Як можна запобігти інсульту?
Через рік після відмови від куріння ризик розвитку інсульту зменшується на 50 відсотків
Інсульт — одна з найпоширеніших причин смертності в усьому світі. У більшості випадків наслідки після його перенесення є серйозними та часом незворотними. Недуга призводить до паралічу, порушень мовлення, зору та координації. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), інсульт стається приблизно у 17 млн осіб на рік і є причиною смерті до 6,7 млн пацієнтів із такою патологією, а понад 5 млн отримують інвалідність.
Та чи можна запобігти інсульту? На це запитання відповідає неврологиня Лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб'єднання Львова Руслана Юнко.
Спеціалістка розповіла, чому в Україні вдвічі вища смертність від інсульту, ніж у Західній Європі, а також наголосила на важливості профілактики, яка в рази знижує ймовірність виникнення цієї недуги.
Відтак фахівчиня зазначила, що українці страждають від інсульту у півтора, а то й два рази частіше, ніж мешканці інших європейських країн. Хоча у 85 відсотках цих випадків небезпечній недузі можна би було запобігти.
«Профілактика розвитку інсульту — це реальність. Насамперед вона передбачає корекцію способу життя», — наголошує неврологиня.
Руслана Юнко зауважила, що факторами розвитку інсульту є гіпертонія, цукровий діабет, атеросклероз, надмірна вага, зловживання алкоголем і куріння, а також серцеві захворювання.
Далі медикиня детальніше зупинилася на характеристиці кожного з перелічених факторів.
Зокрема, гіпертонія сприяє розвитку атеросклерозу великих та дрібних артерій.
Атеросклероз — це відкладення холестерину з подальшим формуванням бляшок на пошкоджених стінках артерій, а медикаментозна корекція артеріальної гіпертензії зменшує ризик розвитку інсульту на 35 відсотків.
За цукрового діабету найчастіше уражаються стінки дрібних судин. А якщо у пацієнта є ще надмірна вага, у нього будуть спостерігатися і зміни ліпідного обміну та підвищення рівня інсуліну. Ці два фактори підвищують ризик розвитку інсульту на 15−25 відсотків. Тому у цьому випадку найдієвішою профілактикою є контроль глюкози, а також контроль ваги, що передбачає збалансоване харчування та помірні фізичні навантаження.
Основні серцеві причини виникнення інсульту — фібриляція передсердь, ревматична хвороба серця, а також перенесені інфаркти міокарда. Усі ці фактори будуть підвищувати ризик виникнення ішемічного інсульту у 3,5 раза. Якщо у вас є перелічені фактори ризику, ви маєте бути під наглядом сімейного лікаря або кардіолога.
Куріння підвищує фактори згортання крові, знижує рівень ліпопротеїдів високої щільності, тобто хорошого холестерину, а також пошкоджує внутрішню стінку судини та підвищує артеріальний тиск. Тому вже через рік після відмови від куріння ризик розвитку інсульту зменшується на 50 відсотків.
Профілактика розвитку інсульту — це планові щорічні обстеження, корекція способу життя, відмова від шкідливих звичок, а також дотримання рекомендацій лікарів. Результат лікування ніколи не буде настільки хорошим, як у пацієнта, якому вдалося запобігти інсульту.
Отож не забувайте піклуватись про своє здоров’я!
Записала Анна Врублевська.