Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Олійники взялися за яйця…

Львівська група компаній «Оліяр» (один із найбільших виробників соняшникової олії в Україні) оголосила про намір збудувати велику птахофабрику на території Щирецької селищної ради

Фото умовне з сайту pexels
Фото умовне з сайту pexels

Як повідомляє Latifundist.com, майбутній птахівничий комплекс передбачає одночасне утриман­ня 2,3 мільйона курей-несучок. Очіку­ване добове виробництво яєць — по­над 1,6 мільйона штук. Ферму зведуть «з нуля» на земельній ділянці площею 20,63 гектара, яка належить приватно­му підприємству «Оліяр». Наразі три­ває розробка проєктної та дозвіль­ної документації. Основною породою курей стане Hy-Line Brown, виведе­на американськими селекціонерами. Вона вважається однією з найпродук­тивніших у світі.

Перспективна проєктна потужність підприємства передбачає будівництво двадцяти пташників. Для подачі кор­му компанія встановить пневмоподачу від припташникових силосів з продук­тивністю 4 тонни на годину. На фабри­ці планують працевлаштувати до 300 працівників.

Видання Vector окреслює головних гравців яєчного бізнесу в Україні. Це група компаній «Авангард» (брен­ди «Квочка», «Домашні», «Квочка XL», «Квочка Преміум» та інші), МХП (Ми­ронівський хлібопродукт) — брен­ди «Наша Ряба», «Українське кур­ча», «Курка по-домашньому» та інші, Ovostar Union — бренди «Ясенсвіт» (ку­рячі яйця) та «OVOSTAR» (сухі та рідкі яєчні продукти).

Судячи з попередньої інформа­ції, птахофабрика «Оліяру» стане по­тужним конкурентом на яєчному рин­ку. Інформаційна платформа Vox Lviv припускає, що птахофабрика у Щир­ці вироблятиме яйця на експорт, і то — в Америку. Мовляв, США переживає «яєчну кризу», а ми якраз їм підстави­мо плече. «Для розуміння масштабу: в Україні найбільші гравці ринку мають 6−13 мільйонів курей. „Оліяр“ одра­зу стартує з амбіцією стати третім за масштабом виробником яєць у країні. І робить це не на сході, а на заході…» — резюмує Vox Lviv.

Водночас у щирецьких соцмережах люди обурюються, що фабрику збуду­ють поблиз населеного пункту, а відхо­ди буцімто скидатимуть у річку Щирку, яка «приречена». Та й у сусідньому селі Семенівці вже є птахофабрика, яка «смердить на всю округу».

«Для Львівщини таке будівництво — великий позитив. Адже у нас не­має птахофабрик, які спеціалізують­ся на виробництві яйця, — розповів «ВЗ експерт аграрного ринку Іван Стефанишин. — Переважно це при­возна продукція — «Крупець», Полта­ва, інші області. З іншого боку, такі великі потужності розраховані насам­перед на експорт. В Україні є один ви­робник, який має понад 20% на ринку, це «Авангард», фабрика Бахматюка. А фабрика «Оліяру» буде досить потуж­ною, а це робочі місця і надходжен­ня валюти. Як вплине на ринок нова птахофабрика? Думаю, вона дещо врівноважить цінову політику, ціно­вий хаос, який у нас відбувається. В частині підвищення цін у нас іноді не­має логіки. Загалом на Львівщині за­раз багато проєктів з птахівництва. В Золочеві будують птахофабрику на мільйон поголів'я бройлерів, будують і в інших районах. Щодо можливо­го експорту яйця, то загалом Україна експортує більш ніж у п’ятдесят різ­них країн. До того ж зараз з’являються нові ринки збуту. Продукт знайде сво­го покупця».