежити вживання вуглеводів, що легко засвоюються: цукру, цукерок та інших солодощів, варення, білого хліба та кондитерських виробів. Крім цього, слід зменшити споживання тваринних жирів (вершкового масла, жирних сортів м’яса), а також солінь, копченостей, смаженої їжі. Молочні продукти краще вибирати невисокої жирності.
- Займатися фізичною активністю. У тих, хто вважає за краще вести активний спосіб життя, ризик розвитку порушення мозкового кровообігу на 25−30% нижчий, ніж у тих, хто веде малорухливий спосіб життя.