«Владі не можна ставитися до українців як до ворогів!»
Посол Німеччини в Україні Мартін Єґер зустрівся у Києві з колишнім представником нашої держави в Європейському Союзі, ексзаступником глави МЗС і керівника Адміністрації президента Костянтином Єлісеєвим. Експерти прямо пов’язують цю зустріч із обшуками у 54-річного українського дипломата, які співробітники ДБР провели у нього вдома і у помешканні його доньки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532970/eliseew.jpg)
Після розмови керівник німецького диппредставництва написав у соцмережах два речення, які багато про що свідчать. «Зустріч із Костянтином Єлісеєвим, надійним партнером і другом. Ми обговорили важливість верховенства права та основоположних принципів у контексті переговорів про вступ до ЄС», — зазначив пан Єґер. Навіть не посвяченій у тонкощі дипломатії людині зрозуміло, що іноземець висловив підтримку своєму співрозмовнику, виявив солідарність з ним. Дав зрозуміти, що його права було порушено. І що це ніяк не в’яжеться зі стандартами Євросоюзу.
Із 2019 року Костянтин Єлісеєв працює радником із міжнародних питань у п’ятого президента України, лідера партії «Європейська Солідарність», народного депутата Петра Порошенка (за президентства Порошенка, зокрема, займався питанням безвізового режиму між Україною і ЄС. — І. Ф.) Вочевидь, саме із цією співпрацею пов’язано візит правоохоронців у дім дипломата. Як повідомили близькі до «ЄС» люди, слідчі дії проводили у межах справи, яка стосується так званих харківських угод 2010 року між Україною та росією. В опозиції кажуть, що до підготовки цих угод нинішня влада хоче прив’язати Порошенка і його соратників, звинуватити їх у державній зраді. Тому шукає на них компромат.
Ось що сказав про ці обшуки сам Костянтин Єлісеєв в інтерв'ю телеканалу «Прямий»:
— Навіть у жахливому сні не могло приснитися мені, що після майже 30-річної дипломатичної кар'єри буде таке ставлення української влади до українського дипломата, який вірою і правдою служив Батьківщині. Владі не можна ставитися до українців як до ворогів. Треба поважати внесок, який зробили вони у побудову незалежної Української держави. Ми сьогодні переживаємо непрості часи. Це сигнал того, що, ставлячись з повагою один до одного, треба намагатися створювати «коаліцію єдності» всередині держави, щоб зміцнити її і разом перемогти. Але… Не бажаю будь-кому пережити ту жахливу ситуацію, яку я пережив минулої п’ятниці, коли із самого ранку до тебе вриваються співробітники ДБР. Крім мене, вони також вирішили увірватися і до квартири моєї дочки. Не чіпайте дітей!
Це була реакція влади на мою активну, незалежну публічну позицію, це був засіб політичного тиску, залякування, намір дестабілізувати у тому числі політичне оточення п’ятого президента — для того, щоб передати сигнал всім іншим.
Я відкритий до будь-яких запитань. Готовий відповідати за кожен свій крок, який зробив під час багаторічної кар'єри дипломата. Запросіть, якщо треба, послухайте мене. Але цього не сталося. Все відбулося у сталінсько-путінському стилі…
Згідно з указом президента Ющенка я був призначений керівником делегації України на переговорах щодо укладення Угоди про асоціацію з ЄС. Прив’язувати до мене будь-які російські речі абсурдно. Бо питання ЄС і росії - взаємовиключні…
Своєю чергою, у пресслужбі партії «Європейська Солідарність» про пресинг щодо Костянтина Єлісеєва заявили таке:
«Розглядаємо такі свавільні дії влади як цілеспрямоване залякування оточення Петра Порошенка, спробу його подальшої міжнародної ізоляції та нейтралізації ефективних каналів доведення до міжнародних партнерів об'єктивної інформації про розвиток внутрішніх політичних процесів в Україні… Політичні репресії та політично вмотивовані переслідування опонентів є прямим порушенням демократії та верховенства права, суперечать зобов’язанням у межах вступу до Європейського Союзу та підривають імідж України як демократичної держави».
Коментар для «ВЗ»
Юрій ЩЕРБАК, експосол України у США, Канаді, Мексиці, Ізраїлі
Я дуже добре знаю Костянтина Єлісеєва. Це видатний український дипломат. У часи президентства Петра Порошенка він був керівником Управління міжнародних справ в його Адміністрації. Тобто фактично виконував роль тіньового міністра закордонних справ. Це людина надзвичайно раціональна, високофахова, добре інформована. Єлісеєв добре орієнтувався у лабіринтах світової політики, був дуже корисним на своїй посаді, давав слушні поради. Високо ціную цю людину. Тому був шокований звісткою про обшуки у неї. За безправ’я, за так званої правоохоронної системи, яка толерує правопорушників, формальну причину для цього можна видумати…
Йдеться про помсту Порошенку, бо Єлісеєв — близька до нього людина. Це погроза усім прибічникам п’ятого президента. Це ганьба! Обурений тим, що так принижують золотий фонд нашої дипломатії, яка працювала в ім'я України, яка так багато домоглася.