Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«Владі не можна ставитися до українців як до ворогів!»

Посол Німеччини в Україні Мартін Єґер зустрівся у Києві з колишнім представником нашої держави в Європейському Союзі, ексзаступником глави МЗС і керівника Адміністрації президента Костянтином Єлісеєвим. Експерти прямо пов’язують цю зустріч із обшуками у 54-річного українського дипломата, які співробітники ДБР провели у нього вдома і у помешканні його доньки

Костянтин Єлісеєв (справа) під час зустрічі з німецьким послом Мартіном Єґером. Фото із соцмереж
Костянтин Єлісеєв (справа) під час зустрічі з німецьким послом Мартіном Єґером. Фото із соцмереж

Після розмови керівник німецького диппредстав­ництва написав у соцме­режах два речення, які бага­то про що свідчать. «Зустріч із Костянтином Єлісеєвим, надій­ним партнером і другом. Ми об­говорили важливість верховен­ства права та основоположних принципів у контексті перегово­рів про вступ до ЄС», — зазначив пан Єґер. Навіть не посвяченій у тонкощі дипломатії людині зро­зуміло, що іноземець висловив підтримку своєму співрозмов­нику, виявив солідарність з ним. Дав зрозуміти, що його права було порушено. І що це ніяк не в’яжеться зі стандартами Євро­союзу.

Із 2019 року Костянтин Єлі­сеєв працює радником із між­народних питань у п’ятого пре­зидента України, лідера партії «Європейська Солідарність», народного депутата Петра По­рошенка (за президентства По­рошенка, зокрема, займався питанням безвізового режиму між Україною і ЄС. — І. Ф.) Во­чевидь, саме із цією співпрацею пов’язано візит правоохоронців у дім дипломата. Як повідомили близькі до «ЄС» люди, слідчі дії проводили у межах справи, яка стосується так званих харків­ських угод 2010 року між Укра­їною та росією. В опозиції ка­жуть, що до підготовки цих угод нинішня влада хоче прив’язати Порошенка і його соратників, звинуватити їх у державній зра­ді. Тому шукає на них компро­мат.

Ось що сказав про ці об­шуки сам Костянтин Єлісеєв в інтерв'ю телеканалу «Прямий»:

— Навіть у жахливому сні не могло приснитися мені, що піс­ля майже 30-річної диплома­тичної кар'єри буде таке став­лення української влади до українського дипломата, який вірою і правдою служив Бать­ківщині. Владі не можна стави­тися до українців як до ворогів. Треба поважати внесок, який зробили вони у побудову неза­лежної Української держави. Ми сьогодні переживаємо непрості часи. Це сигнал того, що, став­лячись з повагою один до одно­го, треба намагатися створюва­ти «коаліцію єдності» всередині держави, щоб зміцнити її і ра­зом перемогти. Але… Не бажаю будь-кому пережити ту жахли­ву ситуацію, яку я пережив ми­нулої п’ятниці, коли із самого ранку до тебе вриваються спів­робітники ДБР. Крім мене, вони також вирішили увірватися і до квартири моєї дочки. Не чіпай­те дітей!

Це була реакція влади на мою активну, незалежну публіч­ну позицію, це був засіб політич­ного тиску, залякування, намір дестабілізувати у тому числі по­літичне оточення п’ятого прези­дента — для того, щоб передати сигнал всім іншим.

Я відкритий до будь-яких за­питань. Готовий відповідати за кожен свій крок, який зробив під час багаторічної кар'єри дипло­мата. Запросіть, якщо треба, послухайте мене. Але цього не сталося. Все відбулося у сталін­сько-путінському стилі…

Згідно з указом президен­та Ющенка я був призначений керівником делегації України на переговорах щодо укладен­ня Угоди про асоціацію з ЄС. Прив’язувати до мене будь-які російські речі абсурдно. Бо пи­тання ЄС і росії - взаємови­ключні…

Своєю чергою, у пресслуж­бі партії «Європейська Солідар­ність» про пресинг щодо Кос­тянтина Єлісеєва заявили таке:

«Розглядаємо такі свавіль­ні дії влади як цілеспрямова­не залякування оточення Пе­тра Порошенка, спробу його подальшої міжнародної ізоля­ції та нейтралізації ефектив­них каналів доведення до між­народних партнерів об'єктивної інформації про розвиток вну­трішніх політичних процесів в Україні… Політичні репресії та політично вмотивовані переслі­дування опонентів є прямим по­рушенням демократії та вер­ховенства права, суперечать зобов’язанням у межах вступу до Європейського Союзу та під­ривають імідж України як демо­кратичної держави».

Коментар для «ВЗ»

Юрій ЩЕРБАК, експосол України у США, Канаді, Мексиці, Ізраїлі

Я дуже добре знаю Костянтина Єлісеєва. Це видатний україн­ський дипломат. У часи президентства Петра Порошенка він був керівником Управління міжнародних справ в його Адміністрації. Тобто фактично виконував роль тіньового міністра закордонних справ. Це людина надзвичайно раціональна, високофахова, до­бре інформована. Єлісеєв добре орієнтувався у лабіринтах сві­тової політики, був дуже корисним на своїй посаді, давав слушні поради. Високо ціную цю людину. Тому був шокований звіст­кою про обшуки у неї. За безправ’я, за так званої правоохорон­ної системи, яка толерує правопорушників, формальну причину для цього можна видумати…

Йдеться про помсту Порошенку, бо Єлісеєв — близька до нього людина. Це погроза усім прибічникам п’ятого президен­та. Це ганьба! Обурений тим, що так принижують золотий фонд нашої дипломатії, яка працювала в ім'я України, яка так багато домоглася.