Передплата 2025 ВЗ

Суд таки дозволив єврейській громаді Львова виготовити документи на старе кладовище

Львівська міська рада програла апеляцію щодо документів на узаконення території Краківського ринку, де колись було єврейське кладовище. Суд визнав протиправною бездіяльність міськради та дозволив єврейській громаді виготовити документи на територію цвинтаря. Резонансну справу розглядав Восьмий апеляційний адміністративний суд

Нагадаємо, у березні цього року Львівський окружний адмінсуд підтвердив, що Краківський ринок та медцентр на вулиці Раппапорта розташовані на колишніх єврейських похованнях. Тоді виконавчий комітет львівської мерії зобов’язали виготовити науково-проєктну документацію, яка юридично захистить ділянку, де розташоване старе єврейське кладовище XIV століття.

Представництво Американського об'єднання комітетів євреїв стверджує, що кладовище внесене до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку історії місцевого значення. Натомість міськрада, на яку поклали обов’язок захисту таких об'єктів, не забезпечила проведення робіт зі встановлення та зміни цільового призначення земельної ділянки, на якій воно розташоване.

У юристів Ратуші були свої аргументи, мовляв, повноваження на розробку такої документації — у компетенції Львівської обласної військової адміністрації. Окрім того, юристи не погодились, що спірна земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення, а старе єврейське кладовище не відповідає типовим ознакам цвинтаря… Міськрада посилається на те, що таке рішення мала б приймати спільна комісія з питань культурної спадщини, передбачена угодою між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки про охорону і збереження культурної спадщини, яка підписана та набула чинності ще у березні 1994 року.

«Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи. Судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається», — вказано у судовому рішення у справі єврейського цвинтаря.

«Рішення суду апеляційної інстанції — логічний правовий вирок щодо захисту найдавнішого єврейського цвинтаря не Лише Львова, а й Європи, — розповів для „ВЗ“ юрист Андрій Разумовський. — Давній єврейський цвинтар розміщувався в межах сучасних вулиць Раппапорта, Клепарівської, Броварної та Базарної на місці сучасного ринку „Краківський“. Перша згадка про нього датується у 1414 році. Упродовж понад 500 років на території цвинтаря площею 3 га поховано 25−30 тисяч євреїв. Цвинтар знищили німецькі окупанти, а пізніше радянська влада. Як історико-культурна пам’ятка він проіснував під опікою єврейської громади до 1942 року».